Na Hanou míří Kometa a Mora jí má co oplácet. Prodlouží svou vítěznou šňůru?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Už v pátek se olomoucký zimák bude znovu otřásat v základech. Na Hanou totiž dorazí brněnská Kometa. Na dlouho očekávané utkání se těšili nejen fanoušci, ale také hráči. Brnu totiž mají co oplácet. Dva přípravné ani první ligový zápas totiž Kohoutům nevyšly, a tak je o motivaci postaráno. Mora má za sebou čtyři vítězná utkání, a tak by na úspěchy ráda navázala. A vy můžete být u toho, a to v pátek na olomouckém zimním stadionu od 18 hodin.

I když Kohouti nezačali ve Zlíně úplně nejlíp a museli dotahovat dvoubrankové manko, jejich aktivita jim vynesla ovoce v podobě důležitých bodů. Mora sice nezískala plný bodový příděl, po samostatných nájezdech se ale radovala z té větší části, tedy ze dvou bodů. „Určitě spokojenost. Dva body z venku se vždycky počítají, ať je to odkudkoliv. Nechtěli jsme, aby se Zlín třeba zvedl na nás a naopak využít toho, že nejsou v optimální formě a urvat nějaké body,“ konstatoval Jan Knotek.

⇒ Útočník Jan Knotek

Už v pátek dorazí do Olomouce brněnská Kometa. Na tu ale nemají Hanáci zrovna dobré vzpomínky, v přípravě s Brňany změřili síly dvakrát a pokaždé se z vítězství radovali modrobílí. Ani první ligový zápas nedokázali Kohouti dotáhnout do vítězného konce, když v jihomoravské metropoli padli 2:4. V posledních třech kolech se Kometa dvakrát setkala se Zlínem. V 15. kole si s utrápeným loňským mistrem dokázala poradit poměrem 6:3, výhru slavila i v dohrávaném utkání.

Ve druhém zápase sezóny se totiž duel mezi jihomoravskými týmy musel ukončit z důvodu nevyhovujících podmínek, Brno ale i odložené utkání zvládlo (4:3). Mezi tím vyzvali modrobílí Vítkovice, na tým ze Slezska ale těsně nestačili (1:2pr). S čím ale podle Olomouckých přijede soupeř na Hanou? „Co od nich čekáme? Asi takový podobný hokej jako předváděli v těch posledních zápasech. Určitě nás nečeká nic lehkého, ale my se budeme snažit už tu sérii tří zápasů, pokud budu počítat i dva přípravné, přerušit a konečně je porazit,“ burcoval.

Zajímavosti zápasu

⇒ Posledním soupeřem obou týmů byl loňský mistr ze Zlína.

⇒ První vzájemný ligový zápas vyšel lépe Kometě, která na vlastním ledě vyhrála 4:2.

⇒ Nejnovější tváří brněnského týmu je útočník Antonín Honejsek, který v minulé sezóně působil ve Zlíně.

⇒ V Brně v minulých letech působili například i obránci Tomáš Houdek a Martin Vyrůbalík nebo útočník Ondřej Švaňhal.

Posledním přírůstkem v kádru Komety je útočník z jiného jihomoravského města, a to Zlína. Antonín Honejsek se po neúspěšné zkoušce ve Finsku rozhodl vrátit do české extraligy, pro své působení si ale vybral právě loňského vicemistra. „Rozhodně je to dobrý hráč, to dokazoval už ve Zlíně, takže si myslím, že jim nějaké posílení přinesl. Celkově má ale Kometa dost nabitý mančaft takovými hráči. Honejsek ještě nemusí být s hráči úplně sehraný, takže to pro něj může být horší, ale nebezpečný určitě bude, umí si poradit,“ tvrdil hráč s číslem 12 na dresu.

Před sezónou došlo v brněnském týmu ještě k několika výrazným přestupům. Mezi ty nejdiskutovanější patřil odchod Jiřího Trvaje do Olomouce, Tomáše Žižky do Zlína nebo naopak příchod ostrostřelce Petra Tona ze Sparty. Na koho si ale budou dávat Olomoučtí největší pozor? „Řeknu to otřepané – pozor si budeme dávat na všechny,“ smál se. „Na nikoho ‚osobku‘ hrát nebudeme, ale samozřejmě pokud půjde na led Ton, což je střelec, budeme si ho muset hlídat trošku víc. Při přesilovkách trošku osobněji, aby neměl tolik prostoru na zakončení, protože on to trestá,“ upozorňoval.

⇒ HC Kometa Brno

Shodou náhod se Mora sice v posledních čtyřech zápasech vždy radovala z výhry, ovšem šedesátiminutovka na určení vítěze nestačila ani jednou. S Kometou by ale Kohouti rádi získali body tři. „Každý zápas chceme vyhrát za tři body, ale občas to nevyjde a i ty dva jsou dobré. Samozřejmě, jdeme si pro tři, ale uvidíme, co utkání přinese,“ doufal v nejlepší možný scénář olomoucký forvard.

Na zápas s Kometou se těšili nejen hráči, ale i fanoušci dlouho dopředu. Není proto divu, že byl o lístky velký zájem. Dá se tedy předpokládat, že návštěvnost na olomouckém zimáku v duelu dvou moravských celků bude přihlížet ne-li zcela, tak téměř vyprodaný stadion. O výbornou atmosféru se chtějí postarat nejen domácí fanoušci, ale i ti brněnští. „Bude to tak trochu svátek, možná derbíčko. Že je vyprodáno je paráda. Celkově je tady kulisa úžasná, takže se na to těšíme a doufám, že si užijeme i ten výsledek,“ dodal závěrem centr Kohoutů.

Tabulku produktivity Jihomoravanů vede Petr Ton, který v šestnácti zápasech nasbíral šestnáct bodů za devět gólů a sedm asistencí. Je tak s přehledem nejlepším střelcem Komety. Druhé místo patří Vojtěchu Němci, který si v patnácti utkáních připsal jedenáct bodů za čtyři gólové trefy a sedm přihrávek. Nejproduktivnějším obráncem Brňanů je pak Michal Kempný, který sice ve čtrnácti utkáních zaznamenal pouze jednu branku, ale zato na devět dalších přihrával. V bráně Komety dostává přednost Marek Čiliak, který naskočil již do šestnácti utkání. Jeho úspěšnost zákroků je 89,68%.

Pro fanoušky Komety, kteří nevyrazí přímo do Olomouce, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na utkání se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč, děti do 10 let mají vstup na stadion zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Úvodní buly bude vhozeno v 18 hodin.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Vyrůbalík, Majeský, Staněk, Houdek, Ondrušek, Rašner, Škůrek – Cibák, Marosz, Rác – Buc, Patera (C), Jergl – Laš, Herman, Hrňa – Dlouhý, Knotek, Kucharczyk.Trenér: Petr Fiala.

HC Kometa Brno: Čiliak – Kempný, Ptáček, Hanzlík, Dujsík, Dlapa, Kuboš, Malec – Hruška, Němec, Ton – Dočekal, Čermák (C), J. Svoboda – Burian, Koreis, Vondráček – Káňa, Kusko, Mrázek . Trenér: Vladimír Kýhos.