Věřil jsem, že se nám povede utkání otočit, neztrácel naději Roman Rác

Jan Matúš
O L O M O U C – Olomoučtí hokejisté si v neděli připravili další utkání, na které příznivci Kohoutů jen tak nezapomenou. Mora už po pěti minutách prohrávala 0:3, ale svěřenci Petra Fialy nic nevzdali a ještě do konce první části snížili na jednogólový rozdíl. Mora nakonec v následujících dvou třetinách přidala ještě další tři branky, a rozhodla tak o tom, že si Kladno zahraje příští sezónu první ligu. „Jsem strašně moc rád za to, že se nám proti Kladnu povedlo něco takového,“ těšilo po utkání Romana Ráce.
⇒ Útočník Roman Rác

V neděli čekalo olomoucký zimní stadion další barážové kolo, když tentokrát dorazili do hanácké metropole kladenští Rytíři, jež se chtěli pokusit ještě vykřesat poslední jiskřičku naděje v podobě udržení extraligové příslušnosti. Kladnu se velice vydařil vstup do utkání, když hned po minutě a půl vyháněli Vošvrdu z olomoucké brány, který za svá záda propustil dva kotouče.

Ani jeho náhradník si své čisté konto neudržel příliš dlouho a v páté minutě přidali Středočeši už svou třetí branku v utkání, a tak to vypadalo, že mají hostující hokejisté utkání ve svých rukou. „Já jsem stále věřil, nevím jak ostatní, ale já jsem se snažil na střídačce hecovat celý tým a naštěstí se nám podařilo rychle vstřelit kontaktní branku, takže se to podařilo vyhecovat. Dali jsme do toho opravdu všechno ,“ těšilo Romana Ráce po utkání, že se tým z vývoje zápasu nezesypal.

Mora ještě do konce první třetiny dokázala snížit na rozdíl jediné branky. Nechybělo tak málo a do šaten se mohlo odcházet za vyrovnaného stavu, ale své obrovské šance nedokázali využít jak Pekr, tak ani Jergl, kteří byli už zcela sami před Cikánkem, jenž dokázal držet Kladno nad vodou.

Olomouci se v následné druhé třetině podařilo vyrovnat stav zápasu, když Herman dorážel bekhendem kotouč za již bezmocného brankáře Rytířů. Na další branku se potom muselo čekat až do třetí částí, ve které Mora dokonala svůj obrat. Pekr získal puk ve středu útočného pásma a následně se s ním dostal až před Cikánka, kde ještě našel svým pasem Romana Ráce, který už vstřelil kotouč do zcela prázdné brány.

„Už ani nevím, jak jsem branku vstřelil. Byl jsem úplně někde v lese (směje se). Podařilo se mi však vstřelit branku po hodně dlouhé době, když jsem byl vlastně dva měsíce zraněný. Je to úplně pocit k nezaplacení a jsem za to strašně moc rád, že se nám proti Kladnu povedlo něco takového,“ povídal šťastně olomoucký útočník

Kohouti ve třetí třetině přidali ještě jednu branku, když nepopulárního búra nadělil Rytířům svou střelou k tyči Knotek. Olomoučtí hokejisté navíc svou výhrou nad Kladnem rozhodli o tom, že právě jejich nedělní soupeř už ztratil veškeré naděje na udržení své extraligové příslušnosti. Navíc už v úterý můžou Hanáci rozhodnout naopak o tom, že budou v příští sezóně hrát extraligu, když do konce baráže zbývají tři kola a případná výhra nad Chomutovem by už svěřence Petra Fialy poslala mezi českou hokejovou smetánku.

Statistiky Romana Ráce

Body: 1+2

Střely: 3

+/-: 3

Čas na ledě: 13:37

Střídání: 20

Radegast index: 3 (blokování hráče: 0, blokování střely: 0)

„Před utkáním jsme si v šatně řekli, že je to pro nás zápas roku, protože bylo strašně důležité, abychom Kladno porazili. Jsem strašně rád, že to vyšlo, ale stále není baráž hotová a poslední krok bývá většinou nejtěžší, a tak musíme zůstat nohama na zemi a proti Pirátům musíme znovu makat naplno. Doufám však, že to zlomíme, a poté si to s fanoušky užijeme. Je to hodně dobře rozjeté a byla by strašná škoda, kdybychom si to nějakým způsobem pokazili,“ vyjádřil se k blízkému extraligovému snu olomouckých hráčů.

Na utkání proti Kladnu si na olomoucký zimní stadion našlo cestu 5 500 diváků, a to tedy znamenalo, že se mohlo v plecharéně poprvé oznámit „vyprodáno“. Diváci dokázali domácím hokejistům vytvořit parádní atmosféru, která Kohouty hnala za obratem. „Super. Neskutečné to bylo. Když začne fandit celý stadion, tak je to parádní atmosféra, která nás hnala za vyrovnáním a následným vítězství. Diváci pro nás byli šestým hráče na ledě a patří jim za takovou podporu velký dík,“ kvitoval na závěr atmosféru v olomoucké plecharéně.