V cestě za dalším vítězstvím stojí Hradec! Prolomí s ním Olomouc černou bilanci?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Olomoucké Kohouty čekají tento týden dva domácí zápasy a věří v úspěšné pokračování vítězné série. Čeká je však soupeř z nejtězších, Hradecký Mountfield, se kterým má Olomouc velice černou bilanci. „Každý se dá porazit, i Hradec," věří Jakub Herman. O to spíše, když se Mountfieldu na začátku sezóny vůbec nedaří. Souboj dvou tabulkových sousedů uvidíme v Olomouci v pátek 22. září od 18 hodin.

Minulý týden byl pro Moru jako na horské dráze. Nejprve prohra 0:10 na ledě Plzně, potom dvě výhry 3:0 nad Libercem a Litvínovem. Olomouc se tak odlepila ode dna tabulky. „Nálada je dobrá, určitě nám pomohly ty dvě vítězství. Byly pro nás hrozně důležitá. Kdybychom neměli ani jeden bod, bylo by to nepředstavitelně horší,“ oddychuje si útočník Jakub Herman.

Olomouckým nevyšel vstup do sezóny. Po třech prohrách neměli žádný bod a většina veřejnosti je odepisovala jako jasného člena baráže. Teď jsou ale Kohouti na koni. „Máme šest bodů a když se podíváte na tabulku, tak nikdo, kromě Chomutova, nedokázal vyhrát všechny zápasy. To jsou začátky a sezóna je dlouhá. Z proher jsme se poučili, hlavně zápas s Plzní se neměl stát, ale už je to za námi, už jsme to vyklidili z hlav. A i díky tomu jsme dvakrát vyhráli,“ pochvaluje si olomoucká jedenasedmdesátka. Zajímavostí je, že Hradec, příští soupeř Olomouce, měl prakticky totožný vstup do sezóny. Mountfield ale po třech prohrách prozatím nasbíral pouze pět bodů a je v tabulce o příčku níž než Olomouc.

⇒ Útočník Jakub Herman

Pro Olomouc je Hradec v extralize zakletý. Má s ním nejhorší bilanci ze všech. Ze dvanácti extraligových zápasů Mountfield porazila jen dvakrát, z toho jednou na nájezdy. Útočník, který byl vybrán do přípravného reprezentačního kempu před sezónou, ale z Hradce strach nemá. „Já myslím, že se dá hrát s každým, jde jen o to, jak k tomu zápasu přistoupíme. S Hradcem jsme nehráli špatné zápasy. I když jsme prohráli, tak jen o gól ve vyrovnaném zápase, nikdy jsme od nich neschytali debakl. Každý se dá porazit, i Hradec,“ věří Herman v pokračování úspěšné série.

Té může napomoci i nová olomoucká zbraň, kterou jsou přesilovky. V nich dali šest z celkových deseti gólů, které se jim letos podařilo vstřelit. A navíc, šest gólů v přesilovkách žádný jiný tým v extralize ještě nedal. „Vždy jsme byli v přesilovkách na spodních příčkách úspěšnosti a letos to zatím vychází, padá nám to. Snažíme se je hrát jednoduše, a hlavně střílet na bránu. Musíme jen doufat, že to bude pokračovat,“ věří v pokračování úspěšné série olomoucký útočník.

Z KABINY SOUPEŘE: Hradec zatím roli favorita neplní

Hradci Králové loňský bronz pořádně napumpoval sebevědomí. Z klubu létaly prohlášení o ambicích na finále, ne-li ještě výš. Hlavně pro kapitána Bednáře by to byl pěkný závěr kariéry. Klub tak navýšil rozpočet a přivedl další hvězdné hráče.

Pardubicím vyfoukli jejich odchovance a mistra světa Petra Koukala, přišel lotyšský reprezentant Oskar Cibulskis a další dva obránci, Graňák s Pavlíkem. Do útoku přisli Zigo, Cingel či nadějný mládežnický reprezentant Vopelka. Místo jim uvolnili např. Dietz, Pickard, Knotek či Dej. Nepříjemný problém řeší v brankovišti. Jasná jednička Patrik Rybár se v přípravě zranil, a tak hradecké vedení přivedlo do konce září Jakuba Sedláčka z Rigy.

Tomu se však, stejně jako celému Hradci, na začátku sezóny nedaří. Úspěšnost pod 89 % a dvanáct obdržených gólů jej řadí do podprůměru ligy. HK první tři zápasy sezóny prohrál, neporadil si s finalisty posledního ročníku a Litvínovem. Vzmohl se na výhru v prodloužení proti Plzni a Třinec porazil hattrickem Köhler.

Příprava se ale Hradci celkem podařila. Vyhrál svůj Mountfield cup a porazil i Kohouty v poměru 3:1. Prohrál jen s Libercem. V Lize mistrů ale už narazil vícekrát. Dvakrát nestačil na britský Nottingham a pouze jednou vyhrál nad TPS Turku.

Zápas šestého kola začíná na Olomouckém zimním stadionu v 18:00. O přestávce mezi třetinami se fanoušci mohou těšit na zápas malých olomouckých hokejistů ročníku 2010.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Václav Sýkora
Kapitán: Jaroslav Bednář
Hala (kapacita): ČPP Aréna (6890)