FOTO: Kohouti znovu darovali krev. Už podesáté!

Zuzana Spurná, Karolina Martinková
O L O M O U C – Asi každý ví, že jednou z nejcennějších tekutin na světě, je krev. To si moc dobře uvědomují i Kohouti, a tak každoročně, už deset let, navštěvují Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, aby podpořili dobrou věc a sami někomu pomohli. Rok co rok se tak na transfúzním oddělení sejde skupinka hráčů, která pak projde několika vyšetřeními, na jejich konci je většinou odběrová místnost a lehátko. Letos se sešlo olomouckých hráčů hned patnáct!

Stejně jako devět let předtím, i tentokrát vyrazili už v prvním týdnu tréninků Kohouti pomáhat. Místo páteční dřiny na umělce nebo ploše na stadionu, vyrazilo hned patnáct hráčů na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, aby se podělilo o cennou tekutinu. „Je to super, ještě jsem nic takového nezažil a jsem rád, že máme takovouto zkušenost a můžeme pomoci i těm, kteří to potřebují. Myslím, že ani ve Slovanu jsme nechodili darovat krev,“ uvažoval prvodárce Tomáš Mikúš.

⇒ Útočník Tomáš Mikúš

Sami hráči si uvědomují, že i oni někdy můžou krev potřebovat, a tak ani Mikúše nemusel k návštěvě transfúzního oddělení nikdo dlouho přemlouvat. „Když nám řekli, že má jít darovat krev ten, komu to nedělá problém, věděl jsem, že mně to problém opravdu nedělá a ještě jsem rád, že můžu někomu pomoci. Když to půjde, přijdu klidně i příště,“ tvrdil brzy třiadvacetiletý forvard.

Hokejista se slovenskými kořeny přišel na řadu až jako poslední, v neustále plné čekárně tak sledoval, jak procesem darování prochází jeho spoluhráči. Po půldenní dietě ale odběr půllitru krve ne všem udělal dobře, a tak se z odběrové místnosti vraceli s poněkud nezdravou barvou. To ale mladého útočníka neodradilo. „Není to tak hrozné, jak všichni říkají. Prý by se měla točit hlava a lidi můžou odpadávat, ale myslím, že je to úplně v pohodě, žádný horor,“ usmíval se.

Hanáci pravidelně darují krev už v prvním týdnu suché přípravy, kdy tréninky ještě nejsou tak náročné a mají jen jednu fázi. Odpolední volno se ale hodilo. „Je pravidlo, že by den po odběru neměla být žádná fyzická aktivita, takže je výhoda, že máme po obědě volno. Na druhou stranu, první týden je vždy nejtěžší, než se tělo po volnu znovu rozběhne,“ prozradilo levé křídlo.

A jak vlastně první tréninkové jednotky snáší Tomáš Mikúš? „V prvních trénincích jsem měl problém, protože bylo volno a aktivity je míň, takže bylo potřeba pár dní na to, abych se do toho dostal, ale každým tréninkem se cítím líp a líp. Od konce sezóny až doteď mi probíhají státnice, takže jsem se celou dobu jen učil a neměl jsem čas trénovat. Říkal jsem si, že když už je možnost, nehrají se zápasy ani se netrénuje, budu se naplno věnovat studiu a snažit se to co nejlépe dokončit a až bude trochu času, tak si odpočinu,“ dodal hráč nosící dres s číslem 13.

Krev darovali:

Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jakub Urbisch, Tomáš Mikúš, Jakub Herman, Milan Ostřanský, Anatolij Protasenja, Adam Zeman, Tomáš Fořt, Vilém Burian, Jiří Lander, David Škůrek, trenér Jan Tomajko, sportovní manažer Josef Podlaha a tiskový manažer Tomáš Schmiedt.

Ze zdravotních důvodů nebylo darování povoleno Martinu Falterovi, Miroslavu Holcovi a Janu Vlachovi.