Kohouty čeká další zápas! Porazí letos poprvé Mountfield?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouty čeká už pátý zápas v deseti dnech. A znovu na ledě soupeře. Po dohrávce se Spartou se Hanáci vydají na východ Čech, kde vyzvou Mountfield. Hradci Králové se v posledních kolech opravdu daří, proti Olomouci má navíc velmi dobrou bilanci. Kohouti ale chtějí zlomit královéhradecké prokletí a letos poprvé urvat tři body pro sebe. Utkání, které může Hanákům pomoci přiblížit se desítce, začíná v pátek v 18:00.

Kohouti v dohrávce se Spartou dokázali s pražským celkem držet krok celou první třetinu, pak ale domácí ovládli prostřední část, která se nakonec stala rozhodující. Na dvě branky Sparty už Hanáci reagovat nedokázali, a tak se z ledu sparťanů poroučeli s prohrou 1:3 a bez bodu. „Sparta ve druhé třetině využila šance, které měla už v průběhu zápasu. Měla i nějaké přesilovky, které ji dostaly do hry. My už jsme na to pak nedokázali reagovat,“ mrzelo Jiřího Ondruška.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

A co se podle stálice olomoucké obrany změnilo oproti předchozímu utkání, které Kohouti vyhráli 4:2? „Ten předchozí nám vyšel proto, že jsme využili šance, které jsme měli, což se tentokrát bohužel nestalo. V první třetině jsme měli šance, a kdybychom vedli 2:1 nebo 3:1 po prvních dvaceti minutách, asi by se nám hrálo líp a Spartě naopak hůř,“ vracel se k zápasu.

V dalším kole čeká Olomouc další těžký soupeř, a to Hradec Králové, který pošilhává právě po třetím místě, na kterém se zatím drží Sparta. „Je to hodně ofenzivní soupeř, který má strašně šikovné hráče na přesilovky. Vyzkoušeli jsme si to s nimi v předchozím zápase, kdy jsme s nimi nebodovali. Je důležité hrát dobře dozadu a neudělat žádný zbytečný faul,“ varoval olomoucký odchovanec.

Pozor si budou muset dávat Hanáci i na kapitána Mountfieldu, zkušeného Jaroslava Bednáře, který bodoval i v zápasech s Kohouty a se 45 body je nejproduktivnějším hráčem Hradce Králové. „Je to jeden z hráčů, který chodí na přesilovku a řídí ji. Musíme si na něj dát pozor, ale ne jen na něj. Jsou tam i jiní šikovní hráči, takže se nedá soustředit jen na něj,“ tvrdil.

Rychlý sled utkání po reprezentační pauze je poměrně náročný. Během čtrnácti dnů odehrají Kohouti hned sedm zápasů, a že se trochu projevuje únava, přiznává i Ondrušek. „Myslím, že ve třetí třetině na Spartě už se asi trochu projevilo, že nám došly síly a nevytvořili jsme si tlak, jaký jsme chtěli. Nebylo to takové jako zápasy, které jsme dotahovali třeba v Třinci nebo Liberci, kdy jsme sílu ještě měli. Bylo vidět, že předchozí tři zápasy, které byly o gól, a dotahovali jsme, nás stáli dost sil. Spartu, která vyhrála zápasy třeba 5:0 a 4:0, to stálo asi míň sil než nás, když vyhrajeme 1:0 a bojíme se do posledních vteřin,“ přiznal hráč nosící dres s číslem 23.

Kohouty trápí rozsáhlá marodka. Zatímco někteří hráči léčí virózu, jiní léčí zranění. Hanákům tak chybí několik klíčových hráčů, podle olomouckého obránce to ale utkání výrazně neovlivní. „Nějací kluci chybí, ale není to zase tak, že bychom neměli s kým hrát. Pořád máme čtyři lajny, takže se síly dají rozložit a není to nic zásadního,“ dodal.

Z KABINY SOUPEŘE: Mountfield válí a pokukuje po třetí příčce. Přeskočí Spartu?

Královéhradeckému Mountfieldu se v posledních kolech opravdu daří. Východočeši si od začátku února připsali dvanáct bodů a jen jednou těsně prohráli. Vše odstartovalo derby s Pardubicemi, ve kterém se z výhry 4:1 radoval právě Mountfield, postupně si pak Hradec Králové vyšlápl i Litvínov (3:1), Spartu (5:2) a Plzeň (6:3). V dosud posledním utkání těsně podlehl lídrovi z Liberce 1:2.

Přednost mezi třemi tyčemi dostává dál slovenský brankář Patrik Rybár, který odchytal 34 zápasů a jeho úspěšnost se vyšplhala na 92, 36%. Východočeši mají velmi vyrovnanou obranu, o čemž svědčí i fakt, že první trojici nejproduktivnějších beků dělí pouhé tři body. Blaž Gregorc si připsal 18 bodů, Stanislav Dietz nasbíral jen o asistenci méně (4+13), patnáct bodů má na svém kontě Jake Newton.

Dva nejproduktivnější útočníky dělí pouhých pět bodů. Zkušený Jaroslav Bednář si připsal 45 bodů a s 35 asistencemi je nejlepším nahrávačem. Čtyřicetibodový reprezentant Richard Jarůšek je zase s šestnácti góly nejlepším střelcem týmu.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Václav Sýkora
Kapitán: Jaroslav Bednář
Hala (kapacita): FORTUNA aréna (6890)
Poslední utkání: Prohra s Libercem 1:2

SOUPISKA Hradce Králové