Mora poprvé v přípravě zavítá na led soupeře, vyzve Třinec

Michal Sobecký
O L O M O U C – Více než tři měsíce čekali hokejoví Kohouti na svůj další zápas. Dočkali se nakonec minulý týden, kdy podstoupili moravské derby. Zápas zvládli se ctí, svého soka, brněnskou Kometu, dokázali přetlačit v nájezdech. Na dveře však klepe další přípravné utkání. A opět půjde o souboj s favoritem mezi extraligovými mužstvy. Po loni třetí Kometě se Olomoučtí mohou těšit na střetnutí s třineckými Oceláři. Kdo bude po zápase spokojenější tentokrát? To ukáže už úterní večer. Druhý přípravný zápas Kohoutů začíná v nové třinecké Werk aréně odbitím osmnácté hodiny.

Kohouti vykročili do série přípravných zápasů úspěšně a připsali si pomyslné dva body za výhru po nájezdech. Začátek zápasu však nic takového nenaznačoval, Jihomoravané totiž svěřencům Zdeňka Venery odskočili na dvoubrankový rozdíl. Ten se však Hanákům podařilo smazat a zásluhou Jakuba Hermana nakonec uspěli v nájezdech. „Byl to první zápas přípravy a hodnotit bych chtěl až sezónu. Přijde mi ale, že na úvodní duel to nebylo špatné. I vzhledem k tomu, že Kometa přijela prakticky v plné sestavě,“ hodnotí právě úspěšný nájezdový exekutor.

=> Útočník Jakub Herman

Jakub Herman tak narazil na fakt, že papírová síla týmů byla značně rozdílná. Zatímco za Olomouc naskočila do zápasu celá řada nových či mladších hráčů, Brno vyrukovalo na Kohouty s téměř nejsilnějším možným kádrem. V něm nechyběla ani útočná esa včetně Jana Hrušky, Petra Tona či Vojtěcha Němce. „Popravdě mě překvapilo, v jaké sestavě přijeli. Ale díval jsem se i na jejich další odehraný zápas proti Třebíči a hráli v podobném složení. Vypadá to, že už mají hotový kádr a už trénují a sehrávají se na sezónu,“ předpokládá Jakub Herman.

Ten se dostal i k otázce nasazení a kvality přípravného utkání. „Extraligové zápasy jsou ještě o úroveň výš. Je tam víc bruslení, soubojů. Na druhou stranu to po jednom týdnu na ledě šlo. Ke všemu přišlo hodně lidí, díky kterým byla na zápase velmi dobrá atmosféra,“ pochvaluje si olomoucký útočník. Ten v utkání vyměnil svou tradiční jednasedmdesátku za sedmnáctku.

Zajímavosti zápasu

⇒ Poslední vzájemné utkání spolu týmy sehrály na konci ledna. Třinec v televizním duelu vyhrál 4:2.

⇒ Třinecký dres nadále obléká Erik Hrňa, který loni v Olomouci nastartoval svou kariéru.

⇒ Oba soupeři už mají za sebou jedno přípravné utkání. Zatímco Olomouc porazila Brno, Třinec nestačil na Minsk.

Společně se svými spoluhráči má však před sebou další výzvu. Tou jsou třinečtí Oceláři, kteří Kohouty přivítají na svém ledě v úterý večer. Svěřenci Zdeňka Venery se tak mohou těšit na skvělý zážitek. Naskytne se jim totiž příležitost změřit své síly s velmi silným soupeřem. Oceláři si totiž opět vyhlásili za cíl zvednout po sezóně nad hlavu trofej pro vítěze extraligy. Navíc vzhledem k tomu, že Třinec nezaznamenal moc změn v kádru, můžou Kohouti v úterý zažít podobnou situaci jako v prvním přípravném zápase. Tedy nastoupení proti maximálně kvalitnímu kádru.

=> HC Oceláři Třinec

Ocelářům se totiž povedl husarský kousek. V uplynulé sezóně se jim už tradičně dařilo a nechybělo mnoho ke zlatému umístění po play-off. V cestě jim však stálo jedno velké „jenže“ v podobě Litvínova. I přesto se ale minulý ročník dá z pohledu Ocelářů považovat za úspěch a o kvalitní hráče z úspěšných týmů je obvykle na mezinárodním poli velký zájem. Přesto však v Třinci zůstala celá řada opor. Branku tak i nadále budou střežit Peter Hamerlík a Šimon Hrubec. Nejstarším obráncem je nadále Lukáš Galvas, který se v kabině bude potkávat i s Tomášel Linhartem, Rostislavem Kleslou či Davidem Noskem.

Pokud se toho v zadních řadách Třince moc nezměnilo, v útoku najdeme snad ještě více známých jmen. Vedení Ocelářů se podařilo udržet taková esa jakými jsou nepochybně Jiří Polanský, Martin Adamský, Tomáš Plíhal a Jakub Klepiš. V týmu zůstává také objev loňského ročníku Erik Hrňa, současný reprezentační forvard Jakub Orsava či talentovaní mladíci Radim Matuš a David Cienciala. Ti sice v sezóně hájili barvy prvoligového Prostějova, už však i v Třinci ukázali, co na ledě dokážou. Z Vítkovic pak do náruče rivala zamířil také Vladimír Svačina.

Podle Jakuba Hermana každopádně půjde i v případě zápasu proti Třinci o přípravu v pravém slova smyslu. „Musíme jít zápas od zápasu a zkoušet věci, jak budou nebo nebudou pasovat. Myslím si, že za nás pojede jiná sestava. Je ale dobré zkoušet a pak se podívat na chyby na videích. Určitě chceme naši hru vypilovat, abychom byli v sezóně co nejlepší,“ říká Jakub Herman.

Pro fanoušky Olomouce, kteří nevyrazí přímo do dějiště zápasu, bude připraven textový on-line přenos. Úvodní buly bude vhozené v 18:00.

HC Oceláři Třinec: Šimboch – Linhart, Nosek, Doudera L., Hrabal, Foltýn, Adámek – Adamský, Polanský (C), Dravecký – Rákos, Kreps, Hrňa – Chmielewski, Kovařčík, Christov – Rufer, Matuš, Cienciala. Trenér: Jiří Kalous.

HC Olomouc: Konrád – Vyrůbalík (C), Skrbek, Rašner, Houdek, Jaroměřský, Škůrek, Valenta, Ondrušek – Eberle, Zeman, Kafka – Vodný, Herman, Pekr – Matai, Holec, Zuzin – Soudek, Jergl, Török. Trenér: Zdeněk Venera.