Navážou Hanáci na vítězství? Vyzyvatelem budou ambiciózní Piráti!

Daniel Trombik
O L O M O U C – Barážový kolotoč se roztáčí naplno a Hanáci ve druhém klání zavítají na led prvoligového šampióna z Chomutova. Olomoučtí jsou sice v roli extraligového celku, nicméně Piráti stále těží z vítězné jízdy v play-off první ligy. Vstup do barážových bitev vyšel lépe Kohoutům, a tak na to, jestli urvou další body i na ledě Severočechů, se fanoušci můžou těšit v pátek od 17:30.

První zápas baráže, tedy duel s Českými Budějovicemi, sehráli Hanáci před domácím publikem, který nakonec vidělo vydřený výsledek 4:2. Olomoučtí přitom do zápasu nevkročili vůbec špatně. Na ledě dominovali svým pohybem a nutili soupeře k chybám. Nicméně z množství šancí dokázali proměnit pouze jednu a hubený náskok jim dlouho nevydržel. Motor srovnal krok a Kohouti znervózněli. Urputná třetí třetina ale ukázala, že mužstvo z Hané v sobě sílu přece jen má a o extraligovou pozici se chce jednoznačně poprat.

⇒ Útočník Jakub Matai

„V první třetině jsme Budějovice jednoznačně přehráli, ale pak přišel výpadek. Nevím, jestli to bylo nepovedenými přesilovkami nebo tím, jak soupeř začal hrát – všichni startovali ze třetiny a puky jednoduše vyhazovali, s čímž jsme měli problémy. Psychicky nás zbrzdily i nepovedené přesilovky, nebylo to rozhodně ideální, nicméně pak jsme si v kabině něco řekli a do té třetí periody jsme šli s čistou hlavou a třetina nakonec byla naše,“ hodnotil utkání Jakub Matai.

A právě hráč s číslem 59 na hrudi zakončoval v úvodním duelu baráže opravdu povedenou akci. Po nádherných přihrávkách Hermana a Jaroměřského se ocitl naprosto osamocen před gólmanem Bláhou, kterého pokořil efektivní kličkou. „Já už jsem měl na modré napřaženo ke střele a viděl jsem Hermoše (Jakuba Hermana) a chtěl jsem se hned nabídnout na střelu, ale on to ještě přihrál Jarynovi (Janu Jaroměřskému) a ten mi to fantasticky vrátil, takže výborná práce spoluhráčů,“ pochvaloval si spolupráci jednadvacetiletý forvard.

Zajímavosti zápasu

⇒ První zápas baráže Kohouti zvládli, Piráti na ledě Slavie neuspěli.

⇒Chomutovští opanovali základní část první ligy, na druhý tým měli náskok 24 bodů..

⇒ Loni oba týmy vstupovaly do baráže z opačné pozice, tedy Olomouc z 1. ligy a Piráti z extraligy.

Avšak příprava na duel s Jihočechy nebyla jednoduchá. Olomoučtí s nimi nehráli soutěžní zápas prakticky rok a soupeř vzbuzoval velmi dobrými výsledky v základní části a následně i v samotném play-off první ligy podstatný respekt. „My jsme už asi dva nebo tři dny sledovali jejich hru na videu. Zaměřovali jsme se na jejich přesilovky a na to, jak brání střední pásmo. Museli jsme počítat s tím, že budou houževnatí. Jsou v laufu z první ligy, kde stále vyhrávali, takže psychickou převahu mají na své straně, ale myslím si, že jsme ukázali, že s námi to budou těžké zápasy,“ přibližoval předzápasovou přípravu olomoucký útočník.

Připravenost se Hanákům nakonec vyplatila, a zaznamenali tak velmi důležité vítězství, které může tým nakopnout ke slušným výsledkům a udržení mezi extraligovou elitou. „Každý zápas je důležitý a my nechceme začátek podcenit. Musíme vyhrávat každý zápas, každou třetinu a každé střídání musíme odjezdit na sto procent, abychom byli úspěšní.“

⇒ Piráti Chomutov

V pátečním duelu Kohouti zavítají na led prvoligového vítěze základní části, kterou Chomutov opanoval s náskokem dvaceti čtyř bodů. Semifinálovou sérii s Duklou Jihlava vyhrál hladce 4:1 na zápasy a je natěšený na barážové duely o postup mezi extraligovou smetánku. Nicméně v prvním utkání proti pražské Slavii podlehli těsně 1:2. Trenér Pirátů Břetislav Kopřiva hovořil o vyrovnaném zápase a soustředil pozornost k duelu dalšímu, tedy tomu s Olomoucí. „O Chomutovu jsme si ještě nic neříkali, ve čtvrtek bude určitě nějaká příprava, abychom věděli, co od nich máme čekat. Avšak je to hlavně o nás, o našem výkonu, jak k zápasu přistoupíme. A pokud ubráníme jejich přesilovky, tak si myslím, že dopředu nějaké góly určitě dáme,“ zdůraznil Jakub Matai.

Největší pozor si budou muset Hanáci dávat pravděpodobně na útočnou řadu Květoň – Gajovský – Hovorka, z níž se právě Marek Hovorka stal se šestadvaceti góly nejlepším chomutovským střelcem základní části. Velkou oporou Pirátů je rovněž brankář Miroslav Kopřiva, který vychytal nejvíce vítězných zápasů a úspěšnost zákroků vytáhl nad třiadevadesát procent.

Úvodní buly bude v chomutovské SD Aréně vhozeno v pátek přesně v 17:30. Zápas můžete sledovat přímo na stadionu či prostřednictvím textového online přenostu.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Trvaj – Vyrůbalík, Majeský, Ondrušek, Škůrek, Jaroměřský, Houdek – Laš, Knotek, Buc – Řípa, Marosz, Kucharczyk – Matai, Herman, Pekr – Dlouhý, Patera, Jergl. Trenér: Petr Fiala.

Piráti Chomutov: Kopřiva – Skinner, Rutta, Drtina, Koma, Toman, Šulák, Bartejs, Rýgl – Květoň L., Gajovský, Hovorka – Sinisalo, Růžička, Květoň D. – Šagát, Kämpf, Kaše O. – Dušek, Račuk, Chlouba. Trenér: Miroslav Kopřiva.