FOTO: Dřina na suchu odstartovala! Trenéři přemýšlí i o teambuldingu na Libavé

Johan Čáp, foto: Michaela Martinátová
O L O M O U C – Olomoučtí hokejisté se během čtvrtečního dopoledne sešli na startu letní přípravy v plné polní. Na ploše Zimního stadionu byly všechny tři ohlášené posily, tedy bek Alex Rašner a útočníci Lukáš Klimek s Markem Heclem. Zároveň se do přípravy zapojil i exzlínský obránce Tomáš Valenta. „Ještě jeden hráč do útoku by se nám hodil, uvidíme, jak to dopadne,“ avizoval jeden z hlavních koučů Zdeněk Moták.

První tréninková jednotka před extraligovou sezónou 2019/2020 měla sice podle plánu proběhnout tradičně na umělé trávě u plaveckého stadionu, počasí ale vše změnilo. Nakonec se trenéři Zdeněk Moták s Janem Tomajkem ujmuli své role kvůli dešti na inlinové ploše Zimního stadionu, kde už probíhají i tréninky mládežnických týmů.

A na tréninku byly všechny nové tváře. Slovák Marek Hecl, útočník Lukáš Klimek i navrátilec Alex Rašner. „S Lukášem Klimkem se známe dlouho, trénoval jsem ho na Spartě i ve Vítkovicích, i tohle rozhodlo, ale zajímali jsme se o něj už dlouho. Umí hrát na všech postech, takový univerzál, dobrý bruslař. Věřím, že bude posilou,“ přidal svůj pohled Zdeněk Moták, následně se rozhovořil o slovenském útočníkovi, „Marek Hecl je pak rychlonohý hráč. Mužstvo potřebuje takovou mladou krev.“

Kromě beka Alexe Rašnera, olomouckého odchovance, který v posledních dvou letech působil v Chomutově, Kadani, Havířově a Prostějově, se trenérům hlásil i Tomáš Valenta. Další navrátilec – v Olomouci hrával v sezonách 2012/13 a 2015/16. „Slibujeme si od obou zvýšení konkurence v defenzivních řadách,“ komentoval toto duo Moták. Valenta však jistotu ještě nemá, smlouvu s klubem zatím nepodepsal. „Je to na dobré cestě, uvidíme,“ komentoval po tréninku svou situaci sám 27letý bek.

Hanáci se ale musejí smířit i s odchody. Aleš Jergl odchází do Hradce Králové, Jakub Galvas pak má namířeno zřejmě do Finska. „Není to pořád oficiální, ale měl by to být Jukurit," komentoval jeho odchod Jan Tomajko. „Co se týče Míry Holce, tomu byla předložena nabídka, ale neakceptoval ji. Bruno Mráz pak také nepokračuje u nás," dodal Tomajko. Novou smlouvu nepodepsal ani Robin Staněk.

„Čeká nás sedm týdnů přípravy na suchu. Trénovat budeme jednou denně. Buďto na umělce na Sigmě nebo v tělocvičně FTK vedle zimáku. Jinak budeme mít k dispozici plochu a posilovnu na stadionu,“ předestřel Jan Tomajko. Hanáky ale čekají i zpestření. „Zkusíme si výběhy do kopce v Samotiškách, turnaj v plážovém volejbalu, možná pak znovu vyjednáme tréninky s profesionálním fitness koučem v nějaké posilovně nebo boxerský trénink. Chceme to mít pestré,“ přidal další body Zdeněk Moták.

Zlatý hřeb si ale nechal na závěr. „Nechci to zakřiknout, ale máme předjednaný armádní teambulding. Ještě musím navštívit velitele 7. mechanizované brigády v Hranicích. Možná to bude na Libavé. Nemáme nikde soustředění, takže tyhle dva dny by kluky mohly vytrhnout ze stereotypu. Nicméně ještě to není jisté,“ nastínil Zdeněk Moták nekonvenční přípravu, kterou plánují trenéři uspořádat ve spolupráci s Armádou České republiky.

„Někteří hráči budou mít individuální přípravu, třeba Zbyněk Irgl, tudíž tady s námi přes léto nebudou. Ale jinak budeme bývat kompletní,“ nastínil jeden z hlavních koučů Jan Tomajko. Během první tréninkové jednotky čekala na hokejisty série běžeckých cvičení, posilování a zápasy ve fotbale a florbale. Tvrdá dřina hráčům skončí 28. června, následně je čeká dvoutýdenní volno a týden před startem přípravy na ledě bude mít každý povinnou individuální přípravu, naplánovány jsou i kondiční testy v Prostějově. Rozpis přípravných zápasů se bude dolaďovat v průběhu nadcházejících týdnů.

Aktuální složení A-týmu

Brankáři: Jan Lukáš, Branislav Konrád

Obránci: Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský (po rekonvalescenci trénuje individuálně), David Škůrek, Tomáš Dujsík, Jan Švrček, Ludvík Rutar, Alex Rašner, Tomáš Valenta (zatím nepodepsána smlouva)

Útočníci: Jan Knotek, František Skladaný, David Ostřížek, Marek Laš, Petr Strapáč, Petr Kolouch, Zbyněk Irgl (individuální příprava), Vojtěch Tomeček, Jan Kaňa, Josef Podlaha ml., Michal Matiaško, Marek Hecl, Lukáš Klimek, Vilém Burian, Lukáš Nahodil