Je hrozná škoda, že jsme nepostoupili do lepší skupiny, mrzelo trenéra Jana Tomajka

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Jako poslední z mládežnických týmů Mory ukončil svou základní část starší dorost. Mladí Kohouti se dlouho drželi mezi nejlepšími týmy skupiny Východ, ke konci však nestačili na Vítkovice a Zlín, a tak o čtvrté místo, zaručující skupinu A v nadstavbě, přišli. Trenér starších dorostenců Jan Tomajko tak s průběhem ročníku příliš spokojený nebyl. Rozpovídal se ale i o tom, co čeká od druhé části extraligy nebo jaké jsou cíle Kohoutů.

Základní část RAKO extraligy staršího dorostu, jak hodnotíte její průběh?
Moc spokojený nejsem, protože jsme nepostoupili do té lepší skupiny, takže je to pro nás určitě neúspěch. Ze začátku to bylo samozřejmě dobré, ale tu koncovku, kdy jsme to měli tak dobře rozehrané, jsme nezvládli, což je hrozná škoda. Nedá se nic dělat, budeme na tom muset zapracovat a já doufám, že se to do konce sezóny ještě zlepší.

⇒ Trenér Jan Tomajko

Během sezóny jste čtrnáct z 28 zápasů vyhráli, čtrnáctkrát prohráli, z toho čtyřikrát až po prodloužení nebo samostatných nájezdech, takto to nevypadá špatně.
To možná ne, ale poslední tři týdny to herně vypadalo špatně. Proto jsme do té čtyřky nepostoupili a já myslím, že za tím stálo nějaké uspokojení. Musíme být zase nohama na zemi.

Mezi zápasy je ale možné najít určité výkyvy, kdy jste například porazili suverénní Třinec, ale prohráli s Porubou nebo Vsetínem…
V těchto kategoriích to tak je. Nedá se říct, že by soutěž nebyla až tak vyrovnaná, ale samozřejmě Třinec nebo Zlín jsou hokejově trochu někde jinde. Takové výsledky jsou, je to všechno o hlavě.

Ze čtyř zápasů s Vítkovicemi jste tři prohráli, dá se tedy říci, že právě Vítkovice byly letos týmem, který vám nesedl?
To si nemyslím. Všechny kluby hrají stejně, není nikdo, kdo by hrál jiný styl, protože jsou určité věci, které chce svaz, aby se nějak hrály. V téhle kategorii se nemůžeme bavit o tom, že by hráli jiným stylem, že by například někdo víc bránil, protože ve starším dorostu obecně se hlavně napadá. Vítkovice mají šikovnější hráče do dorážek, jdou tomu víc naproti a tyhle jednoduché góly dávají. My jimi opovrhujeme, takže proto prohráváme.

Je to tedy to, co musíte do nadstavbové části zlepšit?
Samozřejmě. My to trénujeme pořád, ale teď nám to ve dvou zápasech nevyšlo, takže na tom musíme pracovat dál.

Váš rozdíl mezi vstřelenými a inkasovanými góly je patnáct bodů, dá se podle tohoto říci, kde jsou u vás větší rezervy? Je to obrana nebo spíše útok?
I u nás je určitě problém v obraně. Když nedáváte góly, nesmíte tolik dostávat. V posledních zápasech jsme i špatně bránili, takže je to spojené jedno s druhým. Nedá se říct, jestli byl špatný útok, i když góly jsme také nedávali, nebo obrana, ale nebylo to úplně ono. Musíme dělat všechno a ne, že se soustředíme na jednu věc.

Během sezóny jste se dělili zápasy poměrně rovnoměrně mezi oba gólmany, i když ke konci dostal více prostoru Michal Šoustal. Je pro vás výhoda, že jste mohli spoléhat na dva brankáře?
Myslím, že je dobře, když můžou chytat oba gólmani. Chceme, aby byli oba rozchytaní, protože se může stát, že se jeden zraní. Pak aby byli připravení. Podle mě se i vhodně doplňují, což je jedině dobře.

Najdete mezi zápasy nějaký, za který by se tým dal opravdu hodně pochválit a naopak ten, který se vůbec nepovedl?
V utkání s Třincem to byl náš nejlepší výkon, takový týmový. Porážky ve Vsetíně nebo s Porubou byly ty, na které by chtěl člověk zapomenout. To všechno k tomu ale patří.

Nyní vás čeká nadstavbová část, kde se ale setkáte se soupeři, se kterými jste letos dosud nehráli. Co od druhé části čekáte?
Je určitě dobře, že hrajeme se soupeři, které neznáme. Kluci si vyzkouší zase jiné týmy a jiné hráče, které tolik neznají. Myslím, že z hlediska toho, že se můžeme někam posunout, je to určitě dobré. Uvidíme, jak se tato část vyvine.

Jaké jsou tedy cíle pro starší dorost?
Určitě bychom se chtěli dostat do play-off.