Nový rok, nové výzvy! Olomouc se popere s Piráty ve svátečním zápase o předkolo

Johan Čáp, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti se během těžkého programu přes Svátky nevyvarovali zaváhání a poslední dvě těžké prověrky s týmy z čela tabulky je dostaly na příčky mimo play-off. První zápas v novém kalendářním roce tak bude tvrdým bojem o tři body, které by mohly Olomoučany posunout směrem k lepším pozicím. Úterní utkání, které bude zároveň oslavou 80 let hokejové extraligy, odstartuje v 18:00.

Olomouc se v posledních dnech musí pořádně ohánět. Nabitý program, který přinášel zápas co každé dva dny, se zastavil s koncem roku. „Nějak nás to asi nepoznamenalo,“ komentoval extraligový program okolo Vánoc, který zažívají třeba podobně fotbalisté v anglické Premier League, útočník Petr Strapáč. „V předchozích měsících bylo volna celkem dost. Někdy to není ani na škodu, člověk je alespoň v zápasovém rytmu,“ dodal bez dávky viditelné únavy.

Kohouti se ale z žádných bodových přídělů po Novém roce moc neradují. Z trojice zápasů během šesti dnů totiž vydolovali jen dva body ze zápasu v Plzni, jinak už pouze dvakrát prohráli. Naposledy 2:3 na ledě Liberce, který hrál díky připomínce extraligového triumfu ve zlatých dresech. „Do zápasu jsme nevstoupili dobře, obdrželi jsme hned dva rychlé góly. To vývoj zápasu dost poznamenalo,“ komentoval Strapáč vstup Hanáků do zápasu. „Každý tým se svůj náskok snaží hlídat, tudíž abychom hráli klidný zápas, musíme se konečně někdy v zápase dostat do vedení také,“ našel odchovanec Vítkovic řešení, jak najít cestu k výhrám.

⇒ Útočník Petr Strapáč

Bílí tygři se ovšem zanedlouho dostali do tříbrankového náskoku a zápas se zdál být ve druhé periodě rozhodnutý. Avšak Kohouti se nevzdali a díky vydařené třetí třetině vsítili dokonce kontaktní branku. „Sice jsme závěr zdramatizovali, ale bylo to už jenom taková kosmetická úprava. Odjeli jsme s prázdnou,“ hodnotil Strapáč stručně koncovku zápasu v Home Credit Areně. „Potrápili jsme lídry tabulky, ale za tohle body nezískáme,“ dodal v kontextu s tím, že Hanáci uhráli v rozmezí tří dnů s prvním i druhým týmem tabulky zápasy se shodným skóre 2:3.

I díky porážkám tak olomoucké družstvo kleslo na 12. pozici. Boj o předkolo play-off tak bude pokračovat i v novém kalendářním roce, jako první šanci na zisk bodů se jeví úterní souboj na domácí půdě s Chomutovem. „Moc soupeře nesleduji. Vím akorát, že vyhráli na Spartě,“ hodnotil hráč s číslem 41 na drese sílu následujícího protivníka. „Určitě jim máme co vracet za předchozí zápas, který jsme měli rozehraný na výhru, ale nakonec jsme nepřivezli ani bod,“ našel motivaci díky listopadové prohře 4:5. „Musíme zapomenout, co bylo a začít sbírat body. Pak věřím, že si předkolo vybojujeme,“ dodal na závěr aktuální cíl olomouckých hráčů.

Z KABINY SOUPEŘE: Nevyrovnané výkony a tahoun Vondrka

Chomutov se musel před startem letošní sezóny vypořádat kromě naplnění rozpočtu, které na poslední chvíli zajistilo město, díky čemuž se zřejmě extraligová licence nestěhovala do Kladna, s několika ztrátami v podobě hráčských opor. Tou nejvýraznější byl bezesporu nejproduktivnější hráč loňské základní části, tedy útočník Roman Červenka. Jeho roli lídra tak převzal kapitán Michal Vondrka, který se drží v TOP 5 kanadského bodování nebo jedna z nejhvězdnějších letních posil v podobě Ivana Humla, jenž přišel do Podkrušnohoří z finského Kärpät Oulu. Trenérský tým Vladimíra Růžičky navíc kompletně oproti loňskému roku proměnil brankařskou dvojici, jejíž úkoly aktuálně plní duo Ján Laco a Tomáš Král. Neopomenutelnou postavou kádru je pak David Kaše, který se po zranění aktuálně „rozehrává“ na mistrovství světa hráčů do 20 let v Kanadě.

Piráti se ocitli v záři reflektorů hned v úvodu ročníku, když ovládli prvních šest kol. Později v průběhu dalších měsíců se sice dostali do pár krizí, ale vždy se dokázali oklepat a držet pozice zajišťující play-off. Trápí se ovšem prakticky až do této chvíle nevyrovnaností, když dokázali například několikrát porazit Kometu, Třinec nebo Spartu, ovšem následně prohrát se soupeřem ze spodních pater. V prosinci se už ale pravidelných bodových zisků Chomutovští moc nedočkávali. Prohry s Litvínovem, Vítkovicemi a Libercem jim způsobily menší potíže, když se postupně propadávali v tabulce níž a níž. Už zmíněná nevyrovnanost se ale znovu objevila na Štěpána, kdy se Piráti popasovali s pražskou Spartou. Následné prohry s Pardubicemi a Třincem je ale donutily na ceněné tři body znovu zapomenout, když se Chomutov dostal na osmou pozici s náskokem pěti bodů na Mladou Boleslav.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Kapitán: Michal Vondrka
Hala (kapacita): SD Aréna (5250)
Poslední utkání: Prohra s Třincem 1:3

SOUPISKA Chomutova
STATISTIKY Chomutova
ZMĚNY V KÁDRU Chomutova
ZÁPASY Chomutova

EXTRALIGOVÉ JUBILEUM

K výročí 80 let od odehrání prvního utkání hokejové nejvyšší soutěže v České republice bude zápas Olomouce s Chomutovem v duchu právě tohoto kulatého jubilea. Kromě speciálního puku se můžete těšit také na další doprovodný program partnerů extraligy.

80 let extraligy

Titulární partner Tipsport si pak pro návštěvníky připravil další speciální akci. Pokud si vsadíte alespoň za 80 korun na zápas Olomouce proti Chomutovu, máte šanci získat kšiltovku s logem HC Olomouc extra vyrobenou právě k 80. výročí nejvyšší hokejové soutěže! Tiket v mobilu nebo z pobočky ukažte ve vestibulu zimního stadionu promo týmu Tipsportu a vyzvedněte si svou odměnu. K dispozici je 200 kšiltovek a akce platí do vydání všech zásob.