Je na čase přetrhnout smolnou šňůru! Mora vyráží do Zlína

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti v současnosti neprochází právě jednoduchým obdobím a lepí se jim na paty pořádná smůla. Je ale na čase to změnit. Už v utkání s Třincem předvedli Hanáci lepší výkon než v Praze a ve Zlíně, kde je čeká jejich další soupeř, se chtějí odlepit ode dna. Bilance vzájemných zápasů se Ševci nahrává do karet právě Hanákům, kteří dvakrát vyhráli. Utkání na ledě zimního stadionu Luďka Čajky ale dovedly až do samostatných nájezdů. Jak to bude tentokrát zjistíte v úterý od 17:30.

Kohoutům ani utkání s Třincem nevyšlo. S vedoucím týmem extraligy ale téměř celou první třetinu drželi krok. Pozitivem byl také viditelně lepší herní projev oproti zápasu se Slavií. Pátou porážku v řadě to však odvrátit nedokázalo. „Myslím, že to bylo mnohem lepší než v předchozích zápasech, hlavně než utkání na Slavii. S takovým nasazením a bojovností musíme jít do každého zápasu. Postupně se zvedneme a s tím přijdou i góly, pokud budeme hrát takto a nebudeme odevzdaní,“ vrátil se k utkání 41. kola Tomáš Rachůnek.

⇒ Útočník Tomáš Rachůnek

Právě první třetina vypadala velmi nadějně. Hanáci až do sedmnácté minuty dokázali udržet bezbrankový stav. Poté ovšem mířil přesně třinecký obránce Hrabal a Oceláře první branka probudila. „Máme trochu problém s tím, že když inkasujeme, tak jako by odejdeme. Jako bychom přestali věřit. My ale musíme hrát pořád stejně, celých šedesát minut a bez výpadků. Tohle odstranit je jediná cesta, jak si splnit sen,“ věděl.

Po jednodenním odpočinku čeká Moru další soupeř. Loňský mistr ze Zlína se po nevydařeném začátku zvedl a začal trápit i favorizované týmy. V posledních kolech tak s čistým kontem porazil Hradec Králové (3:0), vedoucímu Třinci podlehl až v prodloužení (2:3pr), bez inkasovaného gólu si poradil se Slavií (2:0), těsně padl s Mladou Boleslaví (3:4) a nakonec slavil výhru v derby s Kometou (4:2). Co asi chystají Ševci na Olomouc? „Budou hrát pořád stejně. Zase na nás rychle, agresivně nastoupí a my se s tím musíme vypořádat a hrát stejně. Hlavně nesmíme čekat, co s námi provedou, protože tam bude bouřlivá atmosféra a fanoušci je poženou. Musíme do toho dát sto dvacet procent,“ burcoval třiadvacetiletý hokejista.

Zajímavosti zápasu

⇒ Zlín se začíná zvedat, a tak poskočil už na deváté místo, to trápící se Mora je dvanáctá.

⇒ Vzájemné zápasy vyšly lépe Kohoutům, kteří Ševce porazili 3:2 a 3:2 po nájezdech. Druhé utkání v plecharéně ale vyneslo body Zlínu (1:3).

⇒ Odchovancem Zlína jsou útočníci Michal Vodný, Jakub Herman a Tomáš Rachůnek a obránce Robin Staněk.

⇒ Brankářskou jedničkou Ševců je Libor Kašík, který dva roky působil i na Hané. Posledním, kdo oblékal olomoucký dres je i obránce Zlína Tomáš Valenta.

Se Zlínem mají Olomoučtí kladnou bilanci, když v prvním a druhém vzájemném utkání zvítězili (3:2 a 3:2sn), potřetí však jediný gól na vítězství nestačil (1:3). V čem byl rozdíl? „Všechno to byly vyrovnané zápasy. Tady jsme je mohli porazit, jen jsme nevstřelili branky a Zlínští z jejich brejků skórovali. Na tohle si musíme dávat pozor. Hrají hodně trpělivě a my nesmíme bláznit,“ upozorňoval.

Ševci jsou známí poctivou obranou, ale také tím, že soupeře často donutí zbytečně faulovat. To by se Kohoutům ale nemuselo vyplatit, v poslední době je totiž trápí vysoký počet vyloučení. „My máme problémy spíš s fauly hokejkou, ne s nějakým důrazem. Pokud je nebudeme tahat a sekat, nebudou mít důvod tam poskakovat, jak to občas dělávají. Musíme hrát do těla, tvrdě. Myslím, že taková hra na ně platí, protože mají hodně technických hráčů,“ uvažoval hráč se zkušenostmi z ruské KHL.

Bodování žlutomodrých vede jejich kapitán Petr Čajánek, který se osmkrát trefil a dvacetkrát na gól přihrál. Druhé místo patří s 24 body jednomu z nejčastějších gólových asistentů Zlínských, Petru Leškovi (5+19). Trojici uzavírá navrátilec, syn zlínského trenéra a nejlepší střelec týmu Roman Vlach (10+13). Do pětice nejproduktivnějších hráčů se vešel i obránce Jiří Marušák s jeho devatenácti body za osm gólů a jedenáct asistencí.

⇒ PSG Zlín

Pro mladého útočníka bude utkání ve městě Tomáše Bati o něco zajímavější, ve Zlíně totiž hokejově vyrostl. „Vždycky je to speciální, ale už to není takové jako třeba při prvním zápase v extralize, který jsem proti nim odehrál. Samozřejmě, zvlášť pokud je to ve Zlíně, se na to utkání těším. Zahraji si doma a je to pro mě rozhodně zvláštní,“ přiznala olomoucká třicítka.

V posledních dvou kolech navíc možná našla nejnovější posila Hanáků své střelecké štěstí, když se dvakrát trefila za záda gólmanů soupeře a ráda by na úspěch navázala. „Určitě by to bylo pěkné. Hlavně bych si ale přál, abychom ten zápas vyhráli a zase se dostali do desítky, abychom byli pořád na dostřel,“ věřil v prolomení smůly.

Pro fanoušky Kohoutů, kteří nevyrazí přímo do Zlína, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na utkání se pohybuje v rozmezí od 110 do 240 Kč. Úvodní buly bude vhozeno v 17:30.

Sestavy z posledních utkání

PSG Zlín: Kašík – Marušák, Valenta, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec – Ondráček, Čajánek (C), Veselý O. – Okál, Leška, Köhler – Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, Čech F. Trenér: Rostislav Vlach.

HC Olomouc: Vošvrda (55. Urbisch) – Houdek, Skrbek, Škůrek, Vyrůbalík, Staněk, Ondrušek, Rašner – Rác, Marosz, Cibák – Zuzin, Herman, Laš – Rachůnek, Patera (C), Dlouhý – Jergl, Knotek, Buc. Trenér: Petr Fiala.