Legendární Lapač starším dorostencům přál. V přátelském utkání vysoko porazili Vsetín

Zuzana Spurná
V S E T Í N – Staršímu dorostu sice oficiálně sezóna před pár týdny skončila, aby ale trenéři svým svěřencům trochu zpestřili tréninky, domluvili jim ještě dva přátelské zápasy. K prvnímu utkání, kde nešlo o body, vyrazila výrazně pozměněná sestava staršího dorostu do Vsetína. Jako první se z branky radovali Valaši, Olomouc ale ještě do konce první třetiny utkání otočila. Po vyrovnané druhé třetině následovala gólově nejbohatší třetí, kde se domácí trefili dvakrát, Hanáci ale čtyřikrát, a tak se radovali z vysoké výhry.

Ve třetí třetině se kolem olomoucké branky protáhl Matiaško, u levé tyčky ale nenašel dost prostoru. Kohouti pak šli po faulu Pírka do čtyř a ve vlastním oslabení ujeli do útoku Mader s Kořenkem, Maderovu střelu z pravého kruhu ale domácí brankář vyrazil.

Jen chvíli na to ale Vsetínští trestali olomoucký faul, když puk za Mrázka dostal po dorážce k pravé tyči Libor Kamas. Hanáci ale bleskově odpovídali, když rychlý protiútok zakončil přesnou střelou Daniel Paťava.

V polovině první třetiny hledal aktivní vsetínský Kamas znovu skulinku u olomoucké branky, Mrázek byl ale připraven. Do samostatného úniku se pak dostal Krátký, toho ale vracející se domácí nepustili k zakončení. Při hře čtyři na čtyři našel Štefka dobrou přihrávkou od mantinelu Kořenka, ten ale trefil přes bránící hráče jen betony vsetínského brankáře. Ani napodruhé pak aktivní dvojice na dobrou vsetínskou obranu nevyzrála.

Necelých pět minut před koncem Hanáci poprvé vedli, když puk za domácího strážce svatyně poslal Tobiáš Handl. Odpovědět se rychle snažil Matiaško, který se před rozehrávajícím Mrázkem natahoval po puku, jednou rukou ale kotouč do odkryté brány nedostal. Na začátku druhé třetiny prokličkoval do útoku Žabčík, trefil ale jen betony připraveného Mrázka.

Ve 24. minutě trestali domácí další faul Kohoutů, když se aktivní Matiaško trefil z pravé strany nad lapačku olomouckého brankáře a srovnal krok. Domácí se pak na dlouho usadili v útočném pásmu, Matiaškova střela z hranice pravého kruhu se ale dvakrát odrazila a zamířila jen na hůl Mrázka, který puk vyrazil.

Ve 28. minutě se do útoku prodral Indrák, k zakončení se ale mezi bránícími hráči nedostal. O chvíli později našel najíždějícího ex-vsetínského Paťavu, jeho střelu z mezikruží ale některý z hráčů nadzvedl do ochranné sítě. V polovině zápasu dostali Hanáci možnost další početní výhody. Mezi několika hráči nejprve prokličkoval Mader, zakončit ale nedokázal. Puk se pak odrazil ke Kalačovi, jehož tvrdou střelu z levého kruhu vsetínský brankář vyrazil. Odražený puk pak doklouzal k Vosátkovi. Zastupující kapitán ale tvrdou střelou od modré neuspěl.

Pět minut před koncem prostřední části prokličkoval do útoku Kořenek, který se dostal sám před brankáře, rozhýbal jej a poslal kotouč doleva najíždějícímu Kalačovi. Ten napoprvé trefil jen vsetínského brankáře, z dorážky už ale David Kalač puk mezi bránícími hráči za záda Mrázka dostal.

Kalač i Kořenek pak ale byli za menší strkanici před brankou posláni na trestnou lavici, chvíli po návratu ale trefila nerozlučná dvojice tyčku. Na vsetínského brankáře se pak hnal rychlík Paťava, byl ale faulován, a tak bylo nařízeno trestné střílení. To ale bývalý vsetínský útočník neproměnil.

Už na začátku poslední periody Vsetín srovnal krok, když se střela Romana Půčka po rychlém protiútoku odrazila Mrázkovi od betonu a puk skočil k pravé tyči. O chvíli později našel Koňařík dobrou přihrávkou od modré vpravo Kollára, ten ale trefil jen betony Mrázka. Ve 47. minutě si Hanáci brali svůj náskok zpět, když se po pravé straně prohnal do útoku Daniel Paťava a nekompromisní střelou poslal puk za domácího maskovaného muže.

Jedenáct minut před koncem prokličkoval olomouckou obranou Koňařík, těsně před Mrázkem pak poslal puk Kovacsovi, ten ale trefil jen přesouvajícího se hostujícího strážce svatyně. Chvíli na to ale znovu úřadovali hosté, když poslal Hanáky do dvoubrankového náskoku Matěj Kořenek. V jednapadesáté minutě vedli Kohouti už o tři branky, když vsetínského brankáře znovu překonal Daniel Paťava, a zkompletoval tak hattrick.

Osm minut před koncem prokličkoval do útočného pásma v přesilovce Zetocha, bránící hráči jej ale včas obrali o puk. Vsetín ale nesložil zbraně, a tak se v 54. minutě rozvlnila síť za Mrázkem počtvrté, když domácí vrátil do hry důrazný Michal Matiaško, který mířil přes padajícího brankáře pod horní tyč. Několikrát si pak mezi pravým kruhem a modrou čárou prohodili puk Koňařík s Kollárem, na Kollárovu střelu od modré ale olomoucký brankář dobře viděl a včas sklapl betony.

Čtyři minuty před koncem ale vedli Hanáci znovu o tři góly, když tvrdou střelou překonal domácího strážce svatyně Tobiáš Handl. V posledních minutách pláchl domácí obraně ještě Štefka, mířil ale jen do chráničů vsetínského brankáře.

Sestava HC Olomouc: Mrázek (Fajgl) – Vosátko, Pírek, Klesla, Bahounek, Harabiš, Kažimír, Mader – Kalač, Kořenek, Štefka, Karpíšek, Krátký, Paťava, Indrák, Štědrý, Handl, Kret, Dvořák, Pospíšil.