Nechali jsme si utéct začátek a Brno toho využilo, uvědomoval si Burian

Karolína Vysloužilová, Daniel Kinc
B R N O – První čtvrtinu nejvyšší domácí hokejové soutěže zakončili Kohouti utkáním proti brněnské Kometě. V základní sestavě Olomouce se objevilo několik hokejistů, kteří v minulosti oblékali právě modro-bílý dres a jedním z nich byl také Vilém Burian. Ten se stal olomouckým hráčem utkání a postaral se také o jeden z gólů Hanáku, na který mu shodou okolností přihrál další bývalý hráč Komety David Ostřížek. I přesto Olomouc opět prohrála. Brněnští fanoušci však na „Buriho“ nezapomněli a po skončení zápasu skandovali jeho jméno. „Bylo to příjemné a jsem rád, že na mě nezapomněli,“ přiznal s úsměvem.

Olomouckým se vstup do utkání vůbec nepovedl a po první třetině odcházeli do šaten s třígólovým mankem. Necelou minutu po začátku druhé třetiny se prosadil i Trška a vypadalo to, že Mora bude odjíždět domů s výpraskem. Kohouti však nesložili hokejky a díky brankám Vyrůbalíka a Mikúše, které padly během tří minut, se jim podařilo alespoň snížit na rozdíl dvou gólů. V závěrečném dějství si Hruška připsal již svou druhou branku v zápase a Kometa opět odskočila. Hanákům se v posledních vteřinách utkání ještě podařilo upravit skóre, když se prosadil právě ex-brněnský Burian, nic to ovšem neměnilo na faktu, že tři body zůstaly v jihomoravské metropoli.

⇒ Útočník Vilém Burian

Kohouti si uvědomovali, že Kometa není lehký soupeř, i přesto však doufali, že nějaké body na Hanou povezou. Po prvních dvaceti minutách ovšem prohrávali již 0:3. „Potřebovali jsme vyhrát, ale nevyšel nám začátek,“ řekl Vilém Burian. „Bohužel jsme dali velký prostor první pětce, která je velice šikovná. My jsme naopak propadli, nepřistupovali jsme k nim aktivně, a dostali jsme proto tři branky v rychlém sledu,“ uznal kvality soupeře „Buri“. „Ve zbytku zápasu jsme se snažili s tím něco udělat, ale už jsme nebyli schopni to dotáhnout. Brno si výhru pohlídalo.“

Martina Faltera, pro kterého to byla letošní extraligová premiéra, v bráně po první třetině vystřídal Branislav Konrád. Ten však nebyl na ledě ani minutu, a už musel lovit puk zpoza svých zad. „Martin šel poprvé do brány a nás mrzelo, že jsme ho v tom nechali vykoupat,“ myslel na svého spoluhráče osmadvacetiletý útočník. „Chtěli jsme zabojovat a nedostat nějaký větší příděl,“ přiblížil náladu v kabině Burian.

Olomouci se následně podařilo snížit na 2:4. Kometa ovšem ukázala svou sílu a díky gólu Hrušky opět odskočila na rozdíl tří branek. V šedesáté minutě došlo ještě k úpravě skóre, kdy se prosadil právě Vilém Burian. To bylo však vše, a Brno tak získalo všechny tři body.

Asistenci u Burianova gólu si navíc připsal hráč, který v minulosti oblékal dres Komety, a to David Ostřížek. Dalšími hráči, kteří v minulosti působili ve službách Brna, byli Houdek, Vyrůbalík nebo již zmíněný Falter. Současný trenér Olomouce Zdeněk Venera dotáhl Kometu v roce 2012 dokonce do finále extraligy. Nabízela se tedy otázka, bylo-li utkání pro ex-brněnské hráče v něčem jiné? „Samozřejmě, že jsme nějaké prémie v kabině vypsali,“ přiznal s úsměvem útočník se čtyřiadvacítkou na zádech, jehož jméno domácí fanoušci po zápase vyvolávali. „Bylo to strašně příjemné a musím brněnským fanouškům poděkovat, že na mě nezapomněli. Jsou výborní!“ poděkoval Burian a nezapomněl ani na olomoucké příznivce. „Jim patří samozřejmě také dík, že dojeli a podporovali nás.“

Utkáním s Brnem Kohouti uzavřeli první čtvrtinu soutěže, ve které nasbírali sedmnáct bodů, díky kterým jim patří devátá příčka v extraligové tabulce. Jak zatím průběh soutěže hodnotí „Vlasta“, který s hokejem začínal v Třebíči? „Měli jsme docela dobrý start, byli jsme nahoře. Teď se nám však nedaří, v posledních pět zápasech jsme brali pouze bod,“ vyjádřil se Burian. „Herně to nebylo zase až tak špatné. Pokud nepočítám zápas s Kometou, tak jsme v předchozích utkáních byli hodně aktivní, ale vázli jsme v koncovce, napadali nám hloupé góly a bohužel jsme body nezískali,“ uzavřel.

Kohouti teď mají před sebou několik dní pauzy. Další zápas je čeká v pátek, kdy se vydají do Litvínova.