Jsem rád za každou pozvánku do reprezentace, řekl Alex Rašner

Zuzana Spurná
O L O M O U C – I v létě se všechny reprezentace připravovaly na sezónu, a některé na blížící se mistrovství. Výjimkou nebyla ani „dvacítka“, která vyrazila ke čtyřem utkáním do Kanady. Pozvánku na zámořský turnaj obdržel i talentovaný olomoucký obránce Alex Rašner. Ten se do na akci národního týmu vydal poprvé od Turnaje čtyř zemí v Přerově. I když zápasy v Calgary reprezentaci vůbec nevyšly, pro obránce Kohoutů byla návštěva Kanady velký zážitek.

Na začátku srpna odcestovala reprezentace do 20 let ke svému prvnímu turnaji sezóny. České juniory čekaly v Kanadě čtyři zápasy, a to s domácí Kanadou a ruským výběrem. Už samotný pobyt v Kanadě byla pro mnohé mladé hokejisty velký zážitek, jinak tomu nebylo ani v případě olomouckého obránce. „V Calgary bylo krásně. Je to tam úplně jiné, ať už rozložením města nebo mentalitou lidí. Nedá se to srovnávat,“ popisoval Alex Rašner.

⇒ Obránce Alex Rašner

Reprezentanti si chválili i zázemí, které jim pořadatelé v Kanadě i členové vlastního realizačního týmu poskytli. „Přístup lidí ze stadionu nebo kolem turnaje byl stoprocentní, výborně se o nás starali jak naši kustodi, tak ostatní. Ve všem se nám snažili pomoci,“ chválil odchovanec Šumperka.

Pro „dvacítku“ to byl první turnaj, který absolvovala pod vedením nového trenéra, po tom, co národní tým převzal bývalý trenér reprezentace do 18 let, Jakub Petr. Byl poznat rozdíl? „Pana Přerosta jsem moc nezažil, naopak pana Petra znám už z předchozích sezón, kdy jsem hrával za osmnáctku, takže ho znám líp, ale rozdíl nemůžu posoudit,“ tvrdil.

⇒ Hala, ve které turnaj probíhal.

Bek, který v Olomouci působí od mladšího dorostu, ale zároveň od svých třinácti let, se do dvacetiletého výběru podíval poprvé od Turnaje čtyř zemí v Přerově, kdy z kádru vypadl. Z nominace tak měl radost. „Jsem rád za každou pozvánku do reprezentace. Je čest reprezentovat Českou republiku. Budu dělat všechno pro to, abych dostal další pozvánky a byl součástí týmu,“ řekl odhodlaně devatenáctiletý hokejista.

Turnaj v Kanadě ale juniorům vůbec nevyšel. S Ruskem prohráli 2:5 a 2:6, Kanadě podlehli 1:7 a 2:4. Rozdíl mezi českým výběrem a národními týmy hokejových velmocí tak byl znát. „Určitě tam byl rozdíl, což šlo vidět na výsledcích. Do půlky zápasu jsme s nimi hráli vyrovnaně, a potom jsme začali prohrávat velkým rozdílem. Aspoň víme, co musíme zlepšit,“ měl jasno.

⇒ Národní tým navštívil i kabinu Calgary Flames. Alex Rašner si tak mohl prohlédnout zázemí, kde se pohybuje jiný odchovanec Olomouce, Jiří Hudler.

Pro talentovaného obránce ale turnaj brzy skončil. V prvním utkání se Rašnerovi podařilo vstřelit gól, pak ho ovšem vyřadily zdravotní komplikace. Není to ale poprvé, co zdravotní stav nedovolil olomoucké sedmadvacítce reprezentovat. „Jsem smolař, ale já si všechno vyberu do dvaceti, a pak už budu zdravý,“ smál se. „Že jsem dal gól, byl jen takový bonus. Prohráli jsme 2:5, góly jsme dali jen my s Kubou Zbořilem, takže dva obránci. Útočníkům se v prvním zápase střelecky moc nedařilo,“ dodal zadák, který stále ještě figuruje i na soupisce olomouckých juniorů.

⇒ „Dvacítka“ si v Calgary zašla během volného dne i na americký fotbal.

FOTO: soukromý archiv Alexe Rašnera