Extraliga spěchá dál. Kohouti hostí loňského mistra ze Zlína

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Na nepovedené utkání v Třinci by Kohouti nejraději zapomněli, napravili si reputaci a také si dodali sebevědomí do dalších kol. Pomoci jim k tomu může úterní utkání se Zlínem. Zatímco Oceláři se prezentují ofenzivním stylem hry, Ševci jsou jejich pravým opakem. Bude tedy hra loňského mistra sedět Hanákům lépe? O tom se můžete přesvědčit od 18 hodin na olomouckém zimním stadionu.

První utkání na ledě soupeře skončilo pro Kohouty debaklem. I když to v prvních minutách, nebo spíše vteřinách, po střele Erika Hrni nevypadalo pro hostující tým špatně, Třinečtí nedovolili, aby tři body opustily novou halu. Do konce základní hrací doby tak už tahal puk ze sítě jen Tomáš Vošvrda. Oceláři tak šesti brankami dokázali, že nebudou jednoduchým soupeřem.

„Ve druhé třetině jsme měli víc ze hry, bohužel nám tam ale nic nespadlo. Třinec pak dal takový gól, kdy neměli v podstatě nic, ale my si nepokryli hráče před brankou a oni se prosadili. Pak už bylo těžké něco otáčet. V Třinci prohrávat o tři góly, to už je hodně,“ poukázal na moment, který prakticky rozhodl zápas, Radim Kucharczyk.

⇒ Útočník Radim Kucharczyk

Extraliga ale běží dál a na to, co bylo, se nikdo neptá. Kohouti už vyhlíží dalšího soupeře, který dorazí na Hanou jen dva dny po nepovedeném utkání. Další těžkou prověrkou bude pro Hanáky loňský mistr ze Zlína. Zatímco ale Třinec je známý svými útočnými choutkami, tým z města Tomáše Bati preferuje přesně opačný styl hry a sází především na poctivou obranu. „Kdyby byly už třeba Vánoce a měli bychom odehraných víc zápasů, dalo by se asi říct, co by nám víc šlo. Zatím je to ale jen start, takže teprve uvidíme, co na nás budou chtít hrát, jestli to otevřou a budou hrát nahoru dolů nebo budou hlavně bránit,“ uvažoval nad tím, co bude na Zlín platit.

Stejně jako Mora v předchozích letech, i Zlín má velmi mladý tým. Hanáky ale před startem nového ročníku posílili zkušení hráči, mohou tak mít oproti Ševcům nějakou výhodu? „Zlín se tak, že staví na svých hráčích, prezentuje už asi pět let. Svůj styl hry staví na tom, že dobře brání, čekají na nějaký brejk, už několik let mají i dobré přesilovky,“ řekl o nadcházejícím utkání hráč s nosící dres s číslem 97.

Zajímavosti zápasu

⇒ I Zlínští loni slavili velký úspěch, když ve finále s Kometou vybojovali mistrovský pohár.

⇒ Mezi odchovance Ševců patří tři olomoučtí hráči. Mládeží žlutomodrých prošli Jakub Herman, Robin Staněk a čtvrtým rokem je v Olomouci na hostování Michal Vodný.

⇒ V minulých letech se v olomouckém dresu objevilo hned několik hráčů z jihomoravského týmu, jako například Libor Kašík, Tomáš Valenta, Oldrich Kotvan, Oldřich Horák nebo veterán Radim Tesařík.

Ve Zlínském kádru k velkým změnám nedošlo. Odchody Antonína Honejska a Petra Zámorského ale mohou být pro tým z jihu Moravy citelné. První jmenovaný se po úspěšné sezóně vydal do Finska zkoušet štěstí v týmu Blues Espoo. U druhého to zpočátku vypadalo, že si vybere stejnou cestu, nakonec ale zamířil do zámořského kempu New York Rangers. Na hostování odešli i Marek Melenovský (Jihlava), Martin Čech a brankář Tomáš Štůrala do Třebíče. Střídavé starty do Jihlavy má vyřízené dvacetiletý obránce Patrik Urbanec. Mezi příchody do klubu najdeme jen dva navrátilce. Syna trenéra zlínského áčka Romana Vlacha a Tomáše Žižku loni působícího v Kometě Brno.

Modrožlutý dres na svém místě v kabině nachází i obránce Tomáš Valenta a brankář Libor Kašík. Valenta pomáhal Kohoutům v rámci hostování v sezóně 2012/2013. Oblíbenec olomouckých fanoušků Libor Kašík se na Hané objevil o rok dříve a spolu s Valentou se do Zlína vrátil po první baráži. I se Zlínem se v minulých letech spolupracovalo, a tak se někteří hráči navzájem dobře znají a do určité míry to pro ně může být výhodou.

⇒ PSG Zlín

„Myslím, že u hráčů do pole se to moc přečíst nedá, ale u gólmana to trochu výhoda je. Nějak ho známe, víme, jaké má přednosti, ale i to, kde by teoreticky mohl mít slabinu. Chytá ale dobře, teď nedávno byl zvolený nejlepším gólmanem. Káša (Libor Kašík) už je rok pryč, takže nevím, jestli z toho ještě něco vyčteme. Ale i pro něj je to výhoda, protože ví, kdo jak zakončuje,“ tvrdil čtyřiatřicetiletý útočník.

Teprve ve třetím kole čeká červenobílé už druhý soupeř, který v minulém roce patřil k extraligové špičce. Ševci dokráčeli až k vrcholu, po semifinalistovi z Třince jsou tak pro Kohouty další velkou výzvou. „Jsou to první zápasy, takže podle mě má teď každý dost sil a je jedno, jestli přijede Zlín nebo třeba Karlovy Vary. Každý bude hrát ne na sto, ale na sto dvacet procent,“ věděl odchovanec Vsetína.

V přípravě se Zlínským nedařilo. Z šesti přátelských zápasů, z nich tři se odehrály v rámci slovenského RONA Cupu, vyhráli pouze jediný, a to nad Skalicou (2:0). Na Třinec (3:6), Nitru (2:5), Trenčín (1:4), Zvolen (1:5) a Karlovy Vary (1:2) nestačili. Štěstí se na stranu Ševců nepřiklonilo prozatím ani v extralize, když v prvním utkání podlehli druhému extraligovému nováčkovi z Mladé Boleslavi 2:5. Zápas hraný na ledě Komety musel být ve čtrnácté minutě předčasně ukončen kvůli mlze.

Pro fanoušky Ševců, kteří nevyrazí do nedaleké Olomouce, bude připraven textový on-line přenos. Utkání startuje v 18 hodin. Vstupné na olomoucký zimní stadion se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč. Děti do 120 cm mají vstup zdarma, avšak bez nároku na sedačku.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Majeský, Ondrušek, Houdek, Skrbek, Jaroměřský, Staněk, Rašner – Matai, Cibák, Švaňhal – Hrňa, Patera (C), Laš – Rác, Marosz, Dlouhý – Jergl, Kucharczyk. Trenér: Petr Fiala.

PSG Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Žižka, Řezníček, Tesařík, Horák – Balaštík, Leška, Köhler – Holík, Čajánek (C), Veselý O. – Ondráček, Vlach R., Kubiš – Sedláček, Fořt, Čech. Trenér: Rostislav Vlach.