Kohouty prověří uřadující mistři. Do Olomouce dorazí Bílí Tygři Liberec

Zuzana Spurná
O L O M O U C – V osmém kole extraligy narazí Kohouti na dalšího těžkého soupeře. Hanáci se podruhé v řadě představí na domácím ledě, kde vyzvou Liberec. Bílí Tygři zatím nenavázali na úspěšnou sezónu, kterou v minulém roce završili ziskem mistrovského titulu. Během šesti zápasů se radovali ze tří výher, smířit se ale museli i se třemi prohrami. I Olomoučtí si budou chtít spravit chuť po těsné prohře s Třincem. Hanáky a Liberecké navíc dělí v tabulce pouhý bod. Zápas začíná v pátek v 18 hodin.

Utkání s třineckými Oceláři Olomouci příliš nevyšlo. Kohouti se sice dostali do vedení už v první třetině zásluhou využité přesilovky po střele Viléma Buriana, pak ale dvakrát mířil přesně kapitán Ocelářů Zbyněk Irgl. Hanáci už jednogólové manko dohnat nedokázali a po dvou výhrách se museli smířit s těsnou prohrou. V dalším kole ale čekají Hanáky Bílí Tygři z Liberce, jejichž výkony jsou zatím jako na houpačce.

TÉMA UTKÁNÍ: Roman Will vyměnil zámoří za Liberec

Brankář Roman Will patřil už v první lize k oporám Mladé Boleslavi. Odchovanec Bruslařů dostal prostor v mladoboleslavském áčku v obou barážích, v sezóně 2013/2014, kdy Mladá Boleslav nakonec postupovala do nejvyšší české soutěže, se však dělil o zápasy s Michalem Valentem. V další sezóně se tak tehdy dvaadvacetiletý Will rozhodl zkusit štěstí v zámoří. Během prvního roku střídavě startoval v Lake Erie Monster působící v AHL a Fort Wayne Komets z ECHL. O rok později nastoupil k 29 zápasům za San Antonio Rampage. Dočkal se ale i prvního startu v NHL s Colorado Avalanche.

Po dvouletém angažmá v zámoří se Roman Will rozhodl vrátit zpět do české extraligy, a tak kývl na nabídku mistrů z Liberce. Od startu nejvyšší soutěže se postavil do branky dvakrát, prostor mezi třemi tyčemi dostal i v jednom z utkání CHL.

Autor: Jiří Princ

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jan Eberle

Ani Olomouci se nepovedlo zastavit rozjeté Oceláře. I když Kohouti jako první vedli, na dvě branky Zbyňka Irgla už reagovat nedokázali. Po dvou výhrách se tak museli smířit s těsnou prohrou. „Na to, že jsme hráli doma, je to špatné. Je to škoda, protože jsme měli zápas dobře rozehraný, ale pak jsme dostali dva góly a Třinec zápas otočil. Tlačili jsme se do nich a měli nějaké šance, ale na jeden gól se vyhrát nedá. Potřebovali bychom jich dát víc,“ věděl Jan Eberle.

V utkání s Plzní Hanákům vůbec nevyšla oslabení, tentokrát ale v situaci čtyři proti pěti inkasovali jen jednou. „Hrajeme pořád obětavě, ale je to souhra náhod, kdy to tam padne a kdy ne. Zkoušeli jsme se na to připravit, ale není úplně špatné dostat jeden gól v oslabení. S tím se musí počítat,“ uznal olomoucký útočník.

⇒ Útočník Jan Eberle

Ani v dalším kole nečeká tým pod vedením trenérů Venery a Tomajka nic jednoduchého. Na olomoucký led dorazí úřadující mistři z Liberce. Co bude podle Jana Eberleho na partu z Podještědí platit? „Musíme pořád makat. První zápas bude hodně o bojovnosti. S tímhle týmem jsme ještě nehráli. Budeme hrát doma, takže by to chtělo vyhrát,“ burcoval odchovanec kladenských Rytířů.

Stejně jako Oceláři, i Liberec se prezentuje tvrdou hrou, Hanákům ale takový styl problémy nedělá. Dohrávané souboje se snaží oplácet stejnou měrou. „Podle mě hrajeme důrazně taky. Na naší hře je to vidět. Snažíme se dohrávat souboje a myslím, že nám to sedí. V Liberci mají ale o něco užší hřiště,“ řekl hráč, který na Hané působí druhou sezónu.

Liberečtí v minulém roce potvrdili svou suverenitu i v play-off a radovali se ze zisku mistrovského titulu. Od startu letošní sezóny však zatím střídají výhry a prohry. Může tým s tygrem ve znaku ovlivňovat ještě euforie z minulého ročníku? „Myslím, že zase tolik ne. Mančaft se hodně změnil, dost hráčů odešlo a přivedli zase jiné hráče,“ dodal forvard nosící dres s číslem 15.

Z KABINY SOUPEŘE: Úřadující mistr zažívá váhavý start

Liberec prožil po minulé sezóně poměrně velký vítr v kabině. Severočechy opustil brankář Marek Schwarz, který zkouší štěstí se Znojmem v EBEL. Do Vítkovic se vrátil bojovník Jan Výtisk, k čínskému nováčkovi KHL, Rudé Hvězdě Kunlun, se vydal Martin Bakoš. Dvojce Michalů, Birner a Řepík, neodolali nabídce ruského Traktoru Čeljabinsk. Liberecký za bruslařský dres vyměnil zkušený Petr Vampola.

Liberec do svých řad ale také hodně hráčů přivedl. Náhradou za Marka Schwarze je odchovanec Mladé Boleslavi, Roman Will, který se vrátil ze zámoří. Tygři sází také na dvojici mladíků, kteří v předchozích sezónách působili v kanadsko-americké QMJHL, a to Filipa Pyrochtu a Matouše Bělohorského. KHL za českou extraligu vyměnil Milan Bartovič, který v předchozí sezóně působil ve Slovanu Bratislava. Své štěstí zkusí u Libereckých také Josef Mikyska, který dosud oblékal dres prvoligového Motoru. Na hostování přišel také Vladimír Svačina, z Plzně Mario Bližňák a z Hradce Králové Lukáš Vantuch.

⇒ Bílí Tygři Liberec

Za tři výhry a tři prohry patří Severočechům zatím sedmé místo a deset bodů. Bílí Tygři jsou tak jen o bod právě za Olomoucí, která má na svém účtu bodů jedenáct.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Filip Pešán
Kapitán: Branko Radivojevič
Hala (kapacita): Home Credit Arena (7 500)
Poslední utkání: Prohra s Třincem 0:3

SOUPISKA Liberce