Lídr je tady! Poprvé Kohouti uspěli, porazí Liberec i doma?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Na led olomouckých Kohoutů zavítá lídr extraligové tabulky HC Bílí Tygři Liberec, který má už čtyřbodový náskok na své pronásledovatele. To Olomouc má výsledky jako na houpačce, ale je posledním týmem, který Tygry obral o všechny tři body. Podaří se jim to znovu? To se dozvíme v pátek 27.11. od 17:20.

Poslední souboj mezi Kohouty a Tygry rozhodl jediným gólem obránce Pavel Skrbek. Olomoučtí jsou i teď, ve 23. kole, jediným týmem, který si dokázal z Home Credit arény odvézt všechny tři body. Navíc od tohoto zápasu Tygři neprohráli za všechny tři body ani jeden zápas!

Olomouc nemá tak vyrovnané výsledky, ale v posledních zápasech se začíná zvedat. Porazila Zlín, jen těsně si nechala utéct tři body s Pardubicemi a naposledy otočila zápas s Karlovými Vary.

TÉMA UTKÁNÍ: Nečekaný favorit

Před sezónou si v Liberci vytyčili cíl postoupit do play-off. Ani teď, po třiadvaceti odehraných kolech, kdy je Liberec v čele extraligové tabulky hlavní trenér Liberce Filip Pešán nepřehodnocuje liberecké cíle. „Souhlasím, že jsme 22 kol odehráli velmi slušně, ale cíl dostat Liberec do play off trvá dál. Nemyslím si, že bychom měli myslet výš, přestože jsme první. Rád bych, abychom zůstali při zemi, “ řekl pro aktualne.cz mladý liberecký kouč.

Pokora je u Liberce na místě. Po tři sezóny se Tygři nedostali do play-off, naopak měli starosti vůbec se udržet v nejvyšší hokejové soutěži. Tygři ale vědí jaké je to být na výsluní. V sezóně 2010/2011, kdy Liberec táhl Petr Nedvěd, až do konce základní části proháněli třinecké Oceláře. Pak ale hned skončili ve čtvrtfinále se Slavií. V sezónách 2005/2006 a 2006/2007 Liberečtí dokonce vyhráli základní část, ale nejdříve prohráli už ve čtvrtfinále, pak došli pouze do semifinále.

Ze sezóny 2006/2007 má s Libercem bronzovou extraligovou medaili i nynější asistent trenéra HC Olomouc Jan Tomajko.

FOTO: Jiří Princ, hcbilitygri,cz

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Petr Kafka

Tři body z minulého zápasu proti Karlovým Varům vystřelil Kohoutům útočník Petr Kafka. Zpětně svůj zásah zhodnotil. „Jsem za něj rád, budu se snažit přidat další góly. To je celé, pro mě osobně to není nic zvláštního,“ nepřeceňuje jednu branku olomoucké křídlo.

⇒ Útočník Petr Kafka

Kohouti si vzali ponaučení z minulého zápasu ve Varech, kdy výsledek honili až ve třetí třetině. „Rozhodně nesmíme proti Liberci zaspat začátek zápasu,“ varuje před Tygry číslo 66. „Budeme se na ně pořádně připravit a dávat si na ně velký pozor, protože mají hodně střel na bránu.“

Olomoucký hráč má pravdu, Liberec je po Boleslavi druhým nejvíce střílejícím týmem v extralize. „My ale vždy hrajeme z defenzivy, na tom se určitě nic měnit nebude. Nějaké velké taktiky se určitě konat nebudou,“ naznačuje standardní přístup k utkání Petr Kafka.

Kafka říká, že s olomouckou kabinou nehýbe fakt, že jako jediní dobyli libereckou arénu. „Jdeme do každého zápasu s tím, že můžeme porazit každého. Budeme se snažit je znova porazit,“ nevnímá pozitivní olomouckou statistiku Kafka.

Z KABINY SOUPEŘE: Bodová šňůra stále trvá

Liberec stále boduje, jeho bodová série trvá už 11 zápasů. Od prohraného zápasu s Olomoucí Liberec nepoznal pachuť prohry v základní hrací době. Sedmkrát vyhrál za tři body, jednou si odnesl dva body a třikrát odešel poražen po prodloužení.

Home Credit aréna je nedobytnou libereckou klecí, ve které Tygři své soupeře rvou na kousky. Jediným týmem, který tu vyhrál, jsou Kohouti z Olomouce. Indiáni z Plzně si odtud odvezli dva body. V tomto ohledu mají svou tvrz pevnější pouze mladoboleslavští Bruslaři, kteří doma vybojovali o bod více.

⇒ Bílí Tygři Liberec

Liberci naopak nevyšla Liga mistrů. V osmifinále dvakrát prohrál se švýcarským Davosem 3:5 a 3:4 a tak jeho cesta hokejovou ligou mistrů pro letošní sezónu skončila.

Nejproduktivnější hráč Liberce se schovává až ve třetím útoku Tygrů. Petr Jelínek je nejlepším střelcem (10) a nejlepším nahrávačem (11) Liberce a je třetí v produktivitě celé extraligy. Zdatně mu sekunduje jeho křídlo Lukáš Krenželok se 17 body a po zranění se vracející Valský (6+8). Pozadu nezůstává ani první liberecký útok reprezentantů Řepík (10+8), Vampola (6+9), Birner (5+10). Mezi obránci celé extraligy vyniká Jan Výtisk, který vévodí Radegast indexu. Vrásky na čele tak dělá libereckému trenéru Pešánovi pouze zranění obránce Ondřeje Vitáska.

Jak dopadne souboj extraligového lídra z Liberce s překvapením sezóny z Olomouce se dozvíme v pátek 27. listopadu na ledě olomouckého zimního stadionu. Utkání začíná v 17:20.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Filip Pešán
Kapitán: Jan Výtisk
Loňské umístění: 11. místo
Hala (kapacita): Home Credit aréna (7500)
Poslední utkání: Výhra proti Pardubicím (2:1)

SOUPISKA Bílí Tygři Liberec
ZMĚNY V KÁDRU Bílí Tygři Liberec
STATISTIKY Bílí Tygři Liberec
EXTRALIGOVÉ ZÁPASY Bílí Tygři Liberec

VZÁJEMNÉ ZÁPASY V LETOŠNÍ SEZÓNĚ:

• 10. kolo: LIB vs. OLO 0:1