Protrhne Olomouc střeleckou smůlu proti Pirátům z Chomutova?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Nemůže být snad vhodnější soupeř pro Olomouc v současném rozpoložení než Piráti. Ti už nejedou na vítězné vlně, mají problémy s celky z druhé poloviny tabulky a jejich obrana má jedny z nejhorších čísel v soutěži. Proti komu jinému protrhnout střelecké trápení než proti Chomutovu? Ale pozor, Piráti mají nejlepší přesilovky v extralize a jejich útočná síla je rozložena do tří vyrovnaných formací. Tento zajímavý zápas začne v pátek v Chomutově od 17:30.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jan Eberle

Kohouti po reprezentační pauze neprožívají zrovna šťastné období. Tři zápasy jsou již bez bodu s hrozivým skóre 2:13. Příčiny neúspěchu se snažil nalézt olomoucký útočník Jan Eberle. „Nedaří se nám už od začátku proměňovat naše šance, které si vytvoříme a pak se prostě špatně hraje, hlavně když dostaneme první gól, dva. Pak už nám to utíká a nám se k tomu ještě nedaří, takže se nám z toho i hůř dostává.“

V posledních zápasech se projevuje neduh olomoucké mužstva už z loňské sezóny a tím je proměňování šancí. Zatímco loni se ale mohli spolehnout na fantastické gólmany, letos i muži v masce hledají formu. „Každý z nás to ví, že nemáme nějakou fazónu, ale důležitý je, že na tréninku na tom neustále pracujeme, dřeme a věříme, že se podaří přetočit i do toho zápasu,“ věří ve zlepšení Eberle, který letos zaznamenal sedm bodů, což ho řadí do té produktivnější poloviny kádru.

⇒ Útočník Jan Eberle

Olomouc, přestože spadla až na momentální jedenácté místo v tabulce, stále věří, že kůži nebude rozdávat zadarmo. „My tam jedeme s tím, že chceme uhrát nějaké body. Kolik jich bude, to se necháme překvapit, ale jedeme tam s tím, abychom urvali nějaké body,“ odhodlaně burcuje olomoucká patnáctka.

Z posledního vzájemného zápasu v chomutovské SD aréně si Kohouti odvezli všechny tři body domů a podařilo se jim přerušit dlouhou sérii chomutovských výher na domácím ledě. Takže recept jak vyhrát nad Piráty olomoučtí hokejisté znají. „Dostali jsme se do rychlého vedení, dali jsme laciné góly po jejich chybách a napadalo nám to tam. To bychom potřebovali zase, dát první gól, to se úplně jinak hraje,“ zmiňuje důležitý prvek hry Jan Eberle. Ten dal první branku v zápase proti Boleslavi, který nakonec Kohouti vyhráli. Všichni olomoučtí fanoušci si přejí vidět podobný scénář i v pátek v podvečer.

Z KABINY SOUPEŘE: Raději přestřílet než ubránit

Chomutovská spanilá jízda extraligou, při které se Piráti pohybovali na předních příčkách tabulky, skončila. Nyní si Chomutov drží střed tabulky, na osmé pozici má na Kohouty náskok šesti bodů. A výsledky má jako na houpačce. Je schopný brát body silným celkům (výhry v prodloužení nad Spartou, Kometou nebo Třincem) a pak rupnout na hřištích soupeřů jako Pardubice, Plzeň nebo Karlovy Vary.

/></div><div class=⇒ Piráti Chomutov

Těžko poradit, na koho se z Chomutovských zaměřit. Momentálně vede bodování jejich kapitán Michal Vondrka s dvaceti body, za ním jsou ale srovnáni čtyři forvardi se 17 body. Centr prvního útoku Ivan Huml (10+7), centr druhé trojice Růžička (6+11) a duo mladých vlčáků ze třetího útoku Poletín (10+7) s Kämpfem (8+9). Nejproduktivnějším obráncem je Jan Rutta, který se podílel na gólech celkem jedenáctkrát.

Co ovšem jde chomutovským hokejistům nejlépe, jsou přesilovky. V řeči čísel mají úspěšnost nad 27 %, což znamená, že každá čtvrtá přesilovka skončí gólem. To Olomouc je v tomto na druhém pólu srovnání. Kohouti jsou schopni využít každou devátou. Pirátská bárka má ale díry na druhé straně. V oslabeních jsou nejhorším týmem extraligy a jejich brankář Láco je se svou úspěšností zákroků až na 18. místě v porovnání s ostatními gólmany extraligy.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Kapitán: Michal Vondrka
Hala (kapacita): SD Aréna (5250)
Poslední utkání: Výhra nad Třincem v nájezdech 5:4

SOUPISKA Chomutova