Play-out začíná! Kohouti na úvod vyzvou Karlovy Vary

Martin Vavruša, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Základní část je minulostí a Kohouti i přes nadějnou stíhací jízdu v jejím závěru budou ve vyřazovacích bojích chybět. Místo toho na ně čeká play-out, kde však nad sestupovými pozicemi drží pohodlný jedenadvacetibodový náskok a rozhodli se proto blížící se zápasy využít k vyzkoušení některých nových hráčů. První zkouškou pro nováčky v dresu áčka bude utkání s třináctými Karlovými Vary v úterý v 18:00.

Přestože nepostoupili do play-off, obavy ze sestupu letos Kohouti také mít nemusejí a trenér Venera se proto rozhodl využít v play-out i některé hráče z juniorského týmu. „Máme řadu hráčů, u nichž by bylo dobré, aby co nejdříve podstoupili nějaký zákrok či rehabilitace, aby se potom zbytečně neprotahovala letní příprava, a také proto jsme se rozhodli vyzkoušet nové perspektivní hráče, kteří by jednou mohli nastupovat v A týmu,“ shrnul změny v sestavě Zdeněk Venera.

Jedním z hráčů, kteří se dostanou na led tak bude i Rok Macuh, který v letošním ročníku nastupoval především za olomoucké juniory. „Hodně se těším, je to další příležitost jak se zlepšit a víc si zvyknout na extraligu. Mužská kategorie je zase nová úroveň, hlavně je to o dost rychlejší a jsem moc rád, že jsem dostal příležitost,“ vyhlížel utkání devatenáctiletý Slovinec.

⇒ Útočník Rok Macuh

Macuh nechyběl ani u závěrečné jízdy juniorů v letošním ročníku a ve všech třech vítězných utkáních si připsal nejméně jednu asistenci. „S Pěchym (Martin Pěcha) a Mirou (Miroslav Kuba) nám to šlo skvěle, takže možná i tohle pomohlo k tomu, abych dostal šanci, ale jistě to nevím. Na rozdíl od svého prvního startu už nejsem tolik nervózní, ale pořád jsem nesvůj z toho, před kolika lidmi budeme hrát,“ připustil olomoucký útočník.

V áčku by se kromě něj měla představit i trojice dalších hráčů z juniorského týmu. „Na tréninku bylo trochu poznat, že jsme tady čtyři mladí, – já, Pepa (Josef Podlaha) Luďa (Ludvík Rutar) a Spůry (Lukáš Spurný) – ale na hře jako takové se to asi neprojevilo. Bylo to rychlé a všechno jako minule. Na mou zkušenost s extraligou se mě ale kluci neptali, jen jsme se bavili o nervozitě před prvním utkáním, jinak nic,“ popisoval změny v sestavě rodák z Mariboru.

Prvním týmem se kterým Olomouc v play-out změří své síly budou Karlovy Vary, které naopak mají jistotu, že se baráži nevyhnou. „Neznám je, proti Karlovým Varům jsem hrál jen jednou v juniorech. Ale myslím si, že budou hrát i tak naplno. Budou se chtít připravit na baráž a určitě nebudou lehkým soupeřem,“ tušil před úterním utkáním Rok Macuh.

Z KABINY SOUPEŘE: Druhý rok v baráži

Karlovy Vary jsou ve vyřazovacích bojích vidět jen zřídkakdy, poslední dva roky se však jejich krize ještě více prohloubila, když se po celou sezónu trápily na posledním místě. V té letošní se jim sice podařilo nakonec dostat před Pardubice, ale na rozdíl od loňska už nyní mají jistotu účasti v baráži. Z dvaapadesáti zápasů dokázaly vyhrát jen dvanáctkrát, z toho jednou i proti Olomouci. V dalších dvou utkáních Kohoutům sebraly po jednom bodu za prohru v prodloužení.

Nejproduktivnějším karlovarským útočníkem je Václav Skuhravý, který nasbíral celkem 27 kanadských bodů, o šest bodů za ním zaostávají Denis Kindl s Tomášem Rachůnkem. Skuhravý je i nejlepším střelcem svého týmu a s patnácti přesnými zásahy se dělí o dvacáté první místo v celkové tabulce s dalšími šesti hráči. Ani v brankovišti na tom nejsou Karlovy Vary nejlépe a o pozici jedničky soupeří Tomáš Závorka s Davidem Honzíkem, úspěšnost zásahů obou brankářů se však pohybuje jen kolem slabých devadesáti procent.

⇒ HC Energie Karlovy Vary

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jan Tlačil
Kapitán: Václav Skuhravý
Hala (kapacita): KV Arena (6 000)
Poslední utkání: Prohra se Zlínem 2:3sn

SOUPISKA Karlových Varů
STATISTIKY Karlových Varů
ZMĚNY V KÁDRU Karlových Varů
ZÁPASY Karlových Varů

Držitelé průkazu ZTP/P, kteří jsou na vozíku, mají vstup na stadion na volnou vstupenku, musí se ale hlásit nejdříve 24 hodin před utkáním na mail akreditace@hc-olomouc.cz