Přijďte si užít poslední zápas sezóny! Mora přivítá staronového extraligistu

Michal Sobecký
O L O M O U C – Poslední a nakonec odpočinkový zápas čeká olomoucké Kohouty. V zápase dvou vítězů se totiž postaví Chomutovu. Olomouc se totiž dokázala udržet v extralize a Chomutov se do ní po roční pauze vrátil. Zápas tak bude mít zvláštní atmosféru. V podstatě o nic nejde a hráči ho mohou hrát v naprostém klidu. Který z úspěšných účastníků baráže zakončí sezónu vítězstvím? To a mnohem více se dozvíme už v neděli večer. Utkání začíná v 17 hodin na olomouckém ledě.

Je dobojováno a oslavy se mohou rozjet naplno. To si mohli říct olomoučtí hokejisté po pátečním zápase s českobudějovickým Motorem. Díky němu a zároveň prohře Slavie v prodloužení se totiž svěřenci Petra Fialy nakonec dokázali udržet v extralize a odměnit tak fanoušky za jejich povzbuzování. Baráž tak sice ještě neskončila, přesto už je však rozhodnuto.

⇒ Brankář Tomáš Vošvrda

Vítězství se však nerodilo úplně lehce. Přestože už bylo jasné, že Motor na extraligu nedosáhne, nehodlal se před svými fanoušky nechat porazit a díky Kuchejdově brance ze začátku druhé třetiny šel do vedení. Tomáš Vošvrda, který do zápasu nastoupil jako jednička, však podle svých slov pochyby o vítězství Olomouce neměl. „Pochybnosti nejsou nikdy dokud není velký brankový rozdíl nebo téměř konec utkání. Pořád jsme věřili že uspějeme a ligu zachráníme,“ říká olomoucký brankář Tomáš Vošvrda.

Mladší z dua olomouckých brankářů však nakonec svému týmu k vítězství výrazně pomohl a stal se svědkem velkého obratu Kohoutů. Ti nakonec v utkání dominovali a zvítězili 4:1. Podařilo se jim to i díky třem brankám mezi osmačtyřicátou a třiapadesátou minutou zápasu. „Zaplaťpánbůh, že to tam spadlo. Nejdříve jsme skórovali tuším při naší přesilovce, po té udělal Motor chybu a byl z toho druhý gól. Branka na 2:1 už je dolomila a posledních deset minut jsme hráli v pohodě,“ komentuje vývoj zápasu.

Výhra však nutně ještě nemusela znamenat udržení extraligy na Hané. Slavia měla o pouhý bod méně a přestože psychologická výhoda byla spíše na straně Kohoutů, Pražané je mohli do konce baráže teoreticky ještě přeskočit. K tomu ale potřebovali vyhrát. „Nikdo během zápasu zápas Slavie s Chomutovem neřešil. Soustředili jsme se jen na získání tří bodů. Když jsme se dostali do šatny, zjistili jsme, že je to aktuálně 2:2. Po té jsme čekali na telefonu. Jakmile se k nám dostal konečný výsledek, začaly oslavy přímo v šatně,“ vzpomíná na příjemný závěr bojů o přežití Tomáš Vošvrda.

Zajímavosti zápasu

⇒ Ani jednomu z týmů o nic nepůjde. Oba dokázaly v baráži uspět. Mora se v extralize udržela, Chomutov do ní po roce stráveném v první lize znovu postoupil.

⇒ Ve vzájemných barážových zápasech byl o bod úspěšnější Chomutov.

⇒ Chomutov v baráži ztratil pouze tři zápasy a stal se tak nejúspěšnějším ze čtveřice účastníků.

Závěrečné utkání Olomouce v letošní baráži se tak tomu loňskému s Mladou Boleslaví bude nejspíš podobat pramálo. V utkání se stále mělo o co hrát, Olomouc byl pořád pouze jednou a půl nohou v nejvyšší soutěži. Letos naopak bude dvanácté kolo baráže ve znamení dvou odpočinkových, takřka přátelských zápasů. Jeden z nich obstarají právě Kohouti s do extraligy postupujícím Chomutovem.

„Pocity jsou před utkáním takové, že to z nás konečně všechno spadlo. Můžeme tak v neděli odehrát zápas s čistou hlavou, bez strachu nebo stresu. Půjdeme si to hlavně užít,“ říká jedna z opor Kohoutů Tomáš Vošvrda.

Ten připomíná, že Kohouti hodně změnili styl hry, což nakonec vedlo k záchraně. A také odpočinkovému poslednímu utkání s Piráty. Díky pěti barážovým zápasům, v nichž po sobě dokázali bodovat si udělali bodový polštář, který k zachování extraligy stačil. „Poslední dva týdny jsme k zápasům přistupovali jinak,“ uvědomuje si Tomáš Vošvrda.

⇒ Piráti Chomutov

Očekává, že přestože v neděli už o nic nepůjde, velkou návštěvu fanoušků. „Budeme si utkání chtít užít. Odehrajeme to doma, myslím, že by mohl být plný stadion. Budeme chtít zápas s Chomutovem odehrát se ctí, s fanoušky se rozloučit a poděkovat jim za jejich podporu,“ dodává gólman, který loni pomohl Kohoutům k extralize a letos zase k tomu, aby v ní setrvali i další sezónu.

Pro fanoušky, kteří nebudou moct dorazit na stadion, je připravený textový on-line přenos. Úvodní buly bude vhozeno v 17:00 a určitě stojí zato přijít Kohouty podpořit přímo na stadion. Vstupné činí 50 Kč do sektoru na stání, 100 Kč na sezení. Děti do 10 let mají vstup zdarma, avšak bez nároku na sedačku.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Skrbek, Houdek, Vyrůbalík, Staněk, Ondrušek, Škůrek, Rašner – Buc, Patera (C), Matai – Laš, Knotek, Kucharczyk – Řípa, Herman, Pekr – Rachůnek, Marosz, Dlouhý. Trenér: Petr Fiala.

Piráti Chomutov: Kopřiva – Rutta, Skinner, Rýgl, Drtina (C), Šulák, Toman, Bartejs – Hovorka, Gajovský, Hřebejk – Květoň D., Růžička V., Kaše O. – McGregor, Dušek, Květoň L. – Račuk, Chlouba, Šagát – Veselý. Trenéři: Břetislav Kopřiva.