Jak se dařilo olomouckým reprezentantům?

Ondřej Kubát
P R A H A /AKTUALIZOVÁNO/ - Hned čtyři hráči působící v HC Olomouc oblékli v uplynulém týdnu reprezentační dresy. Gólman Libor Kašík chytal za dvacítku, Jak Lukáš pak za devatenáctku. Obránce Davida Nesvadbu povolal trenér šestnáctky, útočník Šimon Beták si zahrál za slovenský výběr do sedmnácti let. Za áčko pak měl na Karjala Cupu startovat Petr Vrána, toho však do Finska nepustilo zranění.

Libor Kašík – U20

⇒ Libor Kašík

Kohout měsíce října dle hlasování fanoušků se do nominace trenéra Miroslava Přerosta dostal na poslední chvíli. Libor Kašík tak stále bojuje o post české jedničky před blížícím se světovým šampionátem, který proběhne v kanadských městech Calgary a Edmonton od 26. prosince 2011 do 5. ledna 2012.

Čechům se na přípravném listopadovém turnaji čtyř zemí ve finském městečku Vaasa nedařilo. Postupně prohráli se Švédy (2:4), Finy (2:5) i Rusy (0:1). Libor Kašík nastoupil v prvních dvou zápasech, od Švédů inkasoval tři branky (čtvrtá padla do prázdné při power-play) a od Finů pět, z toho čtyři v oslabení.

V prvním duelu byli jednoznačně lepší Švédové, kteří český tým přestříleli 41:18, ve druhém případě si však Kašík připsal jen 24 zásahů, oproti čtyřiceti, kterými se prezentoval jeho finský protějšek. Celková Kašíkova úspěšnost tak byla 89,04 %.

Jan Lukáš – U19

⇒ Jan Lukáš

Juniorského gólmana Jana Lukáše si do reprezentace vytáhl trenér Jiří Juřík. Devatenáctku čekal turnaj tří mužstev v Karlových Varech, Češi se utkali s ruským Petrohradem a juniorkou Karlových Varů (obě mužstva s hráči do 22 let).

Jan Lukáš se objevil v brance dvakrát. Nejprve ve středečním přípravném zápase proti Petrohradu, kde předvedl skvělý výkon a podílel se na výhře českého výběru v poměru 4:2.

Poté si zachytal i v rámci Vemex Cupu ve druhém zápase proti Petrohradu. Ruské mužstvo ale nasadilo to nejlepší, co mělo k dispozici a vyhrálo vysoko 7:2, Petrohrad třikrát skóroval v početní výhodě.

Devatenáctka nemá na programu mistrovství světa, jde o přípravnou kategorii pro dvacítku. V dubnu 2012 ji ale čeká turnaj čtyř zemí v Petrohradě.

David Nesvadba – U16

⇒ David Nesvadba

Obránce staršího dorostu HC Olomouc David Nesvadba je již stálým členem reprezentační šestnáctky, kterou vede Robert Reichel. Mladé hokejisty čekaly na stadionech v Třemošné, Plzni a Rokycanech tři zápasy se stejně starými Švýcary.

Český tým jednou prohrál (5:6 po nájezdech), potom ale dvakrát zvítězil (5:2 a 7:5). Nesvadba zasáhl do všech tří duelů, kanadský bod si nepřipsal žádný.

U16 je nejmladší reprezentační kategorií, v roce 2011 má ještě těsně před Vánoci v programu tři přátelské zápasy s Ruskem v České republice, v únoru a dubnu by pak měli svěřenci Roberta Reichela vyjet do Švédska.

Šimon Beták – Slovensko U17

⇒ Šimon Beták

Nejdál od svého domova se vydal útočník staršího dorostu Mory Šimon Beták. Trenér slovenské sedmnáctky Miroslav Miklošovič ho povolal na turnaj čtyř zemí, který se uskutečnil v ruském městě Balašicha nedaleko Moskvy.

Mladí Slováci nejprve nestačili na Američany, kterým podlehli 0:4, o den později pak prohráli s domácím Ruskem 1:5. V neděli hráli se Švýcary a ani tentokrát nezvítězili. Od třetí minuty sice o gól vedli, nicméně hokejisté ze země helvétského kříže nakonec vyhráli těsně 2:1.

Ilustrační FOTO: cslh.cz