Příprava začíná! Kohouti otevřou Dukla Cup utkáním s Jihlavou

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Po týdnech dřiny v posilovnách, na fotbalovém hřišti nebo na ploše během suché přípravy a týdnu na ledě čeká Kohouty první přátelský zápas. Všemi očekávané období, kdy se týmy vrátí mezi mantinely a svedou bitvy o pomyslné body, začne pro Hanáky jihlavským Dukla Cupem. Na Vysočinu odcestují olomoučtí hokejisté už 2. srpna, kdy odehrají první zápas turnaje, a to s Jihlavou. Utkání začíná v 18 hodin na Horáckém zimním stadionu.

Od posledního zápasu olomouckého áčka uplynuly více než čtyři měsíce. Začátek nové sezóny už ale začíná klepat na dveře. Extraligové boje se rozběhnou už na začátku září, předtím je ale nutné doladit všechny detaily a sestavit nové formace. Ideální příležitostí jsou přátelské zápasy. Ten první odehrají Kohouti už v úterý 2. srpna, a to proti Jihlavě.

TÉMA UTKÁNÍ: Pikantní souboj hned pro čtyři hráče

Už během prvního přátelského utkání na sebe narazí dva kluby, které už roky spolupracují. Do Jihlavy totiž často míří olomoučtí hráči po zranění, ti, kteří potřebují nasbírat zkušenosti s dospělým hokejem nebo ti, na které v kádru Kohoutů nezbylo místo. Naopak na Hanou často putují hráči, kteří v Jihlavě vyčnívali a chtěli si zkusit nejvyšší soutěž.

Už dva roky tak na Vysočině působí Richard Diviš, který patřil mezi opory ještě prvoligové Olomouce a nyní i Jihlavy. Téměř dvě sezóny oblékal jihlavský dres i jeden z nejmladších Kohoutů, Aleš Jergl. I přes nízký věk, patřil Jergl, stejně jako Diviš, k oporám Dukly, a to především v play-off. Naopak dres Mory už druhou sezónu obléká odchovanec Jihlavy Adam Zeman, nově posílil Olomouc další z hráčů, který s hokejem začínal na Vysočině, a to Anatolij Protasenja. Pro všechny tři hráče tak bude zápas mezi Olomoucí a Jihlavou zřejmě velmi zajímavý.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Adam Zeman

Kohouti se vrátili na led teprve před týdnem, už první srpnové úterý je ale čeká přátelský zápas. Hanáci přijali pozvání na jihlavský Dukla Cup. Olomoučtí hokejisté nastoupí hned k prvnímu utkání turnaje, a to právě s domácí Jihlavou. „Docela se těším. Když je to navíc proti Jihlavě a proti kamarádům, bude to zajímavé. Vůbec si ale nedokážu představit, jak to bude vypadat,“ přiznal Adam Zeman.

⇒ Útočník Adam Zeman

Pro jihlavského odchovance bude duel ještě o něco pikantnější, s některými hráči týmu z Vysočiny se ještě před dvěma roky pravidelně setkával na tréninku. „Docela se to změnilo. Přišli nějací noví kluci, pár jich tam ale ještě znám, takže se těším. Vrátil se tam po roce Tomáš Čachotský, který je, myslím, jeden z nejdůležitějších hráčů. Je tam doma, dobře se mu tam hraje a lidi ho mají rádi. Je pravda, že je to trochu provokatér, na druhou stranu nemá rád, když ho na ledě někdo provokuje, pak je docela rapl,“ prozradil útočník, který na dresu nosil číslo 77.

I olomoucký kádr doznal změn, zatímco sedm hráčů Moru opustilo, další sedmička tým postupně doplnila. Kohouti si tak zvykají na nové spoluhráče v útocích, výjimkou není ani Zeman. Ten nastoupí po boku dalších dvou mladých útočníků. „Měl bych hrát s Matym (Jakubem Mataiem) a Danym (Patrikem Danišovským). S Matym už jsem loni chvíli hrát, takže myslím, že to bude v pohodě. Snad si sedneme a půjde nám to,“ usmíval se vždy dobře naladěný forvard.

I Zemana v minulém roce trápilo vleklé zranění, do hry se tak vrátil až na konci sezóny. Na pravidelný herní zápřah si tak bude po suché přípravě znovu pomalu zvykat. „Pro všechny kluky je to něco nového. Cítím se ale dobře, i když teď na začátku je toho dost a je to takové náročnější. Snad se s tím ale dobře vypořádám,“ věřil.

Z KABINY SOUPEŘE: Osobnost jihlavského hokeje se vrací

Jihlava v minulém roce potvrdila roli jednoho z favoritů, v play-off zaskočila i aspiranta na návrat do extraligy, Kladno, a sama se prokousala do bojů o postup do nejvyšší soutěže. Jenže v baráži Dukle postupně začal docházet dech. Naopak extraligoví barážisté Litvínov a Karlovy Vary potvrdili, že místo mezi hokejovou elitou neměli zbytečně a v nejvyšší soutěži se nakonec, po napínavých bojích, dokázali udržet.

Před novou sezónou tak začala Jihlava znovu zbrojit na nadcházející ročník. Cíle budou zřejmě znovu ty nejvyšší, Dukla se totiž netají tím, že by se do extraligy ráda co nejdříve vrátila. Tým z Vysočiny si tak i nadále pojistil služby Lukáše Anděla nebo Davida Březiny, nezapomněl ani na Richarda Diviše. Útočník hostující z Olomouce dokazoval už v předchozích dvou letech, že patří mezi platné hráče Jihlavy.

V letošním roce bude Dukla využívat i hostování několika hráčů, a to Vlastimila Bilčíka z Komety, Filipa Stoklasy z Pardubic, Davida Kajínka a Jiřího Říhy z Liberce. Velkou posilou bude pro Jihlavu Tomáš Čachotský. Bývalý kapitán se na Vysočinu vrací po ročním hostování ve Zlíně. Rozloučit se Dukla naopak musela s Mihou Štebihem, který se upsal Slavii, Ondřejem Malcem nebo Markem Prokšem či Vojtěchem Zadražilem, který nově bude oblékat dres prostějovských Jestřábů.

Jihlava se rozhodla oživit přípravné zápasy Dukla Cupem, který má být oslavou 60 let od založení klubu z Vysočiny. Během něj se utká právě s Olomoucí, Karlovými Vary a týmem z KHL, Torpedem Nižnij Novgorod. Kromě Dukla Cupu čeká Jihlavu ještě derby s Třebíčí, a to hned dvakrát. Jihlavští odehrají utkání také se slovenským Trenčínem.

⇒ HC Dukla Jihlava

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Petr Vlk
Kapitán: Jiří Dobrovolný
Hala (kapacita): Horácký zimní stadion (7 500)
Poslední utkání: Prohra s Litvínovem 2:8

SOUPISKA Jihlavy