Starší dorostenci mezi čtyřmi nejlepšími týmy. Bojují ale o víc, přijďte je podpořit!

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Starší dorostenci se během play-off drželi jejich mottta: „Táhneme za jeden provaz“, a přes favorizovanou Slavii a loňské mistry z Liberce dostali až do semifinále, tedy mezi čtyři nejlepší týmy z celkového počtu 24. Kohouti ale chtějí dosáhnout vyšší mety. Přes vítěze základní i nadstavbové části, třinecké Oceláře, by parta pod vedením trenéra Jana Tomajka chtěla dojít ještě dál. K tomu ale budou potřebovat vaši podporu. Protože v sérii vede Třinec, musí Hanáci domácí utkání vyhrát. Přijďte je hnát za vítězstvím přímo na stadion, a to v pondělí 23. 3. od 18 hodin!

Přes Slavii a Liberec do semifinále

Starší dorostenci si sice vlastními chybami znemožnili postup do nadstavbové skupiny A, za to ji ale skvěle ukončili. A v podobném duchu pokračovali i v osmifinálové sérii, kde se postavili favorizované Slavii. Pražský celek skončil ve skupině A čtvrtý, Kohouti si ale už z hlavního města přivezli vedení 2:0 na zápasy. K postupu ale potřebovali vítězství tři, a těch se dočkali až ve druhém domácím zápase.

Ve čtvrtfinále narazili Hanáci na úřadující mistry RAKO extraligy, a to liberecké Bílé Tygry. Tentokrát byly k otevření vrat do semifinále nutná dvě zvládnutá utkání. Ani jednou o vítězi nerozhodla základní dvacetiminutovka, a tak nejprve rozhodovaly samostatné nájezdy, na olomouckém ledě pak prodloužení. Pokaždé se ale radovali Hanáci, když oba zápasy skončili výsledkem 2:1 pro Moru.

Staří známí – Oceláři

Že budou série stále vyrovnanější, bylo jasné snad všem. Po loňském mistrovi z Liberce navíc do semifinálové dvojice určilo tabulkové postavení Kohoutům třinecké Oceláře. Na rozdíl od Slavie i Liberce, Třinec olomoučtí starší dorostenci dobře znají. Během sezóny se s ním totiž pravidelně setkávali ve skupině Východ.

V základní části Třinec jen těžko hledal přemožitele, i proto se mohl radovat z prvního místa s dvacetibodovým náskokem na pátou Olomouc. Ani Kohouti neměli během ročníku výraznější propady, mrzet je však mohla nezvládnutá utkání se Vsetínem nebo Porubou. Oceláři a Kohouti se v základní části setkali čtyřikrát. A většinou šlo o velmi vyrovnaná utkání. Jednou se radovali Hanáci (5:3), třikrát Třinečtí (2:0, 4:3p a 3:2sn). „Je to nejlepší mužstvo extraligy staršího dorostu a myslím, že to v sezóně potvrzovali, ale to se v play-off smazává. Bude záležet na momentální formě obou mančaftů,“ řekl na adresu Ocelářů trenér Jan Tomajko.

Nadstavba? Olomouc druhá, Třinec první

V nadstavbě se pak cesty týmů v červenobílém rozdělili. Zatímco Oceláři kralovali i skupině A, Hanáci, které velmi mrzel nepostup do tzv. lepší skupiny, bojovali v „Béčku“. A šlo jim to víc než dobře! Z šestnácti kol odešli bez bodu jen jednou, když podlehli Českým Budějovicím. Jako poražení jednou odcházeli z Kladna (0:1p) a Jihlavy (1:2sn). Na konci tak Olomouckým patřilo druhé místo jen těsně za vedoucí Jihlavou.

Ve staré Werk aréně to nešlo

První vzájemný zápas Olomouc a Třince v rámci play-off se zpočátku nesl ve velmi opatrném duchu. Jen těsně před první přestávkou se však z gólu radovali domácí. Kohouti chtěli co nejdříve srovnat krok, a tak i na začátku druhé periody ve vlastním oslabení aktivně napadali rozehrávku Třince. Jejich snaha ale byla marná. Ani Oceláři ale nebyli ve druhé dvacetiminutovce úspěšní. V závěrečné části ale hráči s drakem na dresu potrestali dvě olomoucká vyloučení přesnými zásahy, a o výsledku tak bylo rozhodnuto.

Odveta v domácím prostředí a znovu skvělou kulisou?

K postupu do finále jsou ale znovu nutná dvě vyhraná utkání a Hanáci mají Třineckým co vracet. Ve druhém zápase semifinále navíc budou mít výhodu domácího ledu, kam je ve vyřazovacích bojích chodila podporovat početná skupinka fanoušků, která vytvářela skvělou kulisu. Tu chválili třeba i brankář Michal Šoustal nebo po postupu do semifinále obránce Jakub Galvas. „Chtěli bychom poděkovat všem fanouškům, atmosféra byla úžasná. Ženou nás dopředu a ve všem nás podporují, jsou skvělí. Doufám, že přijdou i na další zápasy, protože je určitě budeme potřebovat,“ řekl bek nosící dres s číslem 61

.