Kohouti se pokusí protrhnout mizérii s Pardubicemi

Michal Sobecký
O L O M O U C – Ani proti Kometě se to nepodařilo. V pátek večer tak museli hráči a fanoušci Olomouce zkousnout další, už sedmou prohru v řadě. Střelecká bitva zastavila nakonec svůj účet na devíti brankách, z toho šest jich padlo za záda Tomáše Vošvrdy. Olomouc tak stále tápe. Reparát se tak bude snažit udělat už v neděli. Tentokrát Olomoucké také čeká soupeř, který to nemá na Hanou daleko, a to Pardubice. Který z týmů bude nakonec šťastnější ukáže nedělní večer. Zápas na olomouckém zimním stadionu začíná v 17:00.

Na jednu stranu může Mora jásat, z větší části však v kabině Hanáků vládne smutek. Páteční duel s Kometou Brno totiž sice přinesl střelecké oživení – Olomouc dala po hodně dlouhé době tři góly. Zároveň jich ale dvojnásobnou porci dostala a to zrovna na náladě nepřidá. Zvláště pak skutečnost, že domácí Kohouti dobře začali a jako první šli v zápase do vedení.

⇒ Útočník Rostislav Marosz

„Do utkání jsme vstoupili docela dobře, dali jsme rychlý gól. Škoda ale, že jsme pak nepřidali další,“ komentuje porážku Olomouce útočník Rostislav Marosz. Jeho útok se tentokrát spíše odmlčel, právě Rostislav Marosz z něj však byl nejaktivnější a kromě střel chystal svým spoluhráčům také šance. Ty však zůstaly nevyužité.

„V zápase bylo vidět, že chceme. Herně to bylo z naší strany lepší. Chce to ale ještě víc tlačení do brány a chytnout se,“ říká Rostislav Marosz. Tým Kohoutů měl během utkání řadu momentů, kdy jeho hráči prakticky zakončovali do prázdné. Nakonec však naprostá většina takových šancí skončila v neprospěch Olomouckých. Ti se dlouhodobě potýkají se slabou produktivitou a také v pátek to bylo znát. Soupeři totiž stačili počtem střel, ne však střílením branek.

Hráči se už několikrát shodli na tom, že se na tréninku právě věnují cvičením, která by mohla dávání gólů pomoct. Nejproduktivnější hráč mužstva tak nad pokračující nedobrou situací kroutí hlavou. „Kdybychom věděli, co změnit abychom byli produktivnější, změníme to. Máme sice více střel a tlačíme se, ale musíme být důraznější. Zatím nám ale ani štěstí příliš nepřeje,“ poznamenává Rostislav Marosz.

Zajímavosti zápasu

⇒ Oba týmy v minulém kole prohráli derby. Olomouc nestačila na Kometu a Pardubice těsně podlehly Hradci Králové.

⇒ Za Vchodočechy chytá také, loni ještě olomoucký, Tomáš Halász. V sezóně se mu ale příliš nedaří a byl odeslán už na dvě prvoligová hostování.

⇒ Olomouckou i Pardubickou defenzívu řídí zkušení a stejně staří zadáci. Jak Pavlu Skrbkovi, tak Václavu Benákovi je 36 let. Oba se navíc narodili v srpnu. Tím ale podobnost nekončí. Beci mají na svém kontě i stejný počet bodů – 20.

Do neděle však na trable musí on i ostatní Kohouti zapomenout. Olomoucký klub totiž čeká další důležité střetnutí, které může naznačit, zda se jediný extraligový zástupce Hané bude rvát o co nejlepší umístění pro play-off nebo o vyhnutí se baráži. Na led hanácké metropole totiž přijedou silné Pardubice, které aktuálně okupují šestou příčku. V posledním zápase však prohrály s Hradcem Králové a vstřelily jediný gól.

Přesto se však dá říct, že se Východočechům tato sezóna zatím docela daří. Můžou se totiž spoléhat jak na své staré známé tváře, tak na posily, kterých před sezónou nepřišlo zrovna málo. Některé z nich se dokonce staly hlavními pilíři pardubického úspěchu.

⇒ HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Řeč je například o Robertu Kristanovi, brankáři, který přebral štafetu gólmanské jedničky a svědomitě ji plní. Výborným tahem se ukázalo také angažování reprezentačního obránce Petra Čáslavy. Ani on se neztrácí a společně s dalším zkušeným bekem Václavem Benákem dominuje produktivitě obránců. Daří se také slovinskému obránci Blaži Gregorcovi. V útoku zase čarují spíše vyzkoušená kvalita. Střelce nepříliš překvapivě vede Petr Sýkora, který si svou obávanou střelou vysloužil také trvalé místo mezi deseti nejlepšími snajpry ročníku 2014/2015. V útoku však není sám. Zohorna, Radil, Nahodil, Tybor či Marcinko. To všechno jsou hráči, kteří dobře ví, jak ohrozit soupeřova gólmana.

Jak tedy k nedělnímu utkání přistoupit? Rostislav Marosz má jasno. „Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát. A teď když se nám nedaří, tak chceme ještě víc. Je pak na nás možná vidět nervozita. Chceme ale vyhrát,“ zdůrazňuje olomoucký forvard. Ten má už také připravený recept na to, jak zisku bodů docílit. „Nesmíme faulovat hokejkou a darovat soupeři přesilovky. Má na ně kvalitní hráče, například Sýkoru, který disponuje výbornou střelou. Naopak my musíme do utkání vlétnout, hrát trpělivě a urvat to,“ uzavírá olomoucká osmadvacítka.

Pro fanoušky, kteří nebudou moct dorazit na stadion, je připravený textový on-line přenos. Vstupné na olomoucký zimní stadion se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč, děti do 10 let mají vstup na utkání zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny dvě hodiny před zápasem.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Houdek, Skrbek (C), Škůrek, Vyrůbalík, Staněk, Jaroměřský, Rašner – Jergl, Marosz, Rác – Laš, Herman, Rachůnek – Cibák, Knotek, Zuzin – Dlouhý, Diviš, Buc. Trenér: Petr Fiala.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Kristan – Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Čutta, Korím – Sýkora, Marcinko, Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Gašparovič, Špaček, Starý – Cetkovský, Semorád. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.