Další tři body na obzoru? Kohouti o ně zabojují s Bruslaři

Michal Sobecký
O L O M O U C – I přes prohru mohou mít Olomoučtí vysoké sebevědomí. Vždyť dokázali být vyrovnaným soupeřem i druhému Litvínovu! Na body to však nestačilo, a tak se po představení doma musí o další příspěvek do tabulky pokusit v Mladé Boleslavi. Repríza letošní extraligové baráže se už jednou odehrála a spokojenější odcházela Mladá Boleslav. Odčiní Mora prohru? Nebo se i tentokrát bude radovat Bruslařský klub? To zjistíme už v neděli večer. Úvodní buly je naplánované na 17:30.

Kohouti mají za sebou náročný zápas před značně zaplněnými tribunami svého stadionu. Nakonec však ani diváci nepomohli, a tak Hanáci prohráli 4:5. Za svůj výkon se však stydět nemusejí. „Rozhodlo to, že jsme dali o jeden gól méně než oni. Šance tam byly, ale přiznám se, že mi během zápasu přišlo, že jsme těch střel měli snad padesát. Zápas byl vyrovnaný a je škoda, že jsme to nedotáhli alespoň ke dvěma bodům,“ říká jeden z protagonistů, obránce Pavel Skrbek.

⇒ Obránce Pavel Skrbek

Ten zatím vládne kanadskému bodování obránců Olomouce a dařilo se mu i proti Litvínovu. Připsal si totiž gól i asistenci. V zápase se však neprezentovala Olomouc pouze střílením branek. Svého soupeře totiž výrazně předčila v blokování střel. A to dokonce čtyřikrát. Že by však za tím bylo z pohledu Olomouckých propustnější střední pásmo, to Pavel Skrbek vylučuje. „Je to na sto procent skvělá práce celého týmu, není to jen o obráncích. A když se podíváte třeba na NHL, tak tam takové drobnosti rozhodují zápasy. Takže to je velká síla v našem týmu, mužstvu to strašně moc pomáhá, “ vysvětluje šestatřicetiletý obránce.

Ten přišel do Olomouce ze Švédska a chvíli to vypadalo, že na Hané moc dlouho nevydrží a opět se podívá do zahraničí. Nakonec však zůstal a je z něj jeden z hlavních pilířů obrany. „Je tady dobrá parta kluků, zatím se nám navíc herně docela daří, takže si nemám na co stěžovat a jsem tady moc rád. Ale mohli bychom být ještě výš. Začali jsme postupně hrát velice dobře a snad nám to vydrží,“ uvažuje obránce, který si připsal už jedenáct bodů.

Nedělním soupeřem Hanáků je další nováček soutěže, Mladá Boleslav. Pozice týmů jsou rozdílné. Ovšem ne příliš. Zatímco Olomouc je s jednatřiceti body sedmá, Bruslaři jsou na devátém místě. Daleko odlišnější je však forma obou soupeřů. Mladá Boleslav neprožívá zrovna nejlepší období, naposledy ale Slavii porazila rozdílem čtyř branek. Olomouci se naopak z dlouhodobějšího hlediska daří víc, naposledy však přišla o všechny tři body s Litvínovem.

Zajímavosti zápasu

⇒ Nedělní soupeře dělí dva body a také dvě příčky v tabulce.

⇒ Jak Olomouc, tak Mladá Boleslav postoupili do extraligy letos na jaře. Tehdy byla o něco úspěšnější Boleslav postupující z prvního místa barážové tabulky.

⇒ První měření sil v sezóně vyhrála Mladá Boleslav poměrem 4:1.

⇒ Zatímco Olomouc táhnou především mladí hokejisté jako Roman Rác či Rostislav Marosz, Boleslav sází především na ostřílené borce. Ani jednomu ze čtyř nejproduktivnějších hráčů není méně než třicet let.

Co tedy mohou hráči i fanoušci Kohoutů od Boleslavy čekat? Podle Pavla Skrbka to není vůbec lehké odhadnout. „Boleslav hraje takový zvláštní hokej. V jednu chvíli to vypadá, že nehrají nic moc a najednou vám dá tři čtyři góly. Každopádně určitý respekt ze soupeře musíme mít, ale ne zase přehnaný. Musíme hrát to, co umíme, “ říká a dodává, že by bylo chybou se zaměřovat na soupeřovy individuality. „Myslím si, že si nemůžeme dávat pozor na jednotlivé soupeřovy hráče, ale musíme se zaměřit na vlastní hru, “ domnívá se.

Podobně opatrně mluví olomoucký bek o tom, co proti svému soupeři Kohouti zkusí, a co by mohlo platit. „Každý zápas je jiný. Když jsme hráli doma, utkání probíhalo tak, že nehráli nic a najednou nám třikrát nebo čtyřikrát ujeli a prohráli jsme. Spíš si budeme muset dávat pozor na jejich brejky a budeme muset dát trochu víc gólů, protože venku jich moc nedáváme,“ uvědomuje si.

Mladá Boleslav před opětovným vstupem do extraligy pozměnila kádr, kostra však zůstala. Tým v útoku táhne především nestárnoucí David Výborný. Ač sedmatřicetiletý, stále se svými jednadvaceti body vládne produktivitě týmu. I další tahouni jsou už známými tvářemi. Tomáš Klimenta, Milan Mikulík a Michal Broš brázdí extraligová kluziště už nějaký ten pátek. Naopak defenzíva je poměrně mladá, příkladem může být například Matěj Stříteský nebo Peter Trška. Nízký věkový průměr obrany tak narušují především Vidmar, Ovčačík a Žabka. Poslední dva jmenovaní toho zatím ale příliš neodehráli.

⇒ BK Mladá Boleslav

V brance zatím vládne Roman Málek, který sice odchytal jen šest zápasů, má však nejvyšší procentuální úspěšnost zákroků. Kromě maskovaného veterána však najdeme v zadních řadách ještě jednu zajímavost. Za Boleslav totiž hrají také dva slovinští obránci, Luka Vidmar a Mitja Robar. Zatímco první jmenovaný má za sebou působení v amerických univerzitních soutěžích, Robar je na tom se zkušenostmi ještě lépe. Prošel si Rakouskem, Německem, Švédskem i Finskem, především si však zahrál na olympijských hrách v Soči a je hned několikanásobným účastníkem mistrovství světa.

Pro fanoušky Olomouce, kterým se nebude chtít za hokejem až do středních Čech, je připravený textový on-line přenos. Vstupné do ŠKOENERGO Arény je v rozmezí od 120 do 140 Kč. Slevu mají důchodci nad 65 let, kteří platí osmdesát korun, studenti, zdravotně postižení a děti do patnácti let platí šedesát korun. Utkání začíná v neděli v 17:30.

Sestavy z posledních utkání

BK Mladá Boleslav: Rittich – Stříteský, Vidmar, Hruška, Kučný, Robar, Trška, Čermák – Mikulík, Broš, Klimenta – Hyka, Výborný (C), Lenc – Látal, Vrbata, Pacovský – Jarůšek, Musil, Kubica Trenér: František Výborný.

HC Olomouc: Vošvrda – Vyrůbalík, Majeský, Skrbek, Houdek, Ondrušek, Rašner, Škůrek – Cibák, Marosz, Rác – Buc, Patera (C), Matai – Laš, Herman, Zuzin – Dlouhý, Knotek, Kucharczyk. Trenér: Petr Fiala.