V přetahované o sedmé místo vyzve Mora uzdravený Hradec Králové

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Po utkání s Plzní nemohli být Kohouti se svým výkonem příliš spokojení. Už v dalším kole však mají možnost nepovedení utkání odčinit, a to v utkání s Mountfieldem. Východočechy trápily zdravotní komplikace, ani ty jim však nezabránily zapojit se do gólové přestřelky v Třinci a přispět tak k letošnímu nejvyššímu počtu gólů v jednom zápase. Předvedou něco takového Hradečtí i v Olomouci nebo bude mít zápas pod kontrolou Mora? To zjistíte v pátek od 18 hodin.

Druhé utkání na ledě Plzně tentokrát Kohoutům body nepřineslo. Olomouckým hokejistům se dlouho nedařilo vrátit se ke svému stylu hry. Jako první navíc inkasovali a odpověď na přesnou střelu indiánů hledali až do závěru zápasu, kdy naději alespoň na bod vykřesal kapitán Patera. V samostatných nájezdech ale byli šikovní domácí, a tak si Hanáci odvezli pouze bod.

„Nám se nepovedl začátek zápasu, kdy jsme v první třetině hráli asi čtyřikrát oslabení, takže se Plzeň dostala do nějakého tlaku a i ten počet střel byl velký. Jiřík (Trvaj) to ale pochytal, a tak to skončilo naštěstí jen 0:1. Postupně jsme se do toho dostávali, ale náš výkon nebyl takový, abychom s ním mohli být spokojení. Zaplať pánbůh za bod,“ komentoval utkání v Plzni Tomáš Vošvrda.

⇒ Brankář Tomáš Vošvrda

Po sedmigólové nadílce Mladé Boleslavi tak přišel další výkyv, kdy se Olomoučtí dlouho trápili byť na jedinou branku. „Nejsme jediní. Ono to tak bývá. Třeba Hradec dal v jednom zápase devět gólů a v tom druhém odjížděl s nulou. Jsou zápasy, kdy to tam napadá, a pak takové, kdy to tam nespadne vůbec. O tom ale hokej je, každé utkání je jiné,“ krčil rameny.

Po týdenní pauze se Kohouti znovu objeví před vlastními soupeři, když vyzvou Hradec Králové. Mountfield si po třízápasové šňůře výher, kdy zdolal těsně Litvínov a Plzeň (2:1) a rozstřílel Mladou Boleslav 9:2, vybral v posledních dvou kolech smůlu, když se nedokázal střelecky prosadit proti Zlínu (0:3) a v přestřelce padl s Třincem (6:8). Co od Hradce čekají Hanáci?

„Určitě disciplínu. Hrají celých šedesát minut. Ať je stav jakýkoliv, mají výkonnost pořád stejnou. V tomhle jsou hodně nebezpeční, nemají žádné velké výkyvy, ale naopak stabilní výkon. Navíc jdou i do útoku, protože kluky na to mají. První lajna se Šimánkem, Mertlem a Kudrnou, nebo Pospíšil a Vantuch, to jsou hráči, kteří jsou schopní dát gól i z předbrankového prostoru. Musíme si je pohlídat, ale hlavní bude, abychom jim hned na začátku ukázali, že my jsme tady doma a body chceme víc,“ tvrdil rozhodně gólman, který v Olomouci působí druhou sezónu.

Zajímavosti zápasu

⇒ Olomouc je osmá, Hradec Králové se drží s dvoubodovým náskok před ní, tedy na sedmém místě.

⇒ Předchozí zápasy vyšly lépe vždy hostujícímu týmu.

⇒ V prvním a druhém vzájemném utkání nastřílel vítězný tým soupeři vždy čtyři branky.

⇒ Stále se vzpomíná i na poslední zápas těchto dvou týmů v první lize, kdy Olomouc díky gólu Romana Kadely vyhrála 1:0 a postoupila do semifinále play-off.

Východočechy v novém roce trápily zdravotní komplikace. V jednu chvíli se na marodce Hradeckých ocitlo rovnou čtrnáct hráčů. V dohrávce kola s Třincem však hradečtí hokejisté ukázali, že je jen tak něco nesloží a vedoucí tým pořádně trápili. „Jsou už asi týden na ledě, takže už je to nějak neovlivňuje. Po zápase s Třincem měli zase volno. Budou ve stejném tempu, jako my, takže nějaké spoléhání na to, že budou unavení nebo že na ně nemoc dolehne, to ne. Záleží na nás, jak k utkání přistoupíme,“ věděl.

Mountfield disponuje velmi mladým kádrem. Právě v utkání s Oceláři zasáhlo do hry devět hráčů do pětadvaceti let. „Je to podobné jako u nás. Máme kluky nad třicet pět let, pak se dá říct, že dlouho nic, a pak mladé kluky. Oproti jiným mančaftům ale mají poměrně velké útočníky. Jejich trenér koučoval v Německu a vyznává takový ten tvrdý hokej. Ti velcí kluci musí chodit do brankoviště a osobních soubojů, v čemž se trochu odlišují od zbytku extraligy. Každý tým je ale jiný,“ zdůrazňoval pětadvacetiletý maskovaný muž.

⇒ Mountfield HK

Kanadské bodování Hradce Králové vede Tomáš Mertl, který je také nejlepším střelcem týmu (17+22). O deset bodů méně než osmadvacetiletý forvard nasbíral kapitán týmu Jiří Šimánek (12+17). Trojici pak uzavírá Jaroslav Kudrna s jedenácti góly a čtrnácti asistencemi. Nejpřesnější mušku mezi zadáky má se čtyřmi góly Martin Pláněk. Jedničkou týmu se lvem ve znaku je Pavel Kantor, který nastoupil k 28 zápasům a úspěšnost si udržel nad hranicí devadesáti procent (90,35 %).

Po šesti kolech dostal důvěru trenérů mezi třemi tyčemi právě Tomáš Vošvrda. Že by ho ale zápasová pauza omezovala, si olomoucký brankář nemyslí. „Za poslední dva měsíce jsem toho moc neodchytal. V součtu jsou to nějaké tři zápasy, takže tam nějaký výpadek byl. Na ledě jsem byl ale pořád, možná mi jen na začátku bude chybět nějaké zápasové tempo. Už se s tím ale dokáži nějakým způsobem popasovat. Hlavně jde o to, abych pomohl klukům,“ měl jasno.

Pro fanoušky Mountfieldu, kteří nevyrazí přímo do Olomouce, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na utkání se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč, děti do 10 let mají vstup na stadion zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Úvodní buly bude vhozeno v 18 hodin.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Trvaj – Jaroměřský, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Škůrek, Ondrušek, Rašner – Rác, Marosz, Cibák – Rachůnek, Patera (C), Matai – Zuzin, Herman, Laš – Kucharczyk, Knotek J., Buc. Trenér: Petr Fiala.

Mountfield HK: Kantor – Dietz, Vydarený, Pilař, Jank, Pláněk, Vašíček – Kudrna, Mertl, Šimánek (C) – Dej, Kukumberg, Pospíšil – Tvrdík, Knotek T., Vantuch – Beránek, Troliga, Kopta. Trenér: Peter Draisaitl.