Věřím, že to bude fungovat, řekl nový kapitán Martin Vyrůbalík

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Po skončení loňské sezóny neřešilo áčko jen otázku toho, kdo zůstane nebo kdo se vydá jinou cestou, nad Kohouty visel ještě jeden otazník. Po odchodu Pavla Patery bylo jasné, že musí přijít na řadu i volba nového kapitána. Bude céčko na dresu dál nosit další ze zkušených Pavlů, a to obránce Pavel Skrbek, nebo ho převezme někdo jiný? Na konci přípravných zápasů, těsně před tiskovou konferencí, bylo jasno. Zodpovědnost za tým a zároveň kapitánské céčko připadne Martinu Vyrůbalíkovi.

Martine, co říkáte na své zvolení?
Myslím, že se v zásadě nic nezmění. Samozřejmě je to role, která má zodpovědnost, ale hrál jsem tu už loni a dělal jsem asistenta. Když člověk povýší, má trochu větší zodpovědnost. Myslím ale, že dokud se kluci chovají tak, jak mají, není potřeba do chodu mužstva zasahovat.

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

Roli kapitána jste plnil už v některých přípravných zápasech, čekal jste, že byste mohl být zvolen i pro sezónu?
Abych pravdu řekl, ani moc ne. Ne, že bych to nebral vážně, být kapitánem v přípravě už něco znamená, ale nějak moc jsem to nevnímal. Doufám, že s kluky povedeme tým tak, aby hrál tak jak se očekává.

Jste typ, který umí v kabině zvýšit hlas, pokud je to nutné, nebo raději řeší věci v klidu?
Jsem typ, který raději řeší věci hned, klidně i na střídačce. Zařvat, to není jen o tom, jestli je člověk kapitán nebo ne, spíš o tom, jak to momentálně cítí. Myslím, že spousta hráčů, aniž by byli kapitáni, dokáže říct v kabině věci, které mají zrovna na srdci. Je jen na mužstvu, jestli si to vezme k srdci nebo ne.

Před minulou sezónou jste se vracel do Olomouce po tříleté pauze, předtím jste tu ale již hrál. Dá se říci, že už je Olomouc srdcovka?
V tomto případě to tak asi vypadá. Už předtím jsem říkal, že i na Slovensko jdu jen do Skalice, že to tam znám, tak stejně to bylo s Olomoucí v Čechách. Hrál jsem v první lize a teď v extralize jen v Olomouci, samozřejmě jsem jezdil do jiných týmů, ale jen třeba na střídavé starty. S přestávkou to bude už asi sedm let, takže tu mám plno známých, a tak bylo asi jednodušší se sem vrátit.

Dá se role kapitána vnímat třeba trochu jako ocenění let, které jste tu strávil?
To nevím. Jirka Ondrušek je tu třeba ještě mnohem déle. I Kuba Bartoň, který byl kapitán, tu byl dlouho. Asi pro to musí mít člověk aspoň trochu nějaké předpoklady, ale že by to pro mě bylo životně důležité, to ne. Záleží, jak bude vystupovat mužstvo, a to nejen na ledě. To ale nebude zásluha jen mě, ale i těch straších hráčů. Bude záležet, jak si to tam srovnáme. Věřím, že to bude fungovat.

Céčko na dresu jste nosil i v sezóně 2010/2011…
Zaskakoval jsem za Branču (Richarda Brančíka), když nehrál, ale nějakou delší dobu jsem kapitána nedělal. I ve Skalici jsem zaskakoval, když kapitán zrovna nebyl. V zásadě jsem byl vždycky druhá varianta, teď mě to sice potkalo, takže budu jako by první, ale pro mě se nic nemění.

Jaké cíle máte pro nadcházející sezónu?
Chtěl bych, abychom alespoň začali tak, jak jsme v baráži skončili. Bylo to super, táhli jsme za jeden provaz. Určitě bude obtížné se na to soustředit, ale rozhodně bychom tak chtěli začít, protože první kola jsou vždy náročná. Věřím, že to, co se stalo, už se nikdy nestane, že jsme poučení. Může to ještě dopadnout všelijak.