Dlouhé čekání je u konce! Kohouti vyhlížejí první přípravný zápas s Jihlavou

Johan Čáp
O L O M O U C – 22. března 2017. Tento den se naposledy zaplnila olomoucká plecharéna davy domácích fanoušků, kteří viděli jednoznačnou výhru nad tehdy trápícím se pardubickým Dynama v poměru 8:2. Po více jak čtyřech měsících se však příznivci Kohoutů mohou těšit na ukončení „hokejové abstinence“. Mora totiž zahajuje první srpnový den ostrou přípravu na nový extraligový ročník, jejím prvním soupeřem bude nováček mezi českou hokejovou smetánkou, tedy jihlavská Dukla. Velice očekávané utkání startuje v úterý v 17:00!

Kohouti mají znovu napilno. Minulé pondělí absolvovali první trénink na ledě, v tvrdé dřině pokračovali dokonce v některých dnech i dvoufázově. Trenérský štáb má momentálně k dispozice více než pět kompletních pětek, jak už ale avizoval kouč Venera, vykrystalizování konečného kádru proběhne až po přípravných zápasech. Jedním z čekatelů na stabilní místo v extraligovém týmu Olomouce je i 23letý forvard Aleš Jergl. „Na zápas s Duklou se hrozně moc těším, přeci jen jsem si ostrý zápas nezahrál od dubna,“ potvrzuje shodu hráčů a fanoušků v natěšenosti na první zápas.

Pro samotného Jergla však bude mít utkání speciální náboj, v Jihlavě totiž poslední tři sezóny hrál na tradiční, nebo střídavé hostování a podílel se i na extraligovém postupu. „Věřím, že to bude fantastický zápas. Navíc spoustu kluků z kádru Dukly díky mému dlouhému působení znám, v tomhle ohledu to bude pro mě určitě zajímavé,“ vyzdvihuje kroměřížský rodák svou větší motivovanost než je obvyklé.

⇒ Útočník Aleš Jergl

„Osobně to pro mě asi nebude až tak speciální utkání, že bych na něj dlouho vzpomínal. Nicméně budu se chtít samozřejmě před bývalými spoluhráči předvést v nejlepším světle,“ avizuje hráč, který si za klub z Vysočiny připsal ve své dosavadní kariéře 129 startů. „Hrají obecně tvrdý hokej, čekám, že na nás hned od začátku vlétnou. Bezpochyby budou nabuzení na první zápas stejně jako my,“ prozradil své předpovědi týkající se jihlavské taktiky.

Pro Duklu nastává zápasem s Morou nová kapitola její novodobé historie, po dvanácti letech totiž zavítá do nejvyšších pater české klubové scény. S tím souvisí i výrazná přestavba týmu, který musel doznat kvůli konkurenceschopnosti radikálního řezu. „Změny v jejich kádru jsem částečně sledoval. Trenéři ale mají určitě dobré oko na posily,“ komentoval Jergl hráčskou přestavbu své bývalé domovské kabiny. „Podle mého názoru už jsou na extraligové úrovni, bude to nesmírně vyrovnaný zápas,“ tipuje závěrem vývoj zápasu.

Z KABINY SOUPEŘE: Velká přestavba kádru a mnoho hráčů s motivací

Jihlava se momentálně mohutně chystá na první extraligovou sezónu po dvanáctileté pauze. Po úspěšně baráži, ve které se hokejisté z Vysočiny postarali o sestup Karlových Varů, se management Dukly pustil do velkých příprav. Kromě nového loga a grafického vizuálu celého klubu musel projít přípravou i Horácký zimní stadion, který nesplňoval licenční parametry pro pořádání extraligových zápasů.

Přestavbou však prošel i hráčský kádr, z výrazných postav, které se postaraly o postupové překvapení, se musel trenérský štáb rozloučit se zkušeným Michalem Důrasem, nejproduktivnějším hráčem loňského ročníku WSM ligy Jiřím Říhou nebo brankářem Lukášem Sáblíkem, který ukončil svou dlouhou kariéru.

Posily však byly možná ještě hvězdnější, než hráči na odchodu. Říhovo místo obsadil Jan Zdráhal, bývalý pilíř třebíčské defenzívy, do útoku pak přikráčel slovenský ostrostřelec a reprezentant Radovan Puliš, který loni zářil v dresu Zvolena. Perla jihlavské kabiny se však stkví v bráně, a to tři golmani vysokých kvalit. Jakub Škarek, sedmnáctiletý megatalent, by se měl poprat o post brankařské jedničky s Norem Larsem Voldenem. Jako možná trojka pak do Jihlavy přišel Josef Kořenář, kterého na Vysočinu vyslalo na zkušenou San Jose Sharks, s nímž si devatenáctiletý brankář před sezónou plácl na nováčkovské smlouvě.

Kromě Voldena pak severskou kolonii doplňují dva beci, Nor Nicolai Bryhnisveen a švédská zeď Erik de la Rose. V kabině Jihlavy nicméně nalezneme i bývalé hráče Olomouce. Trio Richard Diviš, Adam Zeman a Anatolij Protasenja bude mít zřejmě velice podobnou motivaci jako olomoučtí Aleš Jergl, Roman Rác nebo Patrik Danišovský, kteří v Dukle začínali nebo v ní několik sezón v minulosti působili. Na olomoucké střídačce mimochodem ještě před sedmi lety pobýval také jihlavský kouč Petr Vlk, který byl po tři prvoligové sezóny asistentem legendárního Petra Fialy.

⇒ HC Dukla Jihlava

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Petr Vlk
Kapitán: Tomáš Čachotský
Hala (kapacita): Horácký zimní stadion (7500)
Poslední utkání: Prohra s Pardubicemi 4:2 v baráži o extraligu (23.4. 2017)

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY Jihlavy
ZMĚNY V KÁDRU Jihlavy