Věřím, že společně to zvládneme, říká rozhodně Jiří Ondrušek

Karolina Martinková, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Do konce play-out zbývají dvě utkání, je už ale jasné, že pro Kohouty sezóna ještě nekončí. Stejně jako v předchozích dvou letech, i letos budou bojovat o místo mezi elitou v baráži. Poprvé však nebudou usilovat o postup do extraligy, ale o udržení se v nejvyšší soutěži. „Doufáme, že budeme už jen vyhrávat,“ svěřil se Jiří Ondrušek. Olomoucký odchovanec se rozpovídal mimo jiné i o atmosféře v kabině a o soupeřích Olomouce v baráži.

Jaká je v kabině atmosféra chvíli před začátkem baráže?
Jsme trochu nervózní, je to přece jenom jiná situace než loni, kdy jsme se na baráž těšili a účast v ní byla za odměnu. Letos je to spíše trest za nepovedenou sezónu.

Doufali jste ještě před zápasem na ledě Slavie, že se baráži vyhnete?
Doufali není úplně to správné slovo. Věděli jsme, že teoretická šance tam stále je, ale byli jsme spíš realisté. Bylo nám jasné, že není moc pravděpodobné, že nám to vyjde. Proto jsme více počítali s horší variantou, tedy s baráží.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

Berete tedy posledních pár zápasů jako přípravu na to, co vás čeká?
To ne, my chceme všechny zápasy vyhrávat, nechceme k nim přistupovat jako k nějakým tréninkovým. I ty zbývající dva, ačkoliv už o nic nejde, chceme vybojovat, abychom se dostali do herní pohody. Nechceme to odklouzat a pak si ve středu ze dne na den říct, že teď to půjde.

Soupeř z Chomutova v baráži nastoupí již počtvrté v řadě. Jak se na zápasy s Piráty těšíte?
Já bych řekl, že je celkem jedno, jestli je to Chomutov, Motor nebo Slavie... Piráti jsou pro nás normální soupeř jako každý jiný, rozdíly v tom neděláme. Jsme s nimi na podobné úrovni, balancujeme na hraně 1. ligy a extraligy, tudíž je jasné, že se s nimi setkáváme v takových situacích.

Využijete nějaké zkušenosti z loňské baráže?
Ještě jsme žádného ze soupeřů nerozebírali. S Piráty jsme se potkali v poslední baráži, s Motorem jsme v minulé sezóně hráli stejnou ligu. Motor ale po loňském neúspěchu dost posílil. Piráti se zase před rokem dost trápili a měli špatnou sezónu, zatímco letos do toho jdou s tím, že nemají co ztratit.

Co čekáte od Slavie?
Slavia už s baráží počítá delší dobu, ale myslím, že z toho také budou nervózní. Pro ně je to poprvé, možná moc neví, co je čeká. Můžou být podobně překvapení, jako bylo loni Kladno. My máme výhodu v tom, že už jsme v této situaci byli a víme, co od ní můžeme očekávat. Rozhodně prvoligové týmy nepodceníme, protože je nám jasné, že mají svou kvalitu.

Dřív jste šli do baráže zespod, mohli jste jen získat, letos ale můžete ztratit. Připravují vás trenéři nějak na tuto změnu?
Ne, zatím ne. My se teď soustředíme na dva zápasy, které nám ještě zbývá odehrát v play-out. Musíme se na ně připravit, abychom podali výkon, jaký chceme. Pak až se budeme chystat na baráž.

Zápasy play-out jste zatím odehráli vesměs dobře, může vás do namotivovat do dalších bojů?
Určitě v to doufáme, ale ještě nás pořád čekají dvě utkání. Chceme je odehrát dobře a naplno, aby nás nerozhodily a naopak nás trochu "nakoply".

Tým se přece jen od loňské sezóny poměrně změnil, spousta hráčů tlak baráže ještě neokusila. Může to být problém?
To se uvidí. Já nemůžu mluvit za spoluhráče, jak se cítí a jestli tlak zvládnou. Já věřím, že to všichni jako tým zvládneme. Hodně bude rozhodovat první středeční zápas, který hrajeme doma.

Ty už toho máš za Olomouc odehraného spoustu. Jak současnou situaci vnímáš?
Jsem zklamaný, sezóna se pro nás vyvíjela mnohem lépe. Pak přišla část, na kterou radši ani nechceme vzpomínat, protože to bylo jako naše největší černá můra, nic se nedařilo. Snad už to je za námi. Doufáme, že už budeme jenom vyhrávat.