Bereme každý bod, každé vítězství, tvrdil po utkání Jakub Herman

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti na vítězství čekali velmi dlouho a v utkání s Karlovými Vary, v padesátém druhém kole a po padesáti dvou dnech se dočkali. Po první třetině sice Hanákům do smíchu nebylo, své chyby ale napravili a dvoubrankové manko dotáhli. V prodloužení se pak ke slovu dostal Jakub Herman a vystřelil Olomouci bod navíc. „Díval jsem se do ledu, takže to bylo se štěstím,“ přiznal olomoucký forvard.

Konečně! Po dlouhých patnácti zápasech se Kohouti mohli znovu radovat z výhry. Ta sice nebyla tříbodová, i dva body ale berou Hanáci všemi deseti. Domácím se podařilo dotáhnout dvoubrankovou ztrátu z první třetiny a jen těsně před koncem prodloužení vystřelit bod navíc. „Jsem rád, že to tam spadlo. Hlavně jsme ale všichni rádi, že jsme vyhráli a určitě i za dva body. Bereme každý bod, každé vítězství. Musíme se od toho odrazit. Snad na to navážeme a uděláme nějakou vítěznou šňůru, protože každý bod je pro nás zlatý,“ měl radost Jakub Herman.

⇒ Útočník Jakub Herman

Po prvních dvaceti, respektive jedenácti, minutách to ale s Hanáky nevypadalo vůbec dobře, když se síť za Trvajem rozvlnila hned dvakrát. Hokejisté Mory ale nic nevzdali a zabojovali. „Zase jsme dostali dva rychlé góly, ale už jsme neměli co ztratit, takže jsme do toho šli. Neměli jsme ještě to štěstíčko jako na začátku sezóny, že bychom odskočili na jednu nebo dvě branky. Ty šance tam vážně byly, hlavně ve třetí třetině jsme měli tlak, ale bohužel. Snad nám to tam spadne příště,“ věřil.

Sám Herman přiznal, že si Kohouti o první přestávce uvědomovali, že další prohra už by znamenala téměř jistou účast v baráži. „V podvědomí jsme to určitě měli, ale pořád jsme si říkali, že máme ještě čtyřicet minut a s tím jsme do toho šli. Bylo to o jednom gólu. Myslím, že Vary nehrály nic extra. Hráli to po mantinelech a my jsme si vynutili fauly, šli jsme do tlaku a góly padly,“ vracel se k utkání třiadvacetiletý hokejista.

Hanáci ale zvládli vyrovnat a za stavu 2:2 tak muselo po šedesáti minutách následovat prodloužení. Když už to vypadalo, že ani to nerozhodne o vítězi posledního zápasu základní části, prostřelil Závorku právě Herman. „Pavel Skrbek mi to tam výborně dal a já to tam jen vystřelil. Díval jsem se do ledu, takže to bylo se štěstím. Měli jsme moc šancí, tak jsem rád, že se ke mně štěstí přiklonilo a trefil jsem to,“ měl radost.

O tom, že přišla Hermanova střela opravdu na poslední chvíli, svědčil i čas, který do konce zbýval. Světelné tabule signalizovaly jen pět vteřin do konce nastavené pětiminutovky a fanoušci se pomalu smiřovali s tím, že budou svědky i individuální disciplíny. „Věděl jsem to. Já šel na led, když zbývalo třicet vteřin do konce, takže jsem tušil, že už nebude zbývat moc času, takže jsem jen vystřelil na bránu a zaplaťpánbůh to tam spadlo,“ oddechla si olomoucká jednasedmdesátka.

A protože bylo utkání s Karlovými Vary tím posledním v základní části extraligy, čeká Kohouty play-out, kde se rozhodne o tom, která dvojice se v nejvyšší soutěži zachrání hned a která o svou budoucnost mezi elitou bude muset zabojovat s nejlepšími celky první ligy. Hanáci mají na druhé Karlovy Vary v pomyslné tabulce play-out osmibodovou ztrátu, čtveřice složená z Liberce, Karlových Varů, Olomouce a pražské Slavie má před sebou ale ještě pár zápasů. „Máme šest zápasů a s Karlovými Vary hrajeme ještě dvakrát. Oni taky ještě můžou s někým ztratit body, ale my do toho musíme jít na sto procent a chtít vyhrát všechny zápasy,“ burcoval odchovanec Zlína.

V podstatě jistou záchranu s má s patnáctibodovým náskokem před Olomoucí Liberec, vsadí na mladé hráče? „Myslím, že ne. Určitě jsou tam kluci, kteří budou bojovat o místo v sestavě pro příští rok, takže si myslím, že budou hrát naplno. Byla by hloupost, kdyby tam pouštěli juniory. I Slavie bude chtít získat nějaké body. Naše pozice není dobrá, ale nemáme co ztratit. Začínáme v Karlových Varech a chceme si tam jet pro tři body,“ měl jasno.