Konec základní části ve znamení naděje. Do Olomouce míří Karlovy Vary

Jan Matúš
O L O M O U C – Uběhlo to, jako voda. Řeč je o základní části hokejové extraligy, kterou už v neděli čeká její poslední kolo. V něm se Hanáci představí proti Karlovým Varům, jenž jsou týmem, který je v tabulce právě před Olomoucí. Jenže rozdíl mezi oběma celky je už devítibodový, a tak bude nedělní střetnutí pro oba týmy velice důležité. Utkání naděje startuje v 18:20.

Hanáci se v předposledním kole základní části představili na ledě Hradce Králové, kde chtěli Kohouti konečně získat tříbodové vítězství, a potvrdit tak fakt, že ve střetnutích těchto dvou soupeřů vždy zvítězí hostující celek. Do vedení se sice, jako první, dostali domácí, jenž bleskově zužitkovali svou první přesilovou hru, avšak Mora kontrovala v samotném závěru první periody, kdy se i Kohouti trefili v početní výhodě.

⇒ HC Energie Karlovy Vary

Poté přišla hodně divoká druhá dvacetiminutovka, která přinesla dohromady hned pět branek. Nejdříve se do vedení dostala Olomouc, když Houdek využil další přesilovou hru. Hosté mohli následně ještě své vedení navýšit, avšak jedna ze střel Hanáků jen orazítkovala tyčku. Ta nakonec Kohouty hodně mrzela, protože se domácí trefili hned dvakrát během jedné minuty, a otočili tak vývoj utkání na svou stranu.

To však ve druhé třetině nebylo stále vše, protože se dvě minuty před jejím koncem trefil ještě Kucharczyk. Jenže radost Hanáku vydržela jen pár okamžiků. Hradec se ještě v samotném závěru vydal do útoku, a ten přinesl už pátou branku domácích, kdy Knotek využil pěkného pasu od Pospíšila. Další jiskřičku naděje poté ve třetí třetině ještě vykřesal svou brankou Matai, který opět vyrovnal stav utkání.

Ovšem to už bylo ze strany Kohoutů vše, protože poté už stříleli branky jen domácí hokejisté, kteří se do konce utkání trefili ještě dvakrát, a Mora tak i po dalším slibném výkonu odešla z utkání poražena, což znamená, že se díra mezi dvanáctým a třináctým místem prohloubila už na devět bodů.

Avšak je tu ještě poslední kolo základní části, které může mnohé ještě zamotat, ale také už i definitivně rozhodnout. Proč? Protože se v neděli do Olomouce chystají Karlovy Vary, a to je jediný tým, kterého může Mora poslat místo sebe do baráže. I v případě nedělního úspěchu však nebude Kohouty čekat nic jednoduchého. Nepředbíhejme ještě nedělní zápas a pojďme si více přiblížit posledního soupeře základní části.

Energetici v letošní sezóně především sázejí v útoku na zkušené hráče, jako jsou Radek Duda, Stanislav Balán nebo David Hruška. Právě Duda vévodí týmovým statistkám v počtu nasbíraných kanadských bodů, protože ve 45 zápasech nastřílel 18 gólů a 17 jich poté připravil. Velmi dobře mu sekunduje i Balán, který sice odehrál o pět zápasů víc, avšak nastřílel hned o pět branek méně, ale připsal si o jednu asistenci víc než jeho kolega z útoku.

Zajímavosti zápasu

⇒ Jedná se o střet dvanáctého a třináctého celku.

⇒ Oba týmy mají již jistou účast v play-out a svedou mezi sebou bitvu o druhé barážové místo.

⇒ Vzájemná utkání mezi obě celky zatím lépe zvládla Mora.

V obraně Karlových Varů se poté nejvíce daří dvojici Harant-Sičák. Tomáš Harant v letošní sezóně odehrál 48 zápasů, ve kterých vstřelil tři branky a 15 byl poté uveden, jako asistent. Vladimír Sičák má na svém kontě o jedno utkání více, stejný počet branek, ale v kolonce asistencí mu svítí číslo 11. Nejdůležitějším článkem Energie je však brankář, a to konkrétně Tomáš Závorka, jenž svůj tým doslova drží nad vodou. Závorka odchytal 39 utkáních, ve kterých zneškodnil 1159 z 1256 střel, a dosáhl tak úspěšnosti 92,28 %.

Oba týmy se v letošní sezóně samozřejmě utkali už ve třech zápasech a bilance zatím hovoří lépe pro Olomouc. Kohouti nejdříve vyhráli těsně před svými diváky 3:2 po prodloužení, ale v následné odvetě se už Hanákům podařilo získat všechny tři body za výhru 3:2. První zářez ve vzájemných soubojích si Karlovy Vary připsaly v posledním měření sil. Další utkání v KV aréně už Energetici zvládli lépe, když svému soupeři opět vstřelily dvě branky, ale tentokrát už obdržely jedinou.

Velmi důležité utkání tedy startuje v neděli v 18:20 hodin v olomoucké plecharéně. Pro diváky, kteří si nenajdou cestu na olomoucký zimák bude přichystán pravidelný textový on-line přenos. Avšak pojďte podpořit Kohouty v jejich snaze odvrátit baráž a vybojovat proti Karlovým Varům velmi důležité body.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Škůrek, Ondrušek, Majeský, Rašner, Houdek, Jaroměřský, Skrbek – Buc, J. Knotek, Laš – Rachůnek, Herman, Matai – Zuzin, Patera (C), Řípa – Kucharczyk, Marosz, Dlouhý. Trenér: Petr Fiala.

HC Energie Karlovy Vary: Závorka – Sičák, Harant, Bičánek, Deyl, Redlihs, Šmach, Dvořák, Tomeček J. – Vachovec, Balán, Hruška D. – Duda, Hruška R., Bartek – Micka – Skuhravý, Tomeček V. – Gorčík, Zadražil, Koblasa. Trenér: Karel Mlejnek.