Je třeba zvednout hlavy! Olomouc zajíždí na půdu Karlových Varů

Johan Čáp, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouty čekalo během reprezentační přestávky nelehké období. Domácí prohra 2:4 s Pardubicemi totiž nebyla z těch, na které se lehce zapomíná, ovšem v této fázi sezóny je více než nutné, aby tým na tuto porážku zapomněl. Svěřenci kouče Zdeňka Venery totiž po devíti dnech volna sehrají další důležitý zápas, ve kterém se budou prát o posun z aktuální 10. pozice směrem do klidnějších vod extraligové tabulky. Úterní zápas proti v tabulce posledním, leč nevyzpytatelným Karlovým Varům začíná v KV Areně v 18:00.

Hanáci měli v devítidenní reprezentační pauze o čem přemýšlet. Poslední extraligový zápas se jim totiž asi nevyvedl úplně podle představ, když s Pardubicemi po první třetině prohrávali 0:4. „Herně jsme začali velmi špatně, dostali jsme navíc ještě k tomu laciné branky. O přestávce tak bylo v kabině hodně dusno,“ nezastíral nespokojenost s výkonem z předminulé neděle zkušený obránce Jiří Ondrušek. „Určitě jsme si za náš výkon nezasloužili vyhrát,“přidal své pocity.

Reprezentační pauzu, která následovala ihned po utkání s Dynamem, však Hanáci nevyužili k odpočinku. Celý tým naopak využil období bez soutěžního utkání k tréninkům. „Dost jsme byli na ledě, a to i vzhledem postavení v tabulce, které není úplně nejlepší. Přece jenom loni byly Vánoce v tomhle ohledu klidnější,“ vzpomínal Ondrušek na minulý rok. „V trénincích jsme pilovali prakticky všechno, ale dá se říct, že hlavní je pro nás v této chvíli zlepšit obrannou hru,“ líčil průběh předvánočního drilu. „Musíme začít pečlivě bránit střední pásmo a obrannou třetinu. Díky tomu, že v těchto místech na ledě ztrácíme, dostáváme laciné góly. Na Braňa létá hrozně moc tečovaných střel a gólů z dorážek je tam až přespříliš,“ našel aktuální slabá místa v olomoucké hře.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

Napravit nepovedené domácí střetnutí mohou Kohouti už v úterý v Karlových Varech. „Prohru s Pardubicemi máme v hlavách prakticky ještě teď, ale v úterý už je musíme přepnout na nového soupeře,“ velí před zápasem proti momentálně poslednímu týmu extraligy. „O týmech, které jsou kolem nás v tabulce, máme celkem v kabině přehled. Co vím, tak Vary jsou v prosinci v herní pohodě, takže jejich umístění bych moc v potaz nebral,“ komentoval se vztyčeným prstem svého dalšího protivníka. „Už v domácím zápase proti nám hráli velice dobře. I když jsme vyhráli 3:0, tak jsme měli štěstí, že jsme získali tři body,“ vzpomínal na střetnutí ze závěru října. Pro Hanáky však musí být dalším varováním i utkání ze začátku sezóny, ve kterém se Energetikům podařilo získat překvapivé tři body. „Tenkrát nás kompletně přebruslili a přidali náhodné góly, které sice k hokeji patří, ale my jsme na to tehdy nedokázali reagovat. Tohle musíme v úterý změnit!“ dodal na závěr bojovně.

Z KABINY SOUPEŘE: Zlepšující se forma a objevený reprezentant Tomáš Dvořák

Karlovy Vary už několikátou sezónu v řadě okupují spodní příčky. Ovšem před tímto ročníkem ani nebylo úplně jasné, zda Západočeši budou vůbec ještě v nejvyšší soutěži působit. Po pomoci města, kraje a sponzorů však Energie nakonec dokázala naplnit rozpočet a začala stavět kádr pod vedením nového trenéra, když Karla Mlejnka, který si našel cestu k libereckým Bílým Tygrům, nahradil Jan Tlačil. Ani přes tyto pozitivní zprávy se však Karlovarským už od začátku sezóny nedařilo, což pokračovalo s občasnými záblesky zlepšení až do listopadu. V něm se Energetikům povedlo bodovat dokonce čtyřikrát po sobě, což je pro Vary letos zatím nepřekonaná série. V prosinci tato zlepšující se forma pokračovala dále, když Karlovy vary překvapivě přehrály jednoho z vedoucích týmů tabulky, Liberec, a dokázali ještě bodovat v Chomutově. Před začátkem reprezentační přestávky však zažili podobný direkt jako Olomouc, když z hradeckého ledu poroučeli s prohrou 0:3.

Jednou z největších osobností karlovarského kádru je bezesporu kapitán Václav Skuhravý, který ještě pamatuje zlatou éru Energie, když ji také jako kapitán dovedl k extraligovému triumfu v roce 2009. Skuhravý přišel před sezónou na západ Čech z Kladna. V Rytířích Kladno působila v loňské sezóně také další významná opora, která v klubu patřícím Jaromíru Jágrovi, byla na hostování z Třince. Denis Kindl, který si zahrál v sezóně 2013/14 v Olomouci, je zatím čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu. Tím zatím nejčastěji bodujícím je ale jiný hráč, který zanechal stopu v hanácké metropoli. Tomáš Rachůnek se v dresu Kohoutů objevil v roce 2015, v této sezóně si zatím zapsal 14 kanadských bodů. Kromě těchto hvězdných opor lze v kádru najít i nenápadného obránce Tomáše Dvořáka. Zdánlivě neznámé hokejové jméno však objevil díky mnoha omluvenkám v poslední reprezentační přestávce Josef Jandač a na turnaji Euro Hockey Tour v Moskvě a Helsinkách mu dal příležitost ve všech třech zápasech.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jan Tlačil
Kapitán: Václav Skuhravý
Hala (kapacita): KV Arena (6000)
Poslední utkání: Prohra 0:3 s Hradcem Králové

SOUPISKA Karlových Varů