Oficiálně! Na olomouckou střídačku se postaví zkušený Zdeněk Venera

Klub
O L O M O U C – Po dlouhých osmi sezónách opouští střídačku A-týmu olomoucké Mory Petr Fiala. Jeho místo od příští sezóny zaujme zkušený Zdeněk Venera, jenž má za sebou angažmá ve Zlíně, Karlových Varech, Brně a Pardubicích. Nový lodivod se bude na vedení týmu podílet s dosavadním asistentem Jiřím Dopitou. Fiala Hanou neopouští, přesouvá se do role trenéra juniorky, navíc bude pomáhat ve scoutingu klubu.
Končí jedna velká etapa. Trenér Petr Fiala, který na lavičce prvního týmu olomoucké Mory působil od sezóny 2007/08, už nadále nebude vést A-tým Olomouce. Pětapadesátiletý kouč přepouští své místo jinému zkušenému kouči – Zdeňku Venerovi! V klubu HC Olomouc však nekončí, odteď bude koučovat juniory.

Jiří Dopita: Fiala odvedl obrovský kus práce, patří mu velký dík

„Neměnili jsme trenéry z toho důvodu, že bychom byli nespokojení. Nešli jsme do sezóny s tím, že pokud se nedostaneme do play-off, bude to pro nás neúspěch. Našim cílem bylo zachránit se, a to se povedlo,“ okomentoval pro klubový web celou situaci okolo výměny trenérů jednatel klubu Jiří Dopita.

„Spíše jde o to, že Petr Fiala působil u mužstva osm sezón, a my jsme chtěli dát mužstvu nový impuls a oživení. V žádném případě však tahle změna neproběhla z toho důvodu, že bychom byli s jeho prací delší dobu nějak nespokojení. Naopak! S jeho prací jsme byli velice spokojení, myslím, že mu patří velký dík. Udělal zde za ty roky obrovský kus práce,“ pokračoval ve svém vyjádření Dopita.

Jak již bylo zmíněno, poprvé v kariéře okusí Fiala, jaké je to trénovat hráče jedné z mládežnických kategorií, a to konkrétně té nejstarší. Bude mít však i další pozici. „V klubu zůstává dál v pozici trenéra juniorského týmu, budeme i nadále spolupracovat. Petr bude sledovat prvoligová utkání a bude se snažit vytipovat hráče, kteří by se nám tu potažmo mohli do budoucna hodit,“ prozradil Dopita klubové plány.

Několik slov poté Jiří Dopita ztratil i ke svému novému kolegovi. Navíc přiblížil, jak by jejich vzájemná spolupráce mohla na lavičce fungovat. „Se Zdeňkem Venerou jsme seděli zkraje týdne, ale neřekli jsme si ještě všechno. Budeme spolu ještě v pátek hovořit. Tématem bude i to, kdo bude mít jaké kompetence a jak to vlastně bude fungovat. Chtěli bychom, aby to mezi námi fungovalo více méně půl na půl, s tím, že by misky vah byly spíše na Zdeňkově straně. Finální slovo by měl mít zřejmě on, kompetence bychom měli mít ale rovnocenně. Budeme to ale ještě řešit,“ podotkl Dopita.

Zdeněk Venera – trojnásobný vicemistr

Své první zkušenosti v pozici trenéra získával Venera netypicky za hranicemi. Jako aktivní hráč dánského mužstva FIK Frederikshavn trénoval místní dorostence, se kterými dokonce získal titul. V sezóně 1991/92 působil na střídačce mladšího a staršího dorostu Vsetína. Následně před sezónou 1996/97 přesedlal na střídačku zlínského staršího dorostu. O rok později si poprvé vyzkoušel, jaké je to vést seniorské mužstvo, když během sezóny nahradil na střídačce Eduarda Nováka. Na střídačce vydržel i pro další ročník a zlínské Berany dovedl ke stříbrným medailím.

⇒ Zdeněk Venera – nový trenér Mory

Rok na to se vrátil zpět ke staršímu dorostu, aby posléze působil znovu u prvního týmu – nejprve jako asistent, následně znovu jako hlavní kouč. Poté rodák z Hranic přesedlal do manažerského křesla, zprvu na pozici asistenta generálního manažera, u prvního historického titulu Zlínských už byl však jako hlavní architekt vítězného celku – v pozici generálního manažera. Ve stejné roli u týmu působil i o rok později, kdy Zlín získal titul vicemistra.

Pak ale trenér, který poslední dvě sezóny hráčské kariéry odehrál v Dánsku, změnil vody. Jako hlavního trenéra si jej vybrala karlovarská Energie, na jejíž lavičce vydržel tři sezóny (2005 – 2008). V poslední sezóně na západě Čech získal s Karlovými Vary stříbrné medaile, tentokrát mu v cestě za zlatem stála pražská Slavia.

V roce 2009 však Venera zamířil do již velice známého prostředí, a to do Zlína. Stejně jako ve Varech i u žlutomodrých trvalo jeho angažmá tři roky. V roce 2001 převzal tým Komety Brno, se kterou se hned v prvním roce prokousal až do finále. Ani do třetice se ale zkušenému lodivodovi nepodařilo dosáhnout v roli trenéra na titul. Druhá sezóna se mu na jihu Moravy už tolik nevydařila, ještě během ročníku byl nahrazen Vladimírem Kýhosem.

Zatím posledním zaměstnavatelem Zdeňka Venery byly Pardubice. S těmi došel v první sezóně do čtvrtfinále, od začátku ledna už ale byl znovu bez práce. Odnesl sérii proher a jeho místo přebral Miloš Říha starší.

Nyní bude Zdeněk Venera společně s Jiřím Dopitou trénovat Olomouc, která se chce ve své druhé extraligové sezóně v novodobé historii vyhnout záchranářským povinnostem. Pro Veneru to bude již třetí moravská štace v jeho trenérské kariéře.

FOTO (zdroj): www.hcpce.cz