Trenér Petr Fiala hodnotí přípravu juniorů: Věřím, že budeme konkurenceschopní

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Start juniorské extraligy se rychle blíží. Kohouti k prvnímu zápasu vyrazí na led v minulém roce utrápené jihlavské Dukly. Ještě předtím se však trenér Petr Fiala vrátil k přípravným utkáním juniorky. Kohouti odehráli deset zápasů, z nichž pětkrát vyšli jako vítězové, dvakrát prohráli po nájezdech a třikrát se museli smířit s porážkou. Co na výkon svých svěřenců říká zkušený trenér?

Trenére, máte za sebou deset přípravných utkání. Pětkrát jste vyhráli, dvakrát prohráli až po nájezdech, jak jste spokojený?
Rozhodně jsem spokojený s tím, že kluci chodili na tréninky a nepoužívali omluvenky, kdy jste si říkali, že to asi nebude pravda. Doufám, že jim to vydrží, protože to, aby se zúčastňovali tréninků je prvořadé. I tréninková morálka se zvedla. Oproti suché přípravě, kdy to byl děs a běs, se to zlepšilo. Navíc někteří hráči, zatím jich není moc, ukázali, že pokud budou pracovat, někomu se zalíbí a budou mít štěstí, mohli by dál hrát hokej a třeba i profesionálně, což by bylo jen dobře. Příprava zatím byla rozdílná, některá utkání se nám povedla, jiná ne. Ani v sezóně se tomu nevyhneme. Jsou to mladí kluci, kteří mají ve výkonech výkyvy. Chtělo by to ale ustálit tak, aby rozdíl mezi dobrým a špatným zápasem nebyl tak propastný. Věřím, že budeme konkurenceschopní a nebudeme mít někdy až strach, protože tak se hokej hrát nedá. Bylo by dobré, kdyby si kluci uvědomili, že umí hrát stejně dobře jako soupeři.

⇒ Trenér juniorů Petr Fiala

Zůstalo nám asi 24 hráčů, navíc Šimon Beták, u kterého se neví, jestli bude a Alex Rašner, který spíš nebude. Určitě bude i nějaká konkurence, protože hrát se může s osmnácti v poli. Je jasné, že když bude někdo zraněný, nemocný nebo bez omluvy nepřijde na trénink, v daném týdnu vypadne ze sestavy a budou hrát jiní. Doufám, že ani jedna z těch tří variant nenastane a budou rozhodovat jen výkonnostní rozdíly nebo přístup k tréninkům.

Výsledkové rozdíly nebyly tak velké, sám jste ale po některých utkáních řekl, že spokojený nejste. Který zápas byl podle vás ten nejhorší a který nejlepší?
Skoro nejlepší zápas byl ten poslední na Kometě, ale domácí nebyli kompletní, takže se to špatně hodnotí. Hra měla hlavu a patu. Z mého pohledu suverénně nejhorší zápas byl proti Třinci. Sice jsme prohráli 1:3, ale ten výsledek měl být aspoň 1:8. Soupeř nás převyšoval a respekt k soupeři a takové to naše nevěření si bylo markantní. Říkal jsem si, že by bylo hodně špatné, kdybychom měli jet s takovým strachem ven, ale naštěstí to na Kometě vypadalo úplně jinak.

Během přípravných utkání jste dal příležitost i starším dorostencům, dokonce některým „prvoročákům“, chcete v tom pokračovat i během extraligových zápasů?
Určitě ano. Znal jsem Michaela Frolíka, který nastupoval v 16 letech pravidelně, a nebojím se, že by v dorostu nebyli hráči, kteří by ten rozdíl roku nebo dvou nezvládli. Když budou hrát dobře za starší dorost a my pro ně budeme mít prostor, určitě s nimi počítáme.

Zatím se střídali tři poměrně vyrovnaní brankáři, a to Jakub Urbisch, pro kterého jde o druhý rok u juniorů a dva loňští starší dorostenci, Michal Šoustal a Tomáš Pospíšil, jak to bude během sezóny?
Zatím je to dané tak, že je Kuba Urbisch na prvním místě, ale byl bych rád, kdyby se mu našlo angažmá v seniorském hokeji, čímž by to okamžitě přeskočilo na další dva brankáře. I když je Kuba jednička, dostane asi víc prostoru i Michal Šoustal. Tři gólmani jsou bohužel moc a rozdělit to tak, aby čtrnáct dní nechytali, nejde. Zatím jsou brankáři dva. Jakmile se najde něco Kubovi Urbischovi, posunou se role a prostor dostane i Tomáš Pospíšil, kterému zatím musíme vyřídit střídavé starty, aby nevypadl ze zápasové praxe.

Juniorka má i nového kapitána, obránce Davida Nesvadbu. Čí to byla volba a proč?
David Nesvadba byl zvolený trenéry, protože jeho tréninková morálka byla na výši i v době, kdy jsme se spoustou hráčů spokojení nebyli. Nějakou představu, jak by to mělo vypadat, mám. Je to hráč, který dobře pracuje. Není naštěstí sám, je jich víc. Je kapitánem z důvodu jeho přístupu, ale splňuje samozřejmě i hokejová kritéria. Myslím, že je to jeden z našich nejlepších hráčů.

Změnily se nějak cíle, které pro letošní sezónu máte?
Já osobně žádné konkrétní cíle nemám. Chceme hrát hokej, který je svým způsobem moderní a který jsou hráči schopní odehrát. Byl bych nerad, kdybychom měli prohrávat. Můžeme prohrát, ale ne prohrávat. Bude záležet i na tom, jak budou vypadat ostatní. Hráli jsme sice nějaká přátelská utkání, ale těm týmům vždy někdo chyběl, takže jejich síla se ukáže až v soutěži.