Nabídka Olomouce? Udělalo mi to obrovskou radost, líčí své pocity Marek Laš

David Jahoda
O L O M O U C – Po prvním tréninku jsme vyzpovídali mimo jiné také posilu Mory, útočníka Marka Laše. Vysoký forvard se už pomalu chystal na to, že se usadí ve své mateřské Třebíči, kde také strávil podstatnou část kariéry. Náhle ale přišla nabídka, kterou sám Laš nazval jako „blesk z čistého nebe“. Nyní už se nejproduktivnější hráč Horácké Slavie z loňské sezóny těší na extraligu v barvách Kohoutů. „Jsem moc rád, že jsem tady,“ tvrdí Laš.

Jak jste se cítil na prvním tréninku? Led zřejmě nebyl ještě úplně idální.
Bylo to hrozné, jako pokaždé, když se jde poprvé na led (usmívá se). Nové brusle, nová výstroj… Byl jsem na ledě po čtyřech měsících. Jedna věc je fyzička, druhá věc je, že je to zase nový pohyb. Člověk můžu běhat, posilovat, šlapat na kole, ale to bruslení je prakticky zase od začátku. Trvá to většinou tak týden, než je to dobré, a to v lepším případě.

⇒ Útočník Marek Laš

Jaká byla vaše reakce na to, že následující sezónu strávíte v extraligovém týmu Olomouce?
Byl jsem příjemně překvapený, nečekal jsem to. Už jsem si tak nějak myslel, že se usadím doma v Třebíči. Přišlo to jako blesk z čistého nebe, udělalo mi to obrovskou radost. Samozřejmě jsem se chvíli rozhodoval, asi ani domluva mezi kluby nebyla úplně jednoduchá, chvilku to trvalo. Ale jsem moc rád, že jsem tady. Moc se na to těším.

V loňské sezóně jste byl nejproduktivnějším hráčem Třebíče (36 bodů). Měl jste pocit, že byste se ještě mohl posunout dál? Je vám 27, což je na hokejistu ideální věk.
Vůbec jsem na to nemyslel. Je ale pravda, že někteří lidé mi říkali, že bych tak vydařenou sezónu mohl zužitkovat. Já jsem si taková slova rád vyslechl, ale vůbec mě nenapadlo, že by to mohlo přijít. Jsem za tu šanci moc rád. Snad ta loňská sezóna bude nějakým způsobem zužitkována.

V extralize máte odehraných 120 utkání. Myslíte, že poměrně slušná zkušenost s extraligou by vám mohla v následující sezóně pomoci?
Doufám, že jo. Extraligu jsem nějaký čas hrál, potom už jenom tak útržkovitě. Je možné, že jsem na to tenkrát neměl ještě dostatek zkušeností. Asi nejsem až tak šikovný hráč, abych mohl hrát nejvyšší soutěž trvale už od mlada. Moje přednosti jsou asi jiné, než šikovné ruce. Vždycky jsem platil spíše za defenzivního útočníka. To, že se loni povedlo vyhrát bodování týmu souviselo dost s tím, jaký prostor jsem v Třebíči dostával. Od toho se odvíjely i moje body. Doufám, že budu pro Olomouc v extralize platný hráč jak ofenzivně, tak defenzivně.

„Všichni mi tu přijdou vstřícní a přátelští.“

Sledoval jste na dálku loňské tažení Mory, které skončilo až postupem do extraligy?
Sledoval jsem to hodně, přál jsem jim to. Viděl jsem, že v jdou v Olomouci zajímavou cestou stabilního týmu, neexistuje, že by se tu po každé sezóně vyměnili všichni hráči, jak tomu bylo v některých klubech, které na to taky „dojely“. Sleduji to, vím, že je tu stálý kádr a jeho jádro. Extraliga tu byla vybojovaná poctivou prací, proto jsem jim to tolik přál.

Na konci sezóny jste v pár zápasech pomáhal Litvínovu. Ten o vás zájem vůbec neprojevil?
Bavili jsme se opět o nějaké formě v podobě střídavých startů, tím to ale skončilo. Spíš to byly jen mezi čtyřma očima takové nadhozené nápady, ale nic konkrétního nepřišlo.

⇒ Posila Marek Laš na prvním tréninku Mory

Co od angažmá na Hané očekáváte a na co se nejvíce těšíte? Jedním z bodů by mohla být spolupráce s Jiřím Dopitou či Pavlem Paterou.
Spolupráce mi to přijde zajímavá ať už s kluky v kabině, zmínil jste třeba Pavla Pateru, nebo co se i vedení klubu týče. Je to zatím začátek tohoto angažmá, ale zatím mi tu přijdou všichni skvěle vstřícní a přátelští. Doufám, že to tak vydrží i nadále, protože v takovém prostředí se hráčům výborně pracuje. Takové přátelské prostředí bylo i v Třebíči a fungovalo to. Já věřím, že tomu tak bude i tady, a na to se těším.

Jaká byla suchá příprava ve vašem podání? A jak jste strávil dovolenou?
Suchou přípravu jsem kompletně strávil s týmem Třebíče. Byla poměrně náročná, soustředili jsme se hlavně na běhání a posilování. Začala o něco dřív než v Olomouci, protože Mora měla delší sezónu. Poté jsem si zajel s manželkou k moři, po dovolené jsem se začal sám připravovat, abych to tady fyzicky zvládl.