Kohouti mají extraligu na dohled! O důležité body se poperou s Piráty

Michal Sobecký
O L O M O U C – Extraligová baráž jde pomalu do svého finále a už je jisté, že na účast v příštím ročníku nejvyšší české hokejové soutěže můžou pomýšlet jen tři týmy. A mezi těmi je stále i Olomouc, která se po nedělní výhře nad Kladnem bodově dotáhla na první Mladou Boleslav. Postupovou pozici mohout Kohouti potvrdit proti svému úternímu soupeři, Chomutovu. Podaří se v zápase sezóny Kohoutům uspět a dosáhnout po sedmnácti letech extraligy?

Poslední tři zápasy zbývají sehrát v extraligové baráži. Jisté však už je, že naději na účast v nejvyšší tuzemské soutěži ztratilo Kladno. Tým v čele s veteránem Pavlem Paterou poslali do první ligy olomoučtí Kohouti, kteří společně s Mladou Boleslaví nadále dominují čtyřčlenné tabulce. „Na to bych je před baráží netipoval, myslel jsem, že budou hrát nahoře,“ vyjádřil se k sestupu Kladna olomoucký obránce Tomáš Houdek.

⇒ Obránce Tomáš Houdek

Ten v neděli se svými spoluhráči zažil hořkosladký zápas. Jeho úvod se pro olomoucké vyvíjel hororově: Kladno ukázalo, že hodlá o extraligu na poslední chvíli zabojovat a po pěti minutách vedlo už 3:0. „Za stavu tři nula jsme si říkali, že to bude složité, ale ukázala se síla toho týmu. Řekli jsme si, že do toho půjdeme, zkusíme to nakonec uhrát. A povedlo se,“ vzpomíná na neslavný vstup do zápasu Tomáš Houdek. Kohoutům se skutečně podařilo zápas nejen uhrát, ale rovnou v něm zvítězit. Olomoučané v prostřední třetině srovnali skóre a v 52. minutě definitivně pohřbil extraligové naděje Kladna Knotek.

V úterý se tak může Kohoutům stát, že zažijí malé déjà vu. Ocitnou se totiž opět v roli možného kata extraligového celku. Na jejich led totiž tentokrát zavítá Chomutov, který má stejně jako před pár dny Kladno nůž na krku. Prohra, byť by Severočechy neposlala do 1.ligy, by pro tým Jaroslava Becka byla více než nepříjemná. Dá se tedy předpokládat, že by Severočeši mohli být nejhůře rozlousknutelným oříškem? „Těžko říct jak se to bude vyvíjet, ale víme, že příští zápas bude hodně těžký, protože Chomutov kdyby prohrál, tak má taky konec. Určitě tedy do toho půjdou víc než na sto procent,“ uvažuje třiatřicetiletý obránce. „Bude to tedy pro nás obtížný zápas, ale doufám, že ho zvládneme,“ dodává.

Zajímavosti zápasu

⇒ Chomutov má aktuálně na svém kontě méně inkasovaných branek než Mora, zato však disponuje nejméně produktivním útokem.

⇒ Důležitou roli v zápase by mohly sehrát olomoucké početní výhody. Piráti totiž mají nejhorší úspěšnost při bránění vlastního oslabení.

⇒ Naposledy dokázal Chomutov zdolat Mladou Boleslav, a to v poměru 3:1.

⇒ Vzájemná barážová bilance hovoří pro Hanáky. Ti zvítězili dvakrát za tři body (3:2, 3:1), hned v úvodu baráže ale proti Pirátům padli (1:3).

⇒ David Ostřížek je zatím druhým nejproduktivnějším hráčem baráže a v úterním zápase se může přiblížit Pavlu Paterovi, na kterého ztrácí tři body.

Piráti se nacházeli na okraji propasti už během nedělního zápasu. V souboji s Mladou Boleslaví se jim však neúspěch v záchranářských bojích podařilo odvrátit. Hrdiny zápasu se stali obránce Angel Krstev, který se postaral o vítězný gól, a kapitán Ľuboš Bartečko, jemuž se v 52. minutě podařilo skóre zápasu uzavřít. Zapomenout se ale nemůže ani na výkon Martina Růžičky, který vzdor vysoké kvalitě mladoboleslavské ofenzívy pustil jen jediný gól.

Kromě těchto hráčů jsou však i další, na něž se Severočeši spoléhají. Řeč může být například o Jaroslavu Svobodovi (3+3), který je právě s Bartečkem nejproduktivnějším hráčem týmu. Sbírání bodů se věnuje také Karel Hromas (1+3) či obránci Jakub Stehlík a Lukáš Pulpán, který je ale už týden na marodce. Zajímavostí je, že pokud bychom hledali mezi Piráty výrazného střelce, hledáme marně. Žádný z chomutovských hráčů se totiž netrefil do černého více než třikrát.

=> Piráti Chomutov

A Kohouti budou doufat, že se tento stav nezmění. V případě tříbodového vítězství se v úterý mohou stát třináctým jistým extraligovým účastníkem a navíc oslavit postup mezi českou hokejovou elitu na vlastním stadionu. Nabízí se tak otázka, jestli při pomyšlení na stále reálnější postup nepanuje v kabině Mory euforie. K té však mají Kohouti ještě daleko. „My máme veselo pořád. Ale snažíme se krotit a myslet jen na každý další zápas,“ stojí nohama pevně na zemi olomoucký obránce s číslem devět.

Pro fanoušky Chomutova, kteří nevyrazí na dlouhou cestu až do Olomouce, bude připraven textový on-line přenos nebo také živý videopřenos. Vstupné na olomoucký zimní stadion činí 100 Kč, děti do 10 let (v doprovodu dospělé osoby) mají vstup zdarma. Úvodní vhazování utkání je naplánováno na 18:00.

Statistika vzájemných zápasů v 1. lize od sezóny 2003/04

ZVVPRPPPSkóre
Celkem:561360335124:189

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda (2. Halász) – Cartelli, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň (C), Staněk, Janáček – Kucharczyk, Ostřížek, Selingr – Marosz, Knotek, Vodný – Pekr, Rác, Herman – Jergl, Diviš, Švaňhal. Trenér: Petr Fiala.

Piráti Chomutov: Růžička – Stehlík, Malec, Krstev, Havel, Rutta, Mrázek, Tejnor, Bartejs – Bomersback, Bartečko, Svoboda – Hřebejk, Gajovský, Hruška – Hromas, Sikora, Šagát – Kubinčák, Kämpf, Kaše O. Trenér: Jaroslav Beck.