Protrhnou Kohouti sérii nezdarů s Kometou?

Michal Sobecký
O L O M O U C – Hrozivou sérii šesti porážek mají za sebou borci z Olomouce. Naposledy se jim nepodařilo porazit venku Zlín a i prohra ve dvaačtyřicátém kole extraligy zapříčinila setrvání Mory až na dvanácté příčce tabulky. Hanáci mají stále deset zápasů na pronásledování týmů nad hranicí play out. Los jim však do dalšího zápasu nepřiřkl zrovna snadného soupeře. Sídlo Kohoutů totiž přijede navštívit čtvrtý tým ligy, brněnská Kometa. Jak se Hanáci popasují s mužstvem, které je na tom bodově stejně jako silná Sparta? To a mnohem více zjistíme v pátek večer. Utkání začíná v 18:00.

Ne zrovna povedené období zažívají olomoučtí hráči. V posledních šesti zápasech se jim podařilo vybojovat pouze bod za prohru v nájezdech s Plzní. Od té doby nic. Hradec Králové, Karlovy Vary, Třinec... Ale dokonce i Zlín a poslední Slavia. Všechny tyhle týmy v posledním měsíci obraly Kohouty o body. Poslední prohru museli Olomoučtí zkousnout v úterý se Zlínem, který se tak stal prvním týmem, jemuž nebyli Kohouti schopní vstřelit jediný gól .

⇒ Obránce Tomáš Houdek

Utkání nakonec skončilo 3:0 pro Zlín. „Jestli hodnotím výsledek jako nespravedlivý? Ani ne. Zlín na rozdíl od nás využil přesilovky. Možná na nás ještě byli rozhodčí malinko přísnější, ale to se u venkovních utkání stává,“ vyjadřuje se obránce a jeden z aktérů Tomáš Houdek. Ten poukázal na to, že hostující Olomouc musela v utkání osmkrát poslat svého hráče na trestnou lavici. Z osmi přesilovek pak Ševci vytěžili dva góly.

Tomáš Houdek však opět upozorňuje na další problém, se kterým se Kohouti potýkají už delší dobu - produktivitu. „Neproměňujeme šance. Nejen při hře pět na pět, kdy bychom je také měli využívat. Stejné je to celkově i v přesilovkách, které při novém trendu v pískání rozhodují,“ domnívá se olomoucký obránce. Se svými spoluhráči se mu v posledních zápasech skutečně bodovat nedaří. Více než dva góly Hanáci nezaznamenali už po šest zápasů.

Nepříjemnou sérii se zatím Olomouckým nedaří prolomit ani pod bedlivým dohledem trenérů. Tomáš Houdek prozrazuje, že realizační tým pod vedením Petra Fialy tréninkové jednotky přizpůsobil právě kvůli problémům v ofenzívě. „Trenéři pozměnili tréninky, vidí, že produktivita je slabá. Soustřeďujeme se tak na tlak do brány či dorážky. Teď je důležité přenést tuto činnost do zápasů, hlavně se v nich vystřílet,“ říká třiatřicetiletý odchovanec Třince. Svým pravidelným nastupováním a čtyřiatřiceti odehranými zápasy v probíhající sezóně se řadí k pilířům olomoucké defenzívy.

Zajímavosti zápasu

⇒ Olomouc ještě v sezóně nevzala Brnu ani bod.

⇒ Týmy aktuálně dělí 23 bodů.

⇒ Jak Olomouc i Kometa v posledním kole prohráli s moravským celkem.

Tu má v plánu prolomit brněnská Kometa. Čtvrtý tým tabulky se sice může nacházet vzhledem k postavení v tabulce ve větší pohodě, Jihomoravané však také v minulých dnech pocítili hořkost porážky. Shodou okolností za sebou má Kometa zápasy se dvěma moravskými celky. Ani souboj se Zlínem, ani klání ve Vítkovicích pro ni však nedopadly příliš dobře. V obou případech totiž prohrála.

Na sebevědomí jí nemusela přidat ani zkušenost s Vítkovicemi. Nad těmi totiž Brňané brzy zásluhou kapitána Leoše Čermáka vedli. Vedení však šest minut na to ztratili a tři minuty před koncem zpečetil osud utkání vítkovický Zíb. V utkání chybělo v kolonkách bodů a asistencí jméno Petra Tona, ten ovšem nic ze své nebezpečnosti přestupem ze Sparty do Komety neztratil. Aktuálně je to totiž on, kdo vede bodování svého týmu. Jeho 38 bodů mu dokonce stačí na osmé místo v produktivitě extraligy.

⇒ HC Kometa Brno

Vyhlášený kanonýr však není sám, na koho si bude muset olomoucká defenzíva dát pozor. Tradičně pravidelným přispěvatelem do statistik je totiž i brněnský rodák Jan Hruška, ale také donedávna prakticky neznámý Tomáš Vondráček, který zatím prožívá výbornou sezónu. Trochu za očekáváním jsou Vojtěch Němec, Vilém Burian nebo Antonín Honejsek. Poslední jmenovaný se však postupně dostává do tempa a k asistencím začal přidávat i přesné zásahy. V obraně se zase činí především reprezentační obránce Michal Kempný, který se po všech stránkách může chlubit výbornými čísly. Kdo pak před sezónou kvůli věku zatracoval Františka Ptáčka, ten mu pořádně křivdil.

A jaký je tedy pro Kohouty Kometa soupeř? Dá se říct, že neoblíbený. Všechny tři vzájemné zápasy v sezóně totiž ovládli právě hráči od Špilberku. „Oni hrají agresivní hokej, hodně bruslí a napadají. Jdou třeba i ve třech napadat. Právě s tím se budeme muset vyrovnat,“ zamýšlí se nad silnými stránkami pátečního soupeře Tomáš Houdek. On a jeho spoluhráči však budou mít co dělat i sami se sebou. Dvanáctá příčka totiž může zanechat na psychice hráčů stopu. Olomoucký bek však věří, že se neprojeví. „Samozřejmě vnímáme, že situace není dobrá. Všichni ale věří, že se vrátíme na vítěznou vlnu a na lepší příčky v tabulce. Snažíme se být pozitivní,“ tvrdí Tomáš Houdek.

Pro fanoušky, kteří nebudou moct dorazit na stadion, je připravený textový on-line přenos. Vstupné na olomoucký zimní stadion se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč, děti do 10 let mají vstup na utkání zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny dvě hodiny před zápasem.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Trvaj – Vyrůbalík, Majeský, Skrbek, Houdek, Ondrušek, Škůrek, Rašner – Cibák, Marosz, Rác – Buc, Patera (C), Matai – Laš, Herman, Zuzin – Řípa, Knotek, Kucharczyk. Trenér: Petr Fiala.

HC Kometa Brno: Čiliak – Kempný, Ptáček, Hanzlík, Kováčik, Malec, Kuboš, Vágner – Honejsek, Hruška, Ton – Burian, Koreis, Vondráček – Káňa, Čermák (C), Zohorna R. – Doček, Ostřížek, Mrázek. Trenér: Vladimír Kýhos.