Kohouti cestují do Českých Budějovic. Odevzdaný Motor nečekají

Zuzana Spurná
O L O M O U C – V letošní sezóny naposledy naloží olomoučtí hokejisté v pátek svou výstroj do autobusu a vyrazí na cestu. A cesta to bude dlouhá. Cílem Kohoutů jsou České Budějovice. Motor už ztratil možnost vrátit se do nejvyšší české soutěže, poslední utkání před vlastními fanoušky si ale chtějí Českobudějovičtí užít. I Olomoučtí ale chtějí nechat na ledě to nejlepší, na led soupeře ale nemají nejlepší vzpomínky. V sázce je ale hodně, tak fanděte alespoň na dálku v pátek od 17:30.

Poslední letošní utkání se Slavií odehráli Kohouti na ledě pražského celku. A museli dotahovat. První branku utkání a vůbec svou první mezi dospělými měl totiž na svědomí domácí Andres. Po pár minutách sice srovnal Kucharczyk, jenže ve třetí třetině mířil přesně Sklenář a s Hanáky to vypadalo bledě. Olomoučtí ale bojovali do posledních vteřin a to se jim také vyplatilo. V čase 59:16 dostal puk za záda Furcha Rachůnek a vrátil Olomouc do hry. I když pak Kohouti neuspěli v nájezdech, jeden bod měl pro ně cenu zlata. „Rozhodně jsme rádi za bod, pořád jsme před Slavií. Teď se soustředíme na to, abychom další dva zápasy vyhráli. Je to v našich rukách,“ věděl Jiří Řípa.

⇒ Útočník Jiří Řípa

Barážové zápasy se Slavií byly vždy vyrovnané, v základní hrací době totiž ani jednou nevstřelil vítěz víc než dvě branky, čím blíž je ale konec baráže, tím pevnější nervy musí hráči prokazovat. „Bylo to hodně náročné. Slavia měla dobrý vstup do zápasu. Dost na nás vletěli, ale my se s tím pak srovnali a myslím, že i podle výsledku to bylo hodně vyrovnané utkání. Náročné to bylo i psychicky, nejen fyzicky,“ přiznal olomoucký útočník.

V předposledním kole baráže i celé sezóny odcestují Hanáci na led jihočeského Motoru. Ten ale na v minulém zápase s Chomutovem definitivně přišel o šanci na návrat do extraligy. Jihočeši si tak chtějí poslední utkání a před vlastními fanoušky především užít a rozhodně nechtějí nic vypustit. Vždyť už nyní je na páteční duel naplánována rozlučka na ledě. „Motor nemá, o co hrát, ale nikdo nechce prohrát, takže to určitě nebude jednoduchý zápas. Musíme se na ně připravit stejně, jako na ty zápasy, které jsme zvládli. Prostě, chceme vyhrát,“ řekl rozhodně odchovanec Jihlavy.

Zajímavosti zápasu

⇒ Olomouc se se sedmnácti body drží na druhém místě za, České Budějovice nasbíraly bodů osm a jsou poslední.

⇒ Předchozí zápasy vyzněly vždy lépe pro domácí tým, když Kohouti zvítězili 4:2 a 3:0, Motor 4:3.

⇒ Ve všech předchozích utkáních s Jihočechy se podařilo bodovat forvardovi Jakubu Mataiovi (1+2).

⇒ Oba týmy své poslední zápasy prohrály. Olomouc získala bod za prohru se Slavií 2:3 na nájezdy, Motor utrpěl debakl od Pirátů (1:7).

Ve stejné situaci, jako je nyní jihočeský tým, byli červenobílí před dvěma lety, když si poprvé vyzkoušeli, co obnáší účast v rozšířené baráži. I Hanáci tehdy ztratili šanci na postup poměrně brzo a zápasy jen dohrávali, přesto své soupeře trápili až do konce. Do situace Motoru se tak dokáží vžít. „Už jim o nic nejde, nemají co ztratit. Můžou si jít zahrát a taky můžou vyhrát. My se musíme připravit na to, že nám nic nedají zadarmo a hlavně na to, abychom tam zvítězili,“ upozornil, že soupeře není radno podcenit.

Když se Olomouc s Budějovicemi setkaly naposled, radovali se z vítězství Hanáci a Tomáš Vošvrda dokonce z čistého konta. Olomoučtí tak napravili nepovedený dojem z předchozích utkání, mimo jiné i ze zápasu na ledě Motoru, kdy dotahovali tříbrankové manko, avšak marně. „Každý soupeř je hratelný. Je možné, že nám Motor sedí nejvíc, ale v Budějovicích jsme minule prohráli, takže si na to musíme dát pozor,“ připomněl poslední utkání na ledě jihočeského celku jednatřicetiletý forvard.

⇒ ČEZ Motor České Budějovice

A pozor si musí dát Kohouti hned na několik zkušených hráčů. „Samozřejmě třeba na Tomáše Nouzu nebo Josefa Straku, což jsou pro ně klíčoví hráči, takže tyhle dva si musíme hlídat nejvíc,“ varoval před šikovností zkušených hokejistů. Právě Tomáš Nouza je nejlepším střelcem Jihočechů, když na brankáře soupeřů našel recept pětkrát a čtyřikrát pomohl k překonání gólmana přesnou přihrávkou. O dva body méně (3+4) má na kontě sedmadvacetiletý David Kuchejda. Trojici nejproduktivnějších hráčů pak uzavírá obránce Roman Vráblík, který se trefil dvakrát a přidal čtyři asistence. Zápasy si mezi sebou téměř rovnoměrně rozdělili Ondřej Bláha, který nastoupil do sedmi duelů a David Gába, který odchytal o utkání méně.

Pro fanoušky Kohoutů, kteří nevyrazí přímo do Českých Budějovic, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na utkání se pohybuje v rozmezí od 140 do 200 Kč. Utkání začíná v 17:30.

Sestavy z posledních utkání

ČEZ Motor České Budějovice: Gába (32. Bláha) – Žovinec, Punčochář, Vráblík, Suchánek, Semrád, Mucha, Růžička D. – Švihálek, Pajič, Přibyl – Kuchejda, Straka (C), Nouza – Boháč, Rob, Vaniš – Pašek, Švec, Marek – Doktor. Trenér: Petr Rosol.

HC Olomouc: Vošvrda – Vyrůbalík, Staněk, Skrbek, Houdek, Ondrušek, Škůrek – Laš, Knotek, Kucharczyk – Buc, Patera, Matai – Řípa, Herman, Zuzin – Rachůnek, Marosz, Dlouhý. Trenér: Petr Fiala.