Olomouc jede do Chomutova! Přibrzdí překvapení této sezóny?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Hokejisté Olomouce vyrazili již v sobotu na dlouhou cestu do Chomutova, kde je čeká tým, který je prozatimním překvapením sezóny. Piráti měli na startu extraligy sérii šesti vítězných zápasů, která je vynesla na přední příčky tabulky. Olomouc se drží ve středu tabulky a určitě také myslí na lepší umístění. Kdo bude šťastnější po nedělním zápase, který začíná už v 15:30?

Olomouc nadále poctivě sbírá body, o žádné sérii však nemůžeme mluvit. Třikrát prohrála v základní hrací době, třikrát v ní vyhrála a dvakrát se zápas naklonil na stranu Kohoutů až po základní hrací době. V posledním týdnu Mora nejprve sehrála velmi dramatické utkání v Plzni, kdy otočila nepříznivý stav 3:0 a poté jí vystřelil v prodloužení bonusový bod navíc Eberle.

V úterním televizním zápase hrála vyrovnaný zápas s prozatím suverénním Třincem, který vyhrál jen díky mazanosti svého kapitána Irgla. Poslední zápas se v Olomouci hrál v úterý, kdy hráči dovedli vyhrocený zápas s aktuálním mistrem Libercem až do nájezdů, v nichž byli šikovnější hráči hanáckého celku.

Chomutov do extraligy vstoupil skvěle! Nejprve uhrál s Vary a Vítkovicemi dvě výhry se stejným skóre 3:2. Poté přestřílel Plzeň a Litvínov a ocitl se překvapivě na čele tabulky. Jejich dominanci přibrzdili liberečtí Tygři, kteří vzali Pirátům bod po nájezdech a potrápila je i Sparta, která padla v prodloužení.

Pak ale Chomutovští začali klopýtat. Nejprve na nich první body v sezóně získaly Pardubice a v posledním kole už jednoznačně prohráli v souboji o první místo v tabulce s třineckými Oceláři.

TÉMA UTKÁNÍ: Nová tahoun Chomutova – Michal Poletín

Po odchodu Romana Červenky do švýcarského Fribourgu se čekalo, že chomutovský celek to bude mít v aktuální sezóně nesmírně těžké. Na extraligovém ledě však udivuje svými výkony mladý Michal Poletín. Tento pětadvacetiletý forvard válí až ve třetím útoku Pirátů spolu s Kämpfem a Koblasou. A jejich spolupráce je prozatím velice produktivní, vynesla Chomutov až na přední příčky tabulky.

Slávistický odchovanec Poletín zaznamenal v nynějším ročníku už deset bodů, za pět branek a pět asistencí. I v přípravě se do statistik zapsal, celkem šestkrát (2+4). Vyhovuje mu, že má větší ice-time, chodí do přesilovek i oslabení, trenér Růžička vkládá do něj velkou důvěru. Chomutovská třiatřicítka mu ji splácí mírou vrchovatou! Letos už zaznamenal více bodů než za celý loňský extraligový ročník v dresu Plzně. Podaří se Olomouci zastavit tohoto rozjetého útočníka?

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Marek Laš

Marek Laš si zahrál v minulém utkání dosytosti. Nejprve na svém klasickém místě, křídlu první formace, pak po stáhnutí sestavy dostal do formace Juraje Mikúše. Právě on byl na začátku akce, která vedla tři minuty před koncem zápasu s Libercem k vyrovnání. „Začátek byl trochu vlažnější, než bychom si přáli a soupeř měl více ze hry a vedl, naštěstí jenom jedna nula. Ve třetí třetině jsme se dostali do tlaku a jsme rádi, že jsme tam alespoň jeden gól dotlačili. Bereme dva body,“ zhodnotil utkání útočník Marek Laš.

Chomutov je v tabulce před Olomoucí, dokonce vystoupal až na třetí místo. Zažívá podobně překvapivý start jako v loňské sezóně Kohouti. „Jsou v tabulce výš, než se čekalo a o to je to pro nás větší motivace, abychom podali co nejlepší výkon, a nemáme důvod cokoli v Chomutově podcenit. Musíme do toho jít naplno,“ burcuje útočné křídlo Olomouce.

⇒ Útočník Marek Laš

V loňských domácích zápasech s Chomutovem se Marek podílel jedním gólem na dvou výhrách, z Chomutova si však neodvezli Kohouti ani bod. „To, že jsme tam loni dvakrát prohráli, to můžeme zkusit jenom změnit,“ nedělá si z nepříznivé bilance hlavu loňský nejlepší střelec.

Laš dostal nové spoluhráče do první formace a ty si jenom pochvaluje. „Souhra je dobrá, v zápasech nějaké góly dáme. A taky nedostáváme, což je pozitivní,“ kvituje i dobrou defenzivní bilanci. Všichni tři hráči jsou nejlepšími z mužstva, co se týká +/- hodnocení. „Samozřejmě ale vždycky to může být jenom lepší, určitě máme nějakou rezervu, v čem můžeme být lepší,“ nelétá v oblacích olomoucká devětatřicíctka.

Z Marka Laše se stal letos nahrávač. Na svém kontě má tři asistence a žádný gól. „Mám to naopak než loni, ale vůbec mi to nějak nevadí. Sezóna je dlouhá a určitě mi tam něco padne,“ říká loňský nejlepší střelec se 17 brankami.

Z KABINY SOUPEŘE: Končí vlna euforie?

Změny v kádru Chomutova před sezónou byly značné. Odešel nejproduktivnější hráč extraligy Červenka, na Slovensko se vrátil Peter Ölvecký, do Vítkovic šel Květoň. Ostatní hráči poté zamířili vesměs do WSM ligy. Trošku nečekaně největší posilou se zdá Poletín z Plzně, prosazuje se i forvard Ivan Huml, který přišel z Finska. Jedničkou je brankář Láco, který přišel z Astany.

V přípravě Chomutov prohrál jen tři zápasy, vyhrál jich šest a připsal si i dokonce výhru nad ruským Omskem. Tyto dobré výsledky zúročili Piráti i v extralize. Pravděpodobně skončila i kauza kolem trenéra Růžičky. Podle rozsudku z konce září má chomutovský trenér uhradit peněžitý trest 400 tisíc korun za zpronevěru.

⇒ Piráti Chomutov

Hráči Chomutova jsou na vlně a jde to vidět i na statiskách. Nejproduktivnějším hráčem extraligy je Poletín s vyrovnanou bilancí 5+5. S pěti góly je i nejlepším střelcem soutěže, v asistencích vede jeho parťák Vondrka s šesti úspěšnými pasy. Překvapivě nedobře si zatím vede posila do brány Láco, který patří k nejhorším gólmanům Tipsport extraligy co se týče úspěšnosti – má jen 86,44 %.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Kapitán: Michal Vondrka
Hala (kapacita): SD Aréna (5250)
Poslední utkání: Prohra s Třincem 5:1

SOUPISKA Chomutova