První pozvánka i první mistrovství. Jak se dařilo mladým Kohoutům v reprezentacích?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Se začátkem léta se pomalu znovu rozbíhají reprezentační akce. Pojďme se ale na chvíli vrátit k uplynulé sezóně, během které v národních týmech znovu nechyběli ani Kohouti. Obránci Jakub Galvas a Ludvík Rutar se znovu zúčastnili několika akcí osmnáctky, o měsíc mladší Galvas nechyběl ani na mistrovství světa. Další z beků, Tomáš Dajčar znovu patřil mezi opory sedmnáctky a útočník Tobiáš Handl obdržel vůbec první pozvánku do reprezentace.

Jakub Galvas

Česká osmnáctka se i po začátku nového roku pečlivě připravovala na blížící se vrchol sezóny, mistrovství světa na Slovensku. Už v únoru tak parta kolem kapitána Martina Nečase odcestovala do Švédska na turnaj pěti zemí. Osmnáctce se však na severu Evropy příliš nedařilo. Během nabitého programu postupně těsně podlehla Švédům (3:4sn), Finům (2:3) a USA (1:3). Chuť si ale spravila duelem s Ruskem, které porazila jasně 4:0. Jakub Galvas si připsal asistenci v zápase s Finskem.

„V prvním zápase se Švédy jsme je za stavu 3:0 nechali trošku hrát, čehož využili a zápas otočili. Druhý zápas s Finy jsme nezahráli dobře na konci třetí třetiny, ve které nám dali vítězný gól. A i s Amerikou nám to nelepilo na hokejky. Věděli jsme ale, že můžeme být ještě třetí, když je porazíme. Zápas s Ruskem jsme takticky skvěle zvládli a nepustili jsme je k ničemu,“ vrátil se k turnaji talentovaný bek.

Část osmnáctky se pak připravovala ještě na kempech ve Slaném a v Hradci Králové, kde však olomoucký bek chyběl. Zúčastnil se až závěrečného soustředění v Přerově.

Vrcholem sezóny bylo mistrovství světa na Slovensku, kde Češi nastoupili ve skupině B ve Spišské Nové Vsi. Svěřenci trenéra Václava Varadi na úvod přehráli Bělorusko (7:4), v dalších zápasech se ale výsledkově trápili. Nejprve těsně podlehli Švédsku 2:3, poté USA 2:5 a Rusku 4:5 po prodloužení. Jakub Galvas pro zranění odehrál pouze první utkání, kde si připsal asistenci u šestého gólu, vrátil se ale až ve čtvrtfinále, kde Češi vyzvali silný výběr Finska. V gólové dramatické přestřelce to byli nakonec Finové, kteří se v prodloužení radovali z výhry 6:5 a postupu do semifinále.

„Musím říct, že i přes to, jak nám nevyšla skupina, jsme do čtvrtfinálového zápasu s Finskem šli s klidnou hlavou. I když se nám nepovedla první třetina, ve které nám tam spadlo vše, co mohlo, byli jsme pořád odhodláni ten zápas otočit. V posledních minutách jsme srovnali a o to víc nás všechny mrzelo, že jsme prohráli po prodloužení. Bylo to opravdu těžké rozdýchat, protože takové zápasy, ve kterých dřete, i když vám to nejde, na konci se zvednete a srovnáte, a pak vám dají gól v poslední minutě prodloužení, hodně zamrzí. O to víc, že jsme jeden pro druhého makali jak blázni a i přes to nám to nevyšlo,“ mrzelo Jakuba Galvase.

Ludvík Rutar

Vysoký obránce juniorky, který si na konci sezóny připsal i první starty za A tým, absolvoval v březnu přípravný kemp reprezentační sedmnáctky ve Slaném. O čtrnáct dní později oblékl dres národního týmu znovu, a to kousek od Olomouce, v Přerově, kde se společně s Jakubem Galvasem zúčastnil přípravného kempu před mistrovstvím světa.

Tomáš Dajčar

Sedmnáctka se už v únoru představila na domácím Turnaji pěti zemí v Brně a Přerově. Češi na úvod vyzvali Finsko, kterým ale podlehli těsně 1:2, poté i přes dobrý výkon nestačili na Švédsko a museli se smířit s prohrou po prodloužení 3:4. Po jednodenním volnu narazili Češi na výběr USA, ani tentokrát se ale z výhry radovat nemohli (2:4). Tomáš Dajčar si však připsal asistenci. V posledním utkání však Češi přetlačili Rusko 2:1 a radovali se ze třetího místa.

Na konci března odehráli svěřenci trenéra Petra Hakena dva přátelské zápasy s Red Bull Salzburg. Zatímco v prvním utkání se radovali z vysoké výhry 7:2, napodruhé byli šťastnější Rakušané (2:1). Sezónu zakončila sedmnáctka na Turnaji pěti zemí v Rusku. Český výběr nejprve vyzval Švýcarsko, které porazil jasně 8:4, pak ale podlehl nejtěsnějším možným rozdílem Švédsku (0:1). Prosadit se nedokázali ani proti Rusku (0:3), ve vyrovnaném utkání pak po prodloužení podlehli Finsku 3:4.

Tobiáš Handl

Vůbec první pozvánku do reprezentace obdržel v polovině dubna útočník Tobiáš Handl. Forvard mladšího dorostu absolvoval výběrový kemp nejmladšího národního týmu, a to do 15 let v Jihlavě. Češi, rozdělení na dvě skupiny – červené a bílé, se nejprve utkali se Švédskem, kterému podlehli 2:4. V dalším utkání ale porazili Slovensko jasně 5:1 a olomoucký útočník si připsal gólovou nahrávku. Do třetice se český výběr v bílém postavil tomu v červeném a slavil výhru 8:4. Tobiáš Handl znovu asistoval u branky.

„Hodně mě překvapilo, že jsem vůbec pozvánku dostal. Kemp pak probíhal tak, že jsme dopoledne měli trénink a odpoledne zápas. Myslím, že nejtěžší soupeř byli Švédové, převyšovali nás v pohybu, rychlosti, práci s pukem i agresivitě,“ tvrdil olomoucký útočník.