TOP FIVE: Největší hvězdy týmu HC Slavia Praha

David Jahoda
O L O M O U C – Už jen dva dny zbývají do momentu, na který se na Hané čekalo celých 17 let. Mora v pátek vyzve v zápase úvodního extraligového kola pražskou Slavii. I když „Sešívaní“ na první pohled během léta oslabili, stále se mohou pyšnit několika hvězdami. Redakce webu HC Olomouc vybrala pět největších hvězd Slavie, které mohou v pátek Kohoutům pořádně zatopit. Zde je jejich podrobné představení.

Dominik Furch, brankář, 24 let

Prvním z pětice hráčů, které podle nás patří mezi vůbec to nejlepší, co může momentálně hráčský kádr Slavie nabídnout, je brankářská jednička Dominik Furch. Stále teprve čtyřiadvacetiletý gólman je slávistickým odchovancem. Poprvé si extraligu vyzkoušel už v sezóně 2007/08. V následujících třech letech však působil zejména v první lize, hájil barvy Havlíčkova Brodu a posléze Berouna. V ročnících 2011/12 a 2012/13 si téměř rovnoměrně rozdělil zápasové zatížení s Miroslavem Kopřivou. Před minulou sezónou se však trenéři Slavie rozhodli pasovat jednoznačnou jedničkou právě Furcha, který jim důvěru splácel velice dobře. V základní části odchytal celkem 48 zápasů, což znamenalo, že byl společně s litvínovským Francouzem nejvytíženějším gólmanem ligy. Jeho statistiky vypadaly následovně – průměr inkasované branky na zápas 2,37, úspěšnost zákroků 91,53 % a šest čistých kont k tomu.

Jaroslav Bednář, útočník, 37 let

Další postavou, která neodmyslitelně patří k sešívanému dresu, je zkušený forvard Jaroslav Bednář. Sedmatřicetiletý snajpr bude ve Slavii působit druhou sezónu v řadě, letos nově navíc jako kapitán mužstva. Bednář je rovněž odchovancem klubu, jehož typickými barvami jsou červená a bílá. Bednář opustil Slavii v roce 1997 a vyzkoušel hned několik angažmá. Působil ve Spartě, Plzni, dvou finských týmech Jyväskylä a IFK Helsinky, následně zamířil za moře, kde si zahrál NHL za Floridu a Los Angeles. Posléze se Bednář vydal na východ, kde dva roky „zmrzal“ na Sibiři, hrál totiž v Omsku. V sezóně 2005/06 se však vrátil do Slavie, kde vydržel další dva roky. Jeho kroky následně mířily opět do Ruska a pak do Švýcarska. Třetí rok v řadě už však „Bedýnka“ bude hájit barvy Slavie. V uplynulé sezóně si za 47 zápasů připsal 48 bodů (21+27), a stal se tak pátým nejproduktivnějším hráčem základní části extraligy.

Tomáš Vlasák, útočník, 39 let

Do třetice se budeme bavit o hráči, který hokejově vyrostl právě u „Sešívaných“. Je jím velká postava historie českého hokeje, útočník Tomáš Vlasák. Stejně jako o dva roky mladší Bednář má za sebou Vlasák mnoho různých působení. Za svou bohatou kariéru se dostal do Litvínova, Finska, Švýcarska, Ruska, Švédska a dokonce také NHL, kde si během sezóny 2000/01 připsal deset startů za „Krály“ z Los Angeles. Od roku 2007 se však Vlasák na celých sedm let usadil v Plzni, se kterou vybojoval v ligovém ročníku 2012/13 mistovský titul. Hráč, který se podílel na památném „Zlatém hattricku“, si stále udržuje skvělou výkonnost, od sezóny 2007/08 nasbíral, vyjímaje ročníku 2011/12, který mu zhatilo zranění, alespoň 28 bodů. Například v sezóně 2010/11 si ale připsal hned 68 bodů! V uplynulé sezóně stihl nastřádat 10 branek a 18 asistencí. Po dlouhém angažmá na západě Čech se Vlasák vrací znovu do své mateřské Slavie.

Juraj Valach, obránce, 25 let

Po odchodu teď už bývalého kapitána Petra Kadlece do Plzně, je zřejmě nejzářnější hvězdou v obraně Slavie slovenský zadák Juraj Valach. Zvolenský rodák a odchovanec zkoušel v mladických letech štěstí i v juniorských soutěžích za Atlantikem, tam vydržel dvě sezóny a zamířil zpět do mužstva Zvolenu. Před sezónou 2011/12 si jej vyhlédla brněnská Kometa, v ní si zahrál 24 zápasů a na zbytek sezóny se přesunul v rámci hostování právě k mužstvu, tehdy ještě vedeném Vladimírem Růžičkou. Na následující ročník si Kometa slovenského beka, který se účastnil mistrovství světa v Bělorusku, stáhla zpět do svých řad. Před uplynulým ročníkem se ale na jihu Moravy stal přebytečným, a tak jeho kroky vedly do známého místa na Slavii. Valach zažil téměř sezónu snů, alespoň co se individuální stránky týká. Ve 47 střetnutích vstřelil 11 branek a na 11 jich nahrál, byl tak šestým nejlépe bodujícím obráncem základní části loňského ročníku extraligy. Strach navíc nahání už jeho postava, výška 202 centimetrů a váha 103 kilogramů mluví za vše.

David Štich, obránce, 25 let

Posledním hráčem, který figuruje v našem výběr TOP FIVE, je hokejista, který se nebojí v utkání shodit rukavice. Je jím pětadvacetiletý zadák David Štich. Slavie si jej loni přivedla z Liberce, kde působil předchozí čtyři sezóny. Účastník juniorského mistrovství světa do 20 let roku 2009 naplnil očekávaní, která do něj v hlavním městě všichni vkládali. S 80 trestnými minutami se stal Štich nejtrestanějším hráčem Slavie, osobní „rekord“ si však připsal v sezóně 2011/12, kdy si v 31 zápasech za Liberec odpykal celkem 154 trestných minut! V uplynulé sezóně navíc Štich pomohl Pražanům jedenácti kanadskými body za tři branky a osm asistencí. David Štich je plzeňským odchovancem, který si rovněž jako Valach vyzkoušel i zámoří. Možná tam si osvojil tak tvrdý a pro soupeře velice nepříjemný styl.

FOTO (zdroj): www.hc-slavia.cz