Uzavření extraligy? Likvidace českého hokeje, říká generální manažer Mory

Ondřej Kubát
O L O M O U C - Čtrnáct extraligových klubů začalo uvažovat, že si vytvoří vlastní svět. Svět, do kterého nikoho cizího nepustí a zároveň ho nikdo ani neopustí. Uzavře se od nové sezóny hokejová extraliga, nebo ne? „Byla by to likvidace českého hokeje, v současnosti si ani neumím představit, co všechno by takové rozhodnutí způsobilo,“ uvedl generální manažer HC Olomouc Erik Fürst.

S informací o snaze uzavřít nejvyšší českou hokejovou soutěž přišel páteční deník Sport. „Hlavní důvod toho, o čem se bavíme, je to, aby extraligu hrál ten, kdo na ni má. Není to nic namířeného proti první lize. Základem je, aby extraligové kluby přežily svoji existenci. Nechci mluvit za kolegy, ale jednoznačně cítím snahu všech klubů dohodnout se,“ uvedl generální manažer karlovarské Energie Miroslav Vaněk. Právě klub z lázeňského města, který skoro každou sezónu hraje o záchranu, celou debatu vyvolal.

⇒ Generální manažer Erik Fürst

Pokud by se extraliga skutečně uzavřela, způsobilo by to řetězovou reakci. „Zatím nedokážu říct, co přesně by se stalo. Je to natolik čerstvý problém, ale všechny důsledky by ukázal čas,“ nechal se slyšet generální manažer Olomouce Erik Fürst.

„V momentě, kdy by se extraliga uzavřela, tak lidé, kteří do hokeje na nižších úrovních sypou peníze, od toho pochopitelně odejdou. A to v situaci, kdy v hokeji už nyní spousta peněz chybí. Pokud budou chybět ještě další peníze, tak to logicky povede k zániku,“ nastínil možný scénář Fürst. „Týmy už nebudou mít o co hrát,“ doplnil.

V Olomouci je přitom v letošní sezóně na hostování hned několik hráčů z extraligových Vítkovic, Zlína či Třince. „Extraliga není schopna si sama vychovávat hráče. A i když má extraligový tým své vlastní šikovné juniory, tak několik sezón, minimálně jednu, musejí někde hrát první ligu. Hráčů, kteří by z juniorky naskočili rovnou do extraligy, v poslední době moc nepamatuji,“ podotkl olomoucký manažer.

„Extraligové kluby tedy potřebují první ligu, aby měly kam posílat své mladé hráče. A pokud ji budou systematicky likvidovat, což se jim zatím daří, tak to nebude s českým hokejem příliš dobré,“ zlobil se Fürst.

Uzavření nejvyšší soutěže by vedlo nejen k likvidaci hokeje na nižších úrovních, ale pravděpodobně i ke ztrátě lesku extraligy. „Český divák není zvědavý na to, že extraligu budou hrát týmy plné juniorů jen proto, že v některém oddílu dojdou peníze. Stačí si vzpomenout na konec Vsetína, který tak chvíli hrál a moc lidí na něj nechodilo, nikoho to nezajímalo,“ vzpomněl si Erik Fürst.

A souhlasí s ním například i reprezentační trenér Alois Hadamczik, který si nebral servítky. „Jde o velký krok zpátky. Čtrnáct manažerů tím zabrzdí hokej,“ řekl. „Když zavřete ligu a dáte hráčům o třicet, čtyřicet procent menší platy, ti nejlepší vám stejně odejdou. A lidi a sponzoři na ligu, jaká z toho vzejde, zase nebudou dávat peníze. Pak budeme říkat, že chodí dva nebo tři tisíce diváků a zase na to nemáme peníze,“ vysvětloval deníku Sport Hadamczik.

Extraligové kluby si mohou uzavření odhlasovat, schválit ho však musí konference ČSLH, která se uskuteční v létě. Ze šedesáti hlasů patří jeden i Olomouci, extraligovým klubům pak čtrnáct.