Poprvé na led soupeře! Kohouti nepojedou daleko, míří do Třince

Zuzana Spurná
O L O M O U C – V pátek na svého soupeře, pražskou Slavii, olomoučtí hokejisté i přes velmi dobrý výkon nestačili. Už v neděli ale čeká Kohouty první extraligový zápas na ledě soupeře. Tím bude nedaleký Třinec, který Hanáci důvěrně znají. Už v přípravě se Olomouckým podařilo přetlačit Oceláře a odvézt si domů výhru 2:1. Jak dopadne další zápas můžete zjistit už v neděli od 15 hodin v třinecké WERK ARÉNĚ.

Svou novodobou extraligovou premiéru si Mora mohla vyzkoušet před vlastními fanoušky a na důvěrně známém stadionu. I když Hanáci odehráli velmi dobrý zápas, šťastnějším týmem nakonec byla Slavia, která si po samostatných nájezdech odvezla zpět do Čech výhru 3:2 a tři body. „Myslím, že až tak úplně se nám zápas nepovedl, jinak bychom vyhráli za tři body. Výkon byl ale dobrý. Pak, když to dojde do prodloužení nebo do nájezdů, je to vabank. Hrálo se nám dobře, byli jsme aktivní a Slavie si na začátku asi nevěděla rady. Pak ale asi i docházely síly, hrály jsme na tři lajny a do toho i nějaká oslabení. Do toho zápasu jsme šli naplno, už je to sezóna, ne příprava, takže se nechceme ohlížet a půjdeme tak do všech, už musíme,“ vracel se k zápasu Ondřej Švaňhal.

⇒ Útočník Ondřej Švaňhal

Hned o dva dny později nastoupí Kohouti k dalšímu zápasu. Tentokrát to ale budou oni, kdo nasedne do autobusu a vyrazí na cesty. Jejich cílem bude nedaleký Třinec. Oceláři patří už k tradičním soupeřům Olomouce v přípravě a ani letos to nebylo jinak. Mají ale Kohouti z čeho čerpat, když v posledním vzájemném zápase nenastoupili za Třinec některé z opor?

„Víme, jak hrají. Mají dost kvalitní tým a ještě ho posílili. Budou hodně aktivní v ofenzivě, takže tam si musíme dávat největší pozor, protože jejich kvality jsou hodně velké. Ale to neznamená, že se z toho zblázníme a pojedeme tam dělat jen druhou vlnu,“ burcoval olomoucký útočník.

Třinec vždy patří k velmi ambiciózním týmům a nejinak tomu bude i letos. O tom svědčí i změny v kádru, kdy se s klubem rozloučil kapitán Radek Bonk, střelec Martin Růžička nebo klubová legenda Jan Peterek. Definitivní sbohem aktivní hráčské kariéře dala i další z ikon třineckého hokeje, a to Václav Varaďa. Novým kapitánem Ocelářů se ale stala jedna z posil, zkušený Rostislav Klesla. A tím posilování neskončilo. Z Finska se do české soutěže vrátili Kamil Kreps a Tomáš Plíhal, ze sestupujícího Kladna si Třinečtí přivedli bratry Milana a Lukáše Douderu, ze Slavie pak nadějného Lukáše Žejdla.

Zajímavosti zápasu

⇒ Mora a Oceláři spolu v přípravě odehráli jeden vzájemný zápas. Šťastnější tehdy byla Mora, která vyhrála 2:1.

⇒ Loňský semifinalista z Třince si letošní přípravu zpestřil Steel Cupem a pohár pro vítěze také zůstal v nové třinecké hale.

⇒ Asistentem trenéra je nově jedna z ikon třineckého hokeje, Václav Varaďa.

⇒ Dresy olomouckého i třineckého týmu v minulých letech oblékali nebo v současnosti oblékají např. Rostislav Marosz, Erik Hrňa, Adam Rufer, Denis Kindl, Radim Kucharczyk, Tomáš Houdek, David Nosek a další.

Třinec dává i dost prostoru mladým hráčům, a tak by si v některém z kol měli zahrát i navrátilec ze Švédska David Cienciala nebo Lukáš Jašek. Chvíli před startem extraligy navíc Oceláři získali Zbyňka Irgla. S Třincem už neodmyslitelně spojenými jmény jsou „dvojčata –ský“, Martin Adamský a Jiří Polanský. „Mají o něco lepší hráče než my, ale je to i o tom rozpočtu, který letos měli. Postavili novou halu a určitě zase chtějí udělat úspěch. Je to vidět už od přípravy, kdy tam měli skoro dva týmy,“ poukázal na šířku kádru nadcházejícího soupeře.

Mezi Olomoucí a Třincem už léta funguje určitá spolupráce, a tak se v kádru Třineckých objevuje spousta známých jmen, jako Denis Kindl, Adam Rufer, Marek Růžička nebo Radim Matuš. V současném kádru Mory jsou navíc dva hráči, kteří třinecké prostředí moc dobře znají, a to Rostislav Marosz a Erik Hrňa. V minulých letech si za Oceláře zahráli i Radim Kucharczyk nebo Tomáš Houdek, může to být pro Kohouty výhoda?„Od doby, kdy tam oni hráli, je to úplně jiné, jsou tam jiní hráči. Ale my teď máme spoustu zkušených hráčů, kteří budou vědět, co na ně bude platit. Na ofenzivně šikovné týmy většinou platí nějaký důraz,“ tvrdil odchovanec brněnské Komety.

Právě Denis Kindl strávil v minulém roce téměř celou sezónu na Hané a stal se neproduktivnějším hráčem základní části. Většinu kol odehrál v lajně s Ondřejem Švaňhalem, navzájem se tak oba dobře znají. „Jeho styl se určitě nezměnil,“ smál se. „Když na něj pojedu, asi budu tušit, co udělá s pukem. Bude kličkovat, dělat stahovačky a podobně. Nesmíme se mu dívat na puk, vlastně nikomu, všichni jsou tam šikovní, takže se musíme soustředit především na tělo,“ upozorňovalo levé křídlo.

⇒ HC Oceláři Třinec

V přípravě na tom byl Třinec podobně jako Mora, když střídal výhry s prohrami. Na úvod vysoko porazil Liberec (6:2), poté ale