Srazí Hanáci i Tygry a připíší si další vítězství?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Hanáci v úvodním zápase 17. kola zavítají na led Liberce ve výborné konstelaci. Za sebou mají tři výhry s krásným skóre 13:2, v tabulce odskočili od poslední čtveřice a Tygrům, jimž se momentálně příliš nedaří, mají možnost odskočit na rozdíl osmi bodů. Kohouti však na rozložené karty příliš nekoukají. "Musíme neustále hrát na sto procent a nic nevypustit," hřímá David Ostřížek. Kdo vytáhne více trumfů na libereckém ledě uvidíme ve čtvrtek 26. 10. od 18:00.

Přelom první čtvrtiny soutěže vyšel Kohoutům na jedničku. Tři výhry při skóre 13:2, dvě pohodové domácí výhry, dvě nuly pro Konráda. „Jsme rádi, že jsme vyhráli a načali nějakou šňůru těmi třemi zápasy za sebou. Fanouškům jsme splatili to, že na nás vytrvale chodí a fandí. Dostali jsme se do lepší situace, než v které jsme byli, a budeme chtít pokračovat v těchto výkonech,“ komentuje poslední zápasy útočník David Ostřížek. Tři výhry přinesly i vzestup v tabulce. S dvaceti třemi body jsou Hanáci devátí, ale pouhé dva body jim chybí na pátý Chomutov.

⇒ Útočník David Ostřížek

Na nepostupové místo má Olomouc náskok pěti bodů a na něm čeká jejich příští soupeř – Tygři z Liberce. Pro ně je to veliký sešup, na tyto pozice nejsou Tygři zvyklý. Jejich ani svou pozici olomoučtí hráči v kabině neprobírají. „Vůbec nebereme v potaz, že se jim nedaří. Vždy, když o tom začneme mluvit, tak je to nejrychlejší cesta do pekel. My musíme neustále hrát na sto procent, nic nevypustit a nedělat chyby vzadu,“ burcuje k dobrému výkonu olomoucká čtyřiačtyřicítka.

Tygrům se letos nedaří, ale během dvou minulých sezón si vydobyli respekt. „Jsou hrozně nepříjemní v útočném pásmu a silní v soubojích, zdvojují i ztrojují hráče. Mně osobně se proti nim hrálo vždycky dobře, ale je to proti nim těžké,“ nepodceňuje soupeře útočník, který si proti Tygrům loni připsal po jednom gólu a asistenci. Při letošní výhře 3:0 se mu bodovat nepodařilo.

Ostřížek už má ale na svém kontě nyní tři góly, což měl minulou sezónu za všechny zápasy Olomouce v základní části. Vyhovuje mu spolupráce ve třetí olomoucké formaci se Strapáčem a Mrázem. „Jsem s kluky spokojený. Myslím si, že hrajeme slušně, neděláme ani dozadu průsery, dokážeme i rychle vyjet z pásma ven. Peťa Strapáč je neuvěřitelně silný v soubojích a udělá spoustu černé práce, Bruno Mráz je chytrý hokejista s výbornou střelou a docela dobře se doplňujeme. Pokud já zapracuji na držení puku, bude to úplně ideální,“ usmívá se sebekriticky hráč, jenž má na kontě čtyři body (3+1).

Z KABINY SOUPEŘE: Z tygra je zatím koťátko

Z obávané smečky libereckých Tygrů, která minulé dvě sezóny trhala extraligové soupeře na kusy, je v této sezóně bezzubé koťátko. Finalista dvou posledních sezón se krčí po první čtvrtině soutěže na jedenáctém místě a má stejně daleko k desátému místu jako k poslednímu.

Na vině tohoto libereckého úpadku jsou především výsledky ze hřišť soupeřů. Nebýt výsledků posledního týdne, kdy Tygři urvali dva body na nájezdy v Litvínově a bod ve Zlíně, svítí jim v tabulce venkovních zápasů nula. Tygři se venku trefili jen dvanáckrát. Horší je v tomto ohledu jen Třinec, který má ale o tři venkovní zápasy méně.

Zoufalá produktivita je hlavním problémem Tygrů. Horší nikdo není, i poslední Litvínov má o gól více. Tygři se nemohou spolehnout ani na práci vzadu. Roman Will má jedny z nejhorších statistik jedniček týmů, jeho úspěšnost je pod 90 %. Nejlepším obráncem týmu je zkušený Ladislav Šmíd, který se jako jediný drží v plusové účasti na ledě (+1).

Nejproduktivnějším Tygrem je Michal Bulíř se deseti body (4+6). Produktivní jsou i liberečtí matadoři Jelínek s Bakošem, boduje i mladík Jašek. Za očekáváním ale zůstavají Bartovič, Lakatoš nebo Vantuch. Liberec se snaží dohnat vše agresivitou, ale výsledkem je jen nejvyšší počet trestných minut, sedmkrát (průměr jsou necelé tři na tým) jejich hráč dostal desetiminutový trest, a třetinu gólů obdržených v oslabení. Tygři jsou také jediným týmem, který nedal gól v oslabení.

Pachuť z extraligy rozmělňuje v Liberci postup ze skupiny Ligy mistrů, kde vyřadili Cardiff a Davos.