Je to pro mě motivace dál na sobě makat, říká reprezentant Jakub Galvas

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Šestnáctiletý obránce Jakub Galvas patří už k pravidelným reprezentantům. Zatímco v minulém roce vyrazil s národním týmem do 16 let do Finska a Ruska, v letošním roce odcestoval se „sedmnáctkou“ na Turnaj pěti zemí do švýcarské Arosy. Reprezentace si na vedla výborně, když sice nestačila na USA (4:5), poté ale porazila Slovensko (7:1), Německo (11:0) a Švýcarsko (8:2). Hned po návratu také nastoupil ke své premiéře v obraně juniorů.

Jakube, na turnaji v Arose jste vyhráli tři ze čtyř zápasů, Američanům jste jen těsně podlehli, jaké jsou tvé dojmy?
Je to sice hezké, ale první místo nemáme, tak jsme z toho trochu zklamaní. Nejdůležitější, první zápas jsme vyhrávali dvakrát o dva góly a takticky jsme ho nezvládli.

⇒ Obránce Jakub Galvas

Právě v prvním zápase jste vyzvali USA. Dvakrát jste vedli o dvě branky, co se stalo ve třetí třetině?
Nevím, jestli jsme chtěli udržet výsledek nebo jsme se báli hrát, ale musíme se z toho poučit do dalších zápasů.

Druhý den jste nastoupili proti Slovensku. Utkání jste ale rozhodli až šesti brankami v poslední části, jak těžké utkání to bylo?
První dvě třetiny byly naprosto vyrovnané. Vedli jsme 1:0, ale hned na začátku třetí třetiny jsme dostali gól na 1:1. Naštěstí jsme je ale zlomili, ale naštěstí tam nakonec všechno napadalo. Slováci byli ale výborně organizovaní.

Německu jste nastříleli 11 gólů a ani jednou neinkasovali, i proti Švýcarsku jste vyhráli vysoko (8:2), čím si to vysvětluješ?
Důležitým faktorem u zápasů s Německem i Švýcarskem bylo to, že jsme je hned v prvním střídání zatlačili do jejich třetiny a nepustili je k ničemu. V první třetině jsme dali, myslím, tři góly a drželi si výsledek. Navíc ho každou třetinu zvyšovali. Myslím, že jsme to dobře takticky zvládli a bylo to v pohodě.

⇒ Na prostředí ve Švýcarsku si reprezentanti stěžovat nemohli.

Už před vaším posledním utkáním bylo jasné, že budete nejlépe druzí, jak se vám pak hrálo?
Myslím, že před námi hrála Amerika poslední zápas s Německem a jasně ho vyhrála. Kdybychom ale my nevyhráli, byli bychom třetí, protože by před námi bylo Slovensko, proto jsme museli makat až do konce. Každý zápas není lehký, ale my jsme je ve všem přehráli a nedali jim šanci.

Jaký dojem na tebe udělalo prostředí ve Švýcarsku?
Ve Švýcarsku jsme byli poprvé a musím říct, že prostředí bylo úžasné. Málokomu se podaří se tam dostat, takže je to pro mě takovou motivací dál na sobě makat, abych to někam dotáhl.

V minulé sezóně jsi s reprezentací do 16 let navštívil i Finsko a Rusko, kde se ti ale líbilo nejvíc?
Finsko a Švýcarsko byly krásné země. V Rusku… (zamyslel se)…možná byly centra pěkné, ale vypadalo to tam, no…jako v Rusku (usmíval se). Švýcarsko bylo asi nejkrásnější. Měli jsme kolem sebe hory a bylo to skvělý zážitek.

Váš tým se od minulé sezóny, kdy jste reprezentovali jako „šestnáctka“ příliš nezměnil, je to výhoda?
Výhoda to asi je. Známe se líp a líp, pořád pracujeme na taktické stránce a vlastně nám to jde. Pořád se ale musíme zlepšovat.

⇒ Během volného dne si „sedmnáctka“ vyjela a vyšla až na vrchol Weishorn.

Po statistické stránce ti vyšel nejlíp turnaj právě v Arose, kde sis připsal dvě asistence. Co na to říkáš?
Musím říct, že na ty výsledky, nic moc (smál se). Hráli jsme ale proti slabším soupeřům než je Finsko, Švédsko a Rusko.

Už skoro tradičně jsi nastupoval v první obranné dvojici…
Opravdu nevím, proč hraji v první lajně (usmíval se). Možná, že proto, že jsem ve dvojici s Bednou (Janem Bednářem), silovým hráčem, tak aby se to nějak vyvážilo. Myslím si ale, že každá lajna je výborná, takže není rozdíl mezi první až čtvrtou.

Chvíli po návratu z reprezentace jsi poprvé startoval i v juniorce. Proti Třinci jste ale prohráli, jaké jsou tvé pocity po premiéře?
Pocity jsou smíšené. Jsem hrozně rád, že jsem dostal šanci a získal novou zkušenost. Hrál jsem teď už s repre proti juniorce Plzně, ale s tím se to nedá srovnávat. Je tam jiná taktika. Oproti staršímu dorostu je to rozdíl, hra se víc zpomaluje, na což si musím dávat pozor. Snažím se poučit z každé chyby, myslet pozitivně a dopředu. Doufám, že ještě nějakou šanci dostanu.

⇒ Za druhé místo dostali reprezentanti dřevěnou lavičku, kterou převzal kapitán Martin Nečas.