Prokáží Kohouti bojovného ducha i proti Slavii?

Daniel Trombik
O L O M O U C – Baráž má za sebou již dvě třetiny odehraných duelů a směřuje do své závěrečné části. První tři celky navíc v tabulce dělí jeden jediný bod a právě dosavadního lídra baráže vyzvou Hanáci v nedělním střetnutí na domácím ledě. Dokáží Olomoučtí navázat na výsledky z posledních dvou utkání? Zůstane pro Pražany plecharéna zakleta i tentokrát? Odpověď na tyto otázky nabídne nedělní duel startující v 17:00.

Do konce barážových bitev zbývají čtyři zápasy a všechny týmy sbírají poslední zbytky sil, aby pro sebe urvali dvě postupová místa do extraligy. Tabulka se po pátečních střetnutích ještě více vyrovnala. Jihočeský Motor sice ztrácí na své konkurenty pět, respektive šest bodů, nicméně pořadí na prvních místech se zdramatizovalo. Rozestup mezi Olomoucí a Slavií činí pouhý bod, s Chomutovem Hanáci srovnali tempo v pátek.

⇒ Útočník Tomáš Rachůnek

A právě duel s ambiciózním severočeským celkem byl pro Kohouty velmi důležitý. Po jasné výhře nad Českými Budějovicemi začali perfektně i proti Pirátům. Po dvou periodách světelná tabule ukazovala pro domácí nelichotivé skóre 0:3, a když Hanáci na začátku třetího dějství přidali navíc čtvrtý gól, zdálo se, že je rozhodnuto. Avšak Chomutov se dokázal vzchopit a laxně hrající Olomouc klepl několikrát přes prsty. Nicméně i přes dramatickou koncovku putovaly tři body na Hanou.

„Myslím si, že jsme se zbytečně nechali ukolébat tím skóre. Oni snížili a pak dali dvě branky těsně za sebou. Ale tohle se nám nesmí stávat. Báli jsme se o výsledek a nevím, jak by to dopadlo, kdyby na vyrovnání měli více času. Nakonec jsme to ale udrželi.“ vyjádřil se k poslednímu utkání Tomáš Rachůnek.

Kohouty v poslední době trápí zejména nevyrovnanost výsledků, a tak je skalp ze severočeské bašty o to cennější. Zlepšení formy se promítlo i to psychiky hráčů v kabině, kterou hodnotí čtyřiadvacetiletý forvard takto:

Zajímavosti zápasu

⇒ Bodový rozdíl obou celků v barážové tabulce je pouze jeden bod.

⇒ V prvním barážovém dvojzápase vyhrál vždy domácí celek, Olomouc 2:0 a Slavia 2:1.

⇒ Hanáci mají proti Slavii v domácích zápasech kladnou bilanci – 3 výhry a jednu prohru.

⇒ Pražany táhne výkonnostně nahoru zejména Jaroslav Bednář, v posledním zápase zaznamenal 4 kanadské body.

„Nálada je dobrá. Zvlášť ta výhra v Chomutově byla nesmírně cenná a zvedla nám sebevědomí, protože kdybychom prohráli, odskočili by nám na 6 bodů a to by se už špatně dohánělo. Výhrou jsme s nimi srovnali bodový krok a jsme pořád ve hře o extraligu.“

V krátké době nyní čeká Hanáky dvojzápas s týmem, který aktuálně vede barážovou tabulku. V poslední duelu tým z hlavního města táhl zejména její kanonýr Jaroslav Bednář, který pomohl Slavistům čtyřmi body zvítězit v téměř vyprodané Budvar aréně. O tom, že zápas se sešívanými může v konečném důsledku hrát klíčovou roli, se nechal slyšet i Rachůnek: „To bude zásadní, jak je zvládneme. Dva zápasy se Slávií hodně napoví o tom, jak to nakonec dopadne a my je musíme zvládnout. Kluci jsou namotivováni a ty dvě výhry nám pomohly, tak doufám, že se to přenese i do zápasu se Slavií.“

Bilanci se svým sokem mají Hanáci zcela vyrovnanou. V rámci základní části extraligy, play-out a následné baráže s Pražany sehráli celkem osm duelů, z nichž čtyři vyhráli a čtyři naopak ztratili. Z toho třikrát Olomoučtí uspěli doma, pouze jedinkrát venku. A právě výhoda domácího prostředí může hrát v tomto důležitém dvojzápase velkou roli. Zatímco Kohouti v Praze uspěli naposledy v říjnu minulého roku, před domácími fanoušky se proti týmu s hvězdami jako Bednář, Vlasák či Pletka rádi vytáhnou.

⇒ HC Slavia Praha

„Já jsem v Edenu letos ještě nehrál, protože jsem byl zraněný. Ale co jsem tam hrával, tak se mi tam osobně nehrálo nějak zle. Určitě mají výhodu oproti tomu, než aby hráli v O2 aréně, led je užší a oni se v tom prostředí naučili hrát. Je to jejich výhoda, ale my se budeme snažit uspět hlavně v neděli doma a uvidíme, co bude pak.“

Jak již zmínil Tomáš Rachůnek, první vzájemný duel se odehraje v neděli na domácím ledě. Úvodní buly bude vhozeno v 17:00 a určitě stojí zato přijít Kohouty podpořit přímo na stadion. Vstupné činí 50 Kč do sektoru na stání, 100 Kč na sezení. Děti do 10 let mají vstup zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Pokud ale do plecharény dorazit nemůžete, zápas bude samozřejmě přenášen prostřednictvím textového on-line přenosu.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Skrbek, Houdek, Vyrůbalík, Staněk, Ondrušek, Škůrek – Buc, Patera (C), Matai – Laš, Knotek, Kucharczyk – Řípa, Herman, Pekr – Rachůnek, Marosz, Zuzin. Trenér: Petr Fiala.

HC Slavia Praha: Furch – Růžička, Štich, Valach, Knot, Beňovič, Kolařík, Šulc – Bednář (C), Vas, Sklenář – Čermák, Vlasák, Pletka – Stránský, Holec, Kolář – Babka, Andres, Doležal. Trenéři: Beránek a Srdínko. Trenér: Josef Beránek.