Příprava vygradovala na soustředění, kde se stmelil kádr, těšilo Milana Ostřanského

Zuzana Spurná, FOTO: Alena Zapletalová
O L O M O U C – Tak jako olomoucké áčko, i junioři 21. července načali druhou část letní přípravy. Už v sedm hodin ráno se svěřenci trenéra Kamila Přecechtěla hlásili na zimním stadionu, kde je čekal první trénink na ledě před sezónou 2014/2015. Protože se s úpravou systému NOEN extraligy juniorů zkrátila doba mezi zdokonalováním hokejových disciplín a prvními přátelskými zápasy, denní dávka tréninků se téměř zdvojnásobila. O suché přípravě, prvním tréninku i programu dalších dní se rozpovídal útočník Milan Ostřanský.

Nejen olomouckému áčku, ale i celé mládeži Mory začala 21. července příprava na ledě. Po několika týdnech dovolené se na ledě sešla také juniorka Kohoutů. Tu čekaly tréninky rovnou dva. Mladí Hanáci, tak udělali za „suchou“ přípravou tlustou čáru a začali tu pro hokejisty přece jen příjemnější.

„Příprava proběhla velice hladce. Oproti loňsku byl ale rozdíl v tom, že jsme se zaměřili spíš na sprinty a krátké vzdálenosti. Už se upouští od dlouhých vzdáleností, vytrvalostních cvičení. Celkově si myslím, že to bylo parádní. Vygradovalo to na soustředění, kde se stmelil kádr, takže super,“ vrátil se k předchozím týdnům dřiny Milan Ostřanský.

⇒ Útočník Milan Ostřanský

Juniorům se kvůli úpravám v systému NOEN extraligy zkrátila příprava mimo led o tři týdny. Vnímaly tedy mladé naděje olomouckého hokeje nějaké rozdíly? „Ani bych neřekl. Bude to jiné až teď na ledě. Máme asi tři týdny do začátku soutěže, takže jsou tréninky intenzivnější. Jsme dvě a půl hodiny na ledě, k tomu máme posilovnu, takže není na nic čas. Přesilovky a založení musíme natrénovat už teď,“ přiblížil program svůj i svých spoluhráčů.

V rámci zatraktivnění soutěže se juniorská sezóna rozdělila na čtyři části, Český svaz ledního hokeje tak chce dosáhnout toho, že budou mít týmy stále o co hrát. Systém se mění prakticky každý rok, mladý útočník tak se změnami počítal. „Upřímně řečeno, nepřekvapilo mě to. Naše soutěž se mění pořád. Jednou máme v jedné části Moravskoslezský kraj a pak republiku, jindy jezdíme hned od prvního kola do Prahy a podobně. Nám je to vcelku jedno, jak to přijde, tak to přijde a my to musíme odehrát,“ tvrdil dvacetiletý hokejista.

Právě kvůli zkrácení přípravy, trénují mladí Kohouti už od prvního dne na ledě dvoufázově. „První trénink jsme měli na sedm hodin, což je docela nepříjemné, protože většina lidí dojíždí dvacet a víc kilometrů. Nebyli jsme na ledě ani v neděli, jako každý rok, což mě hodně překvapilo. Je to ale rychlá soutěž, takže jsme si museli rychle zvyknout. Myslím si ale, že už je to všechno v pohodě. Ráno nám to ještě nešlo, ale odpoledne nás i trenér pochválil, že si dáme pár přihrávek. Doufám, že už to bude jen lepší a lepší,“ věřil.

Ani mezi ranním a odpoledním pilováním dovedností na ledě nemají junioři příliš volného času… „Měli jsme mezi tréninky na ledě posilovnu, jestli to tak bude i dál, nebo bude nějaké běhání, to nevím. Většinou to ale bývá před odpoledním tréninkem, takže si ještě každý skočíme na oběd a jinak celý den odpočíváme. My, co dojíždíme, to máme horší, protože musíme být v Olomouci celý den a není tu moc, co dělat, takže jdeme jako parta někam relaxovat,“ prozradil olomoucký odchovanec.

Juniorka prošla před startem nové sezóny výraznou obměnou. Někteří z loňských juniorů dosáhli hraničního věku a museli mládež opustit, naopak ze staršího dorostu se o kategorii výš přesunuli především hráči, kteří juniorům pomáhali už během minulé sezóny. „To je ročníky. Starší kluci museli odejít, ale přišli zase mladí a pár kluků z let 1995 a 1996. Ještě se moc neznáme, někteří přišli na led teprve v pondělí, je mezi námi i nový hráč ze Slovinska od Luky (Kraighera),“ řekl hráč nosící dres s číslem 66.

Druhý nejstarší tým olomouckého klubu dělí od prvních přátelských utkání pouhý týden. Mezi soupeři je i atraktivní reprezentace Francie do 23 let. „Myslím, že už proti nim hráli kluci minulý rok, nebo alespoň mladší kategorie. Já jsem nehrál, protože jsem jel s áčkem do Třebíče, kde to ve druhém střídání nedopadlo úplně ideálně. Určitě je to ale atraktivní soupeř, a kdyby přišli i nějací diváci, bylo by to skvělé,“ vyslovil skromné přání celé juniorské kabiny.

Pod článkem se můžete podívat na fotogalerii z prvního tréninku.
FOTO:
Alena Zapletalová.