Kohouti k předposlednímu utkání míří na východ Čech

Michal Sobecký
O L O M O U C – Série bez bodu je u Kohoutů minulostí. Podařilo se jim totiž v posledním zápase sebrat bod Plzni a po dvanácti zápasech bez jediného bodového utkání se mohli alespoň trochu radovat. Přesto však ztráta na pozici, která by zaručovala vyhnutí se baráži, činí už šest bodů, a tak jich Hanáci potřebují co nejvíc před blížícím se play-out. Ještě před ním je však čekají dvě střetnutí v základní části extraligy. K tomu prvnímu zajíždějí už v pátek na led Hradce Králové. Naváže zde olomoucké mužstvo na úterní úspěch? Dozvíme se v pátek večer, utkání začíná deset minut před půl sedmou.

Konečně! Kohouti za sebou mají utkání, které alespoň částečně ukončilo jejich dlouhé trápení. Na vlastním ledě se jim podařilo urvat proti Plzni bod za prohru v samostatných nájezdech. Připomněli si tak zároveň dvě věci: že jsou schopní bodovat i se silnějšími týmy a také to, že posledním týmem, se kterým před dlouhou sérií Hanáci dokázali bodovat, byli právě plzeňští Indiáni.

⇒ Útočník Marek Laš

Posun podle Marka Laše zaznamenal ovšem mančaft ze střední Moravy také ve výkonu a ne pouze výsledkově. „Herně vnímám poslední zápas velmi pozitivně oproti těm předchozím. Z mého pohledu je však jeden bod málo. Nezbývá doufat, že se jedná o bod s velkým B, který nám do budoucna pomůže,“ říká hráč, který přišel na Hanou před aktuální sezónou.

Kohouti přitom mohli celý zápas i vyhrát. Nebýt gólu Vojtěcha Mozíka, kterým plzeňský útočník v 53. minutě vyrovnal stav zápasu. „Věřili jsme ale, že to do prodloužení dotáhneme. Potom už to bylo hodně i o doufání, že se k nám štěstěna přikloní,vypráví Marek Laš.

To se však nakonec nestalo a přestože si Kohouti konečně připsali bodový zisk, byl tentokrát hubený. Přitom olomoucká devětatřicítka říká, že vítězství by nejen lépe chutnalo, ale psychicky by mělo daleko lepší účinek. „Hodně by nám pomohlo, kdybychom si po zápase v šatně mohli zařvat vítězný pokřik. Na druhou stranu ale netvrdím, že šlo v úterý o jediný solidně odehraný zápas z poslední doby. Tentokrát se nám ale dobře dařilo plnit pokyny a to, co jsme si před utkáním řekli,“ domnívá se hráč, na němž se krize celého týmu také hodně podepsala. Přestože totiž platí za produktivního hráče, z posledních deseti zápasů si připsal jen jeden kanadský bod.

Zajímavosti zápasu

⇒ Oba páteční soupeři naposled prohráli. Olomouc podlehla Plzni, Hradec Králové Zlínu.

⇒ Východočeši už se nemohou v tabulce propadnout. Právě nad Zlínem drží už nedostižný náskok.

⇒ Hradec Králové potvrdil dobré umístění z první sezóny po přesunu klubu z jižních Čech.

Nedávno osmadvacetiletý útočník také zkusil najít příčiny toho, proč se Olomouci nedaří střelecky. Aktuálně jsou totiž horší ve střílení branek pouze tři extraligové týmy, z toho dva na barážových pozicích. „Nevím, asi bychom měli hru zjednodušit. Přijde mi, že když prohráváme, tak se snažíme brát věci na sebe. To je sice záslužné, lepší by ale bylo nahodit puk na zadní mantinel či získat buly v útočném pásmu,“ vyjadřuje se Marek Laš.

Ten také vzpomněl skutečnost, že se Olomouci proti Plzni prostě daří. I když jak se to vezme. „Když si vzpomenu na zápas s Plzní, tak se nám vůbec nepovedl a za bod jsme byli rádi. Tentokrát to byla přesně opačná situace a prohra po nájezdech je prostě málo,“ poznamenává hokejista, který tentokrát nastoupil s Knotkem a Bucem v elitním útoku.

Mora už se pomalu chystá na play-out, neměla by však zapomenout na to, že se bude muset utkat ještě se dvěma soupeři. Prvním z nich je hradecký Mountfield, celek, který má již jistou pátou příčku v tabulce. Naposledy se proti němu Kohoutům nezadařilo, to však neplatí o posledním utkání na východočeském ledě. „Posledně jsme v Hradci vyhráli a věřím, že nám pomůže, když si na to vzpomeneme,“ sděluje Marek Laš.

Hradec Králové hodně drží první útok, který většinu sezóny hrál ve složení Mertl-Šimánek-Kudrna. Právě toto trio dává nejvíce branek a stará se o nejvíce rozruchu před brankami soupeřů. Tým má ve svých řadách ještě další kvalitní útočníky, jako například Romana Kukumberga či Tomáše Pospíšila. Právě hradecká elita však vyvolává nejvíc obav u soupeřů.p>

⇒ HC Sparta Praha

„Je to lajna, na kterou si musíme dát obzvlášť pozor. Když člověk půl vteřiny zaváhá, oni to umí potrestat. Musím souhlasit s tím, že právě tito tři hráči mají velký vliv na to, že Hradec Králové je tam, kde je,“ uzavírá Marek Laš.

Pro fanoušky, kteří nebudou moct dorazit na stadion, je připravený textový on-line přenos. O tom, zda Olomoučtí vrátí Královehradeckým porážku se přesvědčíme v pátek od osmnácti hodin dvaceti minut, kdy bude na zimním stadionu v Hradci Králové vhozeno úvodní buly.

Sestavy z posledních utkání

Mountfield Hradec Králové: Kantor – Dietz, Jank, Čáp, Plášil, Pláněk, Piegl, Hronek – Valcourt, Kukumberg, Červený – Dej, Knotek, Pospíšil – Vantuch, Troliga, Beránek – Tvrdík, Nedvídek, Švagrovský – Pavlík.Trenéři: Peter Draisaitl.

HC Olomouc: Vošvrda – Ondrušek, Škůrek, Rašner, Majeský, Jaroměřský, Houdek – Laš, Knotek, Buc – Matai, Herman, Rachůnek – Řípa, Patera, Zuzin – Dlouhý, Marosz, Kucharczyk. Trenér: Petr F iala.