Mora vyzve v souboji o další body posledního vicemistra

Michal Sobecký
O L O M O U C – Čtyři body po třech zápasech. Taková je zatím nováčkovská sezóna Kohoutů, kteří v posledním kole poprvé naplno bodovali. Přitom se jim podařil překvapivý skalp mistrů ze Zlína. Defenzíva Ševců sice pustila Hanákům jen tři branky, na vítězství jí to však stačilo. Úspěch však musí svěřenci Petra Fialy rychle hodit za hlavu, protože v pátek je čeká další velký soupeř, Kometa Brno. Po extraligovém mistrovi minulé sezóny tak Olomoucké čeká pro změnu vicemistr. Zda Mora uspěje i proti dalšímu favoritovi, se dozvíme v pátek od 18 hodin.

Do třetice všeho nejlepšího. Vypadá to, že v olomouckém hokeji to platí. Ve třetím kole proti Zlínu se Kohouti konečně dočkali vytouženého vítězství, a okupují tak devátou příčku. Ke třem bodům přispěl jednou asistencí také útočník Jakub Matai, letní posila Kohoutů. „Podle mě jsme odehráli hodně špatnou první třetinu, mohlo být kvůli ní už po zápase. Pak jsme si ale v kabině něco řekli a něco nám tam spadlo. Naštěstí jsme nakonec i přes vylučování vyhráli,“ říká Jakub Matai a zmiňuje docela zajímavý fakt: přestože totiž byli Hanáci vylučovanějším týmem se sedmi vyloučenými proti třem zlínským, dokázali otočit výsledek na svou stranu a ubránit se. ​

⇒ Útočník Jakub Matai

Souboj se Zlínem je však minulostí a před Kohouty je další těžký soupeř, na jehož led nebudou muset cestovat nikterak dlouho. Řeč je o brněnské Kometě. Brno je v posledních třech sezónách jedním z adeptů na nejvyšší pozice. Zatím to však potvrzuje jen zčásti. Podařilo se jí sice v úvodním duelu přestřílet Liberec, vzápětí se jí však nepovedl zápas se Zlínem. I když tak trochu kuriózně a hráči za to sotva můžou. Utkání se totiž nedohrálo z důvodu neproniknutelné mlhy, která se po většinu první třetiny převalovala nad kluzištěm.

„S ničím podobným jsem se ještě nesetkal a v extralize bych nikdy nečekal, že by se to mohlo stát. Slyšel jsem něco o tom, že venku diváci pořádně zmokli a jak jich chodí na Brno hodně, zvýšili až příliš vlhkost na stadionu. Někdy se to asi může stát,“ říká Jakub Matai. Dodává ale, že Mora vůbec nehledí na to, jestli páteční soupeř odehrál o zápas více nebo méně. „Neřešíme to. Že odehráli o jeden zápas méně pro nás neznamená, že jsou odpočinutí nebo naopak nerozehrátí,“ míní hráč s číslem padesát devět na dresu.

Hráče z Brna považuje autor nahrávky na vítězný gól z duelu se Ševci za jedny z nejlepších v extralize. „Jsou podle mě jedním z nejkvalitnějších týmů. Hrou bych je přirovnal asi k Třinci: hodně bruslí, napadají, hrají pro soupeře nepříjemný hokej,“ říká Jakub Matai. Ten také přidává, co by mohlo na jihomoravského soupeře platit. „Musíme hrát jednoduše. Důležitá bude také sebedůvěra. Musíme si věřit a nebát se jich,“ prozrazuje.

Poslední zkušenosti s brněnskou Kometou mají hráči Olomouce z přípravy, ovšem o příliš dobré zkušenosti se nejednalo. Mora prohrála s Brnem oba přípravné duely, jeden v poměru 1:3, druhý 1:4. Na druhou stranu tyto dvě „facky“ týmu Mory zřejmě pomohly, od soubojů s Jihomoravany se totiž hra hanáckého celku očividně zvedla. Olomouc navíc posílila o další zvučná jména, která ji pomohla výkonnostně se zvednout.

Zajímavosti zápasu

⇒ Kometa za poslední tři roky získala dvě extraligová stříbra. Mezi ně ale vložila sezónu, ve které bojovala jen v play-out.

⇒ Proti Kohoutům nastoupí v dresu Komety i David Ostřížek, který se ještě v minulé sezóně prezentoval skvělými výkony v Olomouci

⇒ Brno je pro Olomouc druhým geograficky nejbližším soupeřem. Při využití dálnice dělí města jen něco málo přes osmdesát kilometrů.

Asi největším jménem brněnské sestavy je velezkušený hráč a vyhlášený střelec Petr Ton. Ten po výborné sezóně, kdy nastřádal v základní části 67 bodů nedostal ve Spartě novou smlouvu. Po překvapivém odchodu ze Sparty následoval ještě překvapivější nový zaměstnavatel, rival pražských „S“ z Brna. „Určitě zvýšíme pozornost až proti nám nastoupí, ale pochybuji, že bychom ho nějak speciálně bránili. Na to se hrát nedá, kromě něj totiž proti nám v poli budou další čtyři kvalitní hráči a pokud bychom se příliš věnovali bránění Petra Tona, mohli by toho využít,“ říká Jakub Matai k jednomu z nejlepších útočníků extraligy.

Kromě Petra Tona přišlo na jih Moravy hrát extraligu ještě několik nových hráčů. Nikoliv však nováčků. Příkladem může být obránce František Ptáček, rekordman v počtu startů v české nejvyšší soutěži. Celkově jsou však změny v sestavě Komety spíše kosmetické. Defenzívu posílil ještě Peter König a Tomáš Malec, který už v extraligové Kometě působil. Ofenzívu vyztužil zase navrátilec z hostování Miroslav Holec, který ale příležitostně vypomáhá prvoligové Třebíči. Do branky místo Jiřího Trvaje bude nastupovat opět Marek Čiliak.

⇒ HC Kometa Brno

Pro fanoušky Olomouce, kteří nevyrazí do jihomoravské metropole, bude připraven textový on-line přenos. Utkání startuje v 18 hodin. Vstupné do brněnské Haly Rondo se pohybuje v rozmezí od 170 do 280 Kč. Děti do šesti let včetně mají vstup zdarma.

Sestavy z posledních utkání

HC Kometa Brno: Čiliak – Kuboš, Hanzlík, König, Kempný, Ptáček, Malec – Ton, Ostřížek, Hruška – Svoboda T., Němec, Káňa – Svoboda J., Zohorna, Dočekal – Vondráček, Raška, Mrázek. Trenér: Vladimír Kýhos.

HC Olomouc: Trvaj – Houdek, Skrbek, Staněk, Vyrůbalík, Majeský, Rašner, Škůrek – Hrňa, Patera, Diviš – Rác, Marosz, Cibák – Matai, Zuzin, Laš – Jergl, Kucharczyk, Buc. Trenér: Petr Fiala.