První přípravný zápas je tu! Kohouty prověří derby s Kometou

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Týdny dřiny na suchu jsou pryč, po týdenním tréninku na ledě Kohouti poprvé obléknou zápasové dresy. Prvním soupeřem Olomouckých bude nedaleká Kometa Brno. Tým z jihu Moravy skončil v minulé sezóně třetí a pro Hanáky byl příliš tvrdým oříškem. Olomoučtí hráči ale doufají, že v nové sezóně bude vše jinak. Své síly s Kometou změří poprvé už v úterý od 17 hodin.

Přesně týden a den po tom, co se Kohouti vrátili na led, nastoupí olomoučtí hokejisté k prvnímu zápasu. Prvním soupeřem Hanáků bude Kometa Brno. Na moravské derby se těší nejen fanoušci, ale také hráči. „Je to první zápas a přípravná utkání jsou od toho, aby se do toho člověk snažil nějak dostat. Můžeme trénovat, jak chceme, ale zápasy nás prověří. Uvidíme, jak trenéři složí sestavu, ale myslím, že každý radši hraje, než trénuje, i když jsou to přáteláky,“ tvrdil Martin Vyrůbalík.

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

Červenobílí začnou pořádně zostra, Brno totiž skončilo v minulé sezóně po základní části třetí. Těžký soupeř hned po úvodním týdnu na ledě ale Olomouckým nevadí, naopak. „Je to tak vesměs každý rok. Někdy se dokonce hraje už během prvního týdne na ledě. Myslím, že je to jedno. Na programu je devět zápasů, během kterých je potřeba se připravit na extraligu,“ věděl.

Kohouti si dobře pamatují zápasy z předchozího ročníku, kdy pro ně byl tým z jihu Moravy příliš tvrdým oříškem. „Neuhráli jsme proti nim ani bod. Ale pokud si vzpomínám, tak to nebyly špatné zápasy ani doma, ani u nich. Řekl bych, že posílili, mají stabilizovaný kádr. U nás samozřejmě nějaké odchody byly. Uvidíme, v jaké sestavě přijedou, jestli všichni nebo budou trenéři někoho zkoušet. My budeme samozřejmě chtít uspět,“ měl jasno čtyřiatřicetiletý zadák.

Zajímavosti zápasu

⇒ Kometa v semifinále nestačila na loňského mistra z Litvínova.

⇒ Dres Komety v minulých letech oblékali obránci Martin Vyrůbalík a Tomáš Houdek.

⇒ V sezóně 2013/2014 vypomáhal Olomouci útočník David Ostřížek, který nyní působí v Brně.

⇒ Kometa změnila trenéra. Střídačce bude nově šéfovat bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik.

V kádru Hanáků se během suché přípravy i na prvním tréninku objevilo hned několik nováčků nebo loňských juniorů, ne všichni však mají své místo jisté. Trenéři tak budou chtít hráče vyzkoušet a stejně to pravděpodobně bude i u Brňanů. Co vlastně Mora od Komety čeká? „Od toho samozřejmě taková utkání jsou. Budete určitě útočný hokej a ze začátku hodně fyzické. Nečekáme, že přijede úplné béčko, ale budeme hrát tak, abychom vyhráli. Věřím, že k tomu přistoupíme zodpovědně a před vlastními fanoušky, kterých, doufám i na přípravu přijde hodně, se budeme snažit vyhrát,“ řekl rozhodně odchovanec Hodonína.

Tým z jihu Moravy převzal bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik, v týmu ale došlo jen ke třem změnám. Mezi jediné dvě posily patří zkušení obránci Tomáš Kaberle a Richard Stehlík. Obranné řady Komety byly velmi kvalitní už v předchozích letech, díky dvěma zadákům, kteří vyměnili kladenský a vítkovický dres za ten brněnský, ale kvalita znovu vzrostla. „Rozhodně. Odešel jim sice Michal Kempný, ale přišli dva kluci. Síla je tam na všech postech. Udrželi Petra Tona a myslím, že ať přijedou, s kým přijedou, bude to těžký zápas,“ uvědomoval si.

⇒ HC Kometa Brno

Kometa je atraktivním soupeřem pro hráče i fanoušky, očekává se tak vysoká návštěva a hráči doufají, že se hokejoví nadšenci postarají o výbornou kulisu. „Samozřejmě potěší, když přijde hodně lidí i na přáteláky. Diváci nás dokázali podpořit i na prvním odpoledním tréninku. Budeme rozhodně rádi, když přijdou a určitě se bude i líp hrát. Pokud přijedou i nějací Komeťáci, protože ti jsou pořád zbláznění do hokeje, může to být výborná atmosféra,“ usmíval se hráč nosící dres s číslem 37.

Pro Martina Vyrůbalíka jsou zápasy s Kometou ještě o něco zajímavější. V Brně odehrál pět sezón, naposledy oblékl modro-bílý dres během ročníku 2010/2011. V jihomoravské metropoli ale dál žije. „Některé kluky, co se týče hokeje, znám. Ale z Komety jsem dlouho pryč a je to zápas jako každý jiný. Tím, že je to přátelák, je to míň vyhrocené, ale v sezóně se na to budu určitě víc těšit,“ dodal závěrem hráč, který se na Hanou vrátil v minulé sezóně po tříleté pauze.

Pro fanoušky Komety, kteří nevyrazí přímo do Olomouce, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na utkání činí 50 Kč. Permanentky platí již na přípravná utkání. Děti do 10 let mají vstup na stadion zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Úvodní buly bude vhozeno v 17 hodin.